Kwiatkowski odpowiada Wosiowi. "Muszę dzisiaj powiedzieć mocno"

Źródło:
TVN24
Kwiatkowski: Michał Woś kłamie i oszukuje opinię publiczną
Kwiatkowski: Michał Woś kłamie i oszukuje opinię publiczną TVN24
wideo 2/7
Kwiatkowski: Michał Woś kłamie i oszukuje opinię publiczną TVN24

Michał Woś kłamie i oszukuje opinię publiczną - powiedział w programie "Tak jest" w TVN24 , senator, były prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski. Obaj politycy byli w środę przesłuchiwani przez sejmową komisję śledczą do spraw Pegasusa. Woś zarzucił między innymi Kwiatkowskiemu, że ten rozpowszechnia "mit", że CBA może być finansowane "wyłącznie" ze środków budżetu państwa. Kwiatkowski dodał, że w związku z tym liczy na skonfrontowanie się z Wosiem przed komisją.

Krzysztof Kwiatkowski, senator, były prezes NIK, zeznawał przed sejmową komisją śledczą do spraw Pegasusa. Pokazał szereg dokumentów, z których wynika, że z Funduszu Sprawiedliwości przekazano do CBA 25 milionów złotych i "za tę sumę zakupiono system inwigilacyjny, który dzisiaj określamy nazwą Pegasus".

Jak kupowano Pegasusa. Kwiatkowski: powiedzieć, że w wyjątkowo szybkim tempie, to nic nie powiedzieć

Po nim przesłuchiwany był były wiceminister sprawiedliwości Michał Woś z Suwerennej Polski. Mówił, że "krąży mit", wykreowany między innymi przez Kwiatkowskiego, związany z tym, że CBA może być finansowane "wyłącznie" ze środków budżetu państwa, a w ustawie o CBA nie ma słowa "wyłącznie". 

Woś przed komisją do spraw Pegasusa: w rekordowym 2021 roku inwigilowano około 100 osób

Woś: istnieje mit, że CBA może być finansowane "wyłącznie" ze środków budżetu państwa
Woś: istnieje mit, że CBA może być finansowane "wyłącznie" ze środków budżetu państwaTVN24

Kwiatkowski: Michał Woś kłamie

Kwiatkowski był gościem programu "Tak jest" w TVN24. Drugim rozmówcą był były minister cyfryzacji w rządzie PiS-u Janusz Cieszyński.

Senator i były szef NIK-u komentował zeznania Wosia. - Zawsze staram się cyzelować słowa. Wszyscy ci, którzy mnie znają, wiedzą, że rzadko używam mocnych słów. Muszę dzisiaj powiedzieć mocno - pan Michał Woś kłamie i oszukuje opinię publiczną - powiedział Kwiatkowski.

- Nie można finansować zakupów środków do inwigilacji, w ogóle nie można finansować inaczej służb specjalnych niż tylko bezpośrednio z budżetu państwa. To wynika z ustaw, które regulują powołanie poszczególnych służb - mówił dalej.

Kwiatkowski: liczę na konfrontację z Wosiem przed komisją

 - PiS sobie zmienił ustawę o Funduszu Sprawiedliwości, zrobił to w sposób haniebny. Bo wcześniej ten fundusz, który zresztą zmieniałem i powoływałem - jako wiceminister, a później minister sprawiedliwości, miał służyć pomocą, (...), osobom poszkodowanym przestępstwem - mówił dalej senator. - PiS rozszerzyło sobie cele (funduszu - red.) ustawą, zmieniając zapisy o funduszu, zmieniając też jego nazwę na Fundusz Sprawiedliwości. I z tych pieniędzy, które miały pokazywać lepszą twarz państwa polskiego, (...), sfinansowano zakup systemu inwigilacyjnego, podsłuchiwania - powiedział.

Kwiatkowski został zapytany, czy w związku z tym liczy na konfrontację z Michałem Wosiem przed komisją śledczą. - Tak, bo niestety pan Michał Woś wielokrotnie mijał się z prawdą w swoich wypowiedziach, a jeżeli cytował jakieś dokumenty, to cytował je wybiórczo i wbrew intencji i prawdziwej informacji, która w tych dokumentach została zawarta - odpowiedział.

Cieszyński: technologia idzie naprzód

Sprawę komentował także Cieszyński. - Jeżeli chodzi o kwestię Pegasusa, to wszyscy wiemy, że technologia idzie naprzód, zmieniają się też możliwości, jeżeli chodzi o szyfrowanie komunikacji pomiędzy wszystkimi, zarówno tymi zwykłymi obywatelami, jak i tymi, którzy czynią zło. I od wielu lat, także jeszcze za rządów naszych oponentów, takie narzędzia były przez służby specjalne pozyskiwane. I to jest postęp technologiczny - powiedział.

Cieszyński: absolutnie nie wykorzystał instytutu do autopromocji

Cieszyński został także zapytany o doniesienia Radia Zet dotyczące tego, że instytut NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy) w czasie kampanii wyborczej wydawał dziesiątki tysięcy złotych na wydarzenia, w czasie których mógł się on, promować. "Imprezy organizowano w miejscach, gdzie Cieszyński kandydował do parlamentu. Za publiczne pieniądze z budżetu instytutu naukowego zamówiono nawet badanie, w ramach którego sprawdzono jego rozpoznawalność jako polityka i pytano o ocenę rządu PiS" - napisano na portalu tego radia. 

Polityk powiedział, że "absolutnie" nie wykorzystał instytutu do autopromocji. - Nigdy nie zlecałem jakichkolwiek badań do NASK-u. Nie zlecałem w szczególności jakichkolwiek badań dotyczących siebie. Nigdy nie widziałem wyników tego badania poza fragmentem, który dzisiaj ujawniło Radio Zet - deklarował.

- Uważam, że cała ta sprawa jest pokłosiem tego, że kilka tygodni temu w ramach kontroli poselskiej zadałem pytanie o to, czy dyrektor NASK-u, czyli instytucji, która pełni istotne role w zakresie cyberbezpieczeństwa, posiada odpowiednie poświadczenie bezpieczeństwa - dodał polityk PiS-u.

Cieszyński: absolutnie nie wykorzystał instytutu do autopromocji
Cieszyński: absolutnie nie wykorzystał instytutu do autopromocjiTVN24

Autorka/Autor:mjz/ft

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Migrant ukradł radiotelefon żołnierzowi pełniącemu służbę na granicy polsko-białoruskiej. Cudzoziemiec przełożył ręce przez szczeliny między przęsłami stalowej zapory, wyciągnął radiotelefon z wojskowej kamizelki i uciekł. Urządzenie należące do Straży Granicznej zostało zdalnie wyłączone.

Przełożył ręce przez zaporę i ukradł żołnierzowi radiotelefon

Przełożył ręce przez zaporę i ukradł żołnierzowi radiotelefon

Źródło:
PAP

Co najmniej osiem osób nie żyje, a kilkadziesiąt jest rannych i uwięzionych po tym, jak w poniedziałek ogromny billboard reklamowy przewrócił się w indyjskim Mumbaju. Trwa akcja ratunkowa.

Runął "największy billboard w kraju". Zabici, kilkadziesiąt osób uwięzionych

Runął "największy billboard w kraju". Zabici, kilkadziesiąt osób uwięzionych

Źródło:
Reuters, India Today, NDTV

Siedząc na schodkach ministerstwa, z papierosem w ustach i w rozpiętej marynarce - takim zdjęciem pożegnał się z resortem kultury jego dotychczasowy szef Bartłomiej Sienkiewicz. Jak napisał "tradycję trzeba podtrzymywać". Jego wpis spotkał się z krytyką. Anna Maria Żukowska z Lewicy, oceniła, że papieros to "uzależniająca trucizna". To nie pierwszy raz jak Sienkiewicz w taki sposób pożegnał się z państwową posadą.

"Pożegnalny papieros" Sienkiewicza na schodkach. Tradycja byłego ministra skrytykowana

"Pożegnalny papieros" Sienkiewicza na schodkach. Tradycja byłego ministra skrytykowana

Źródło:
tvn24.pl

Skala pożarów jest zadziwiająca - oceniła w "Faktach po Faktach" ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska, mówiąc o zdarzeniach do których doszło ostatnio w Polsce. Według niej, "to może być oczywiście nowa forma straszenia ludzi w Polsce, siania strachu", ale zaznaczyła, że władze czekają na więcej informacji. - Robimy wszystko, żeby zapewniać ludziom bezpieczeństwo, ale też, żeby nie siać paniki, jeśli to nie jest potrzebne - powiedziała.

"To może być nowa forma straszenia ludzi w Polsce". Ministra o pożarach

"To może być nowa forma straszenia ludzi w Polsce". Ministra o pożarach

Źródło:
TVN24

- Czekamy na decyzję sądu w przedmiocie tymczasowego aresztowania Tomasza Szmydta. Akta wrócą do prokuratura. Jestem przekonany, że prokurator natychmiast wyda postanowienie o poszukiwaniu listem gończym - powiedział w "Tak jest" w TVN24 prokurator krajowy Dariusz Korneluk. Przekazał, że były już sędzia "rozpoznał 1100 spraw".

Korneluk o sprawie Szmydta: czekamy na decyzję sądu w sprawie tymczasowego aresztowania

Korneluk o sprawie Szmydta: czekamy na decyzję sądu w sprawie tymczasowego aresztowania

Źródło:
TVN24

- Na tę chwilę nie ma żadnych podstaw, aby te wszystkie pożary ze sobą łączyć - przekazał w poniedziałek rzecznik KSP podinspektor Robert Szumiata, nawiązując do ostatnich pożarów w Warszawie i w Grodzisku Mazowieckim. Z kolei Tomasz Siemoniak, nowy szef MSWiA, powiedział: "jesteśmy w takim czasie, że niczego nie możemy wykluczyć". Dodał, że czeka na raport służb w tej sprawie. Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła natomiast śledztwo w sprawie pożaru hali targowej przy ulicy Marywilskiej.

Czy coś łączy ostatnie pożary? Jest odpowiedź policji

Czy coś łączy ostatnie pożary? Jest odpowiedź policji

Źródło:
PAP

Pokryci tatuażami, prawie nadzy, z włosami w nieładzie i mocnym makijażem pozują na ściance z logo Eurowizji - takie zdjęcie rzekomych uczestników tegorocznego konkursu rozpowszechniają internauci. Piszą o "zatraceniu człowieczeństwa w UE" i "antykulturze". Fotografię jako prawdziwą pokazali też kandydaci PiS do Parlamentu Europejskiego. Tylko że to fake news.

"Antykultura" na Eurowizji? Takiego zespołu nie było

"Antykultura" na Eurowizji? Takiego zespołu nie było

Źródło:
Konkret24

Donald Trump prowadzi w sondażu wyborczym z urzędującym prezydentem Joe Bidenem ze znaczącą przewagą w pięciu z sześciu kluczowych stanów, gdzie Biden wygrał w 2020 roku. Z badania przeprowadzonego przez Sienna College i "New York Times" wynika, że Biden traci poparcie wśród najmłodszych wyborców, a także Latynosów i Afroamerykanów.

Nowy sondaż prezydencki. Jeden z kandydatów prowadzi w większości wahających się stanów

Nowy sondaż prezydencki. Jeden z kandydatów prowadzi w większości wahających się stanów

Źródło:
PAP

Wietnamskie media dużo uwagi poświęcają pożarowi kompleksu handlowego Marywilska 44 w Warszawie. Portal Tuoi Tre przytacza słowa ambasadora Wietnamu w Polsce, że zniszczeniu uległy "setki wietnamskich sklepów". "Wielu Wietnamczyków w okolicy mogło tylko krzyczeć i płakać, wielu leżało na ulicy z bezradności" - pisze dantri.com.vn.

"Mogli tylko krzyczeć i płakać". Wietnamskie media o pożarze hali targowej Marywilska 44

"Mogli tylko krzyczeć i płakać". Wietnamskie media o pożarze hali targowej Marywilska 44

Źródło:
tuoitre.vn, dantri.com.vn, vietnamplus.vn, tvn24.pl

Podczas ćwiczeń żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej zaginęła broń. Postępowanie wyjaśniające w tej sprawie prowadzą Żandarmeria Wojskowa i Służba Kontrwywiadu Wojskowego. Poszukiwania zaginionego karabinu wyborowego BOR wciąż trwają.

Podczas ćwiczeń terytorialsów zaginął karabin wyborowy

Podczas ćwiczeń terytorialsów zaginął karabin wyborowy

Źródło:
tvn24.pl

Czworo turystów zignorowało zakaz wejścia na szlak Perć Akademików na Babią Górę, zamknięty z powodu osuwów skalnych oraz leżącego śniegu w żlebach, i zabłądziło. Pomocy udzielili im goprowcy.

Usłyszeli wołanie o pomoc. "Grupa turystów zignorowała zakaz"

Usłyszeli wołanie o pomoc. "Grupa turystów zignorowała zakaz"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W poniedziałek w południe w liceum w Grodzisku Mazowieckim wybuchł pożar. Zapalił się dach obiektu. W tym czasie w szkole trwał egzamin dojrzałości. Maturę przerwano i ewakuowano uczniów oraz nauczycieli, łącznie około 60 osób. W szczytowej fazie pożaru na miejscu działało 40 zastępów straży pożarnej. Po kilku godzinach udało się go opanować. Trwa dogaszanie.

Szkoła zaczęła się palić w czasie matury. "Tragedia, masakra, ciężko się na to patrzy"

Szkoła zaczęła się palić w czasie matury. "Tragedia, masakra, ciężko się na to patrzy"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Andrzej Duda udaje się w poniedziałek do Kataru. Jego podróż napotkała jednak problemy. Gdy prezydent był już na podkładzie samolotu, pasażerom przekazano, że z przyczyn technicznych muszą zmienić maszynę - przekazał dziennikarz "Faktów" TVN Grzegorz Tkaczyk. Powodem miała być "drobna usterka". Niedługo później okazało się, że wszystko jest już w porządku i skierowano pasażerów do tej samej maszyny. Samolot z prezydentem na pokładzie wystartował przed godziną 16.

Prezydent Andrzej Duda leci do Kataru. "Drobna usterka samolotu"

Prezydent Andrzej Duda leci do Kataru. "Drobna usterka samolotu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ponad 140-osobowa grupa cudzoziemców próbowała nielegalnie przekroczyć granicę polsko-białoruską przez rzekę Przewłokę. Jak poinformowała Straż Graniczna, imigranci mieli być "bardzo agresywni" i rzucać konarami drzew oraz kamieniami w kierunku polskich służb.

Szturm na granicę. "Rzucali konarami drzew i kamieniami"

Szturm na granicę. "Rzucali konarami drzew i kamieniami"

Źródło:
tvn24.pl
Niecały miesiąc pracy, a członkowie zarządu już dostali "urynkowione" pensje

Niecały miesiąc pracy, a członkowie zarządu już dostali "urynkowione" pensje

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Komisja Europejska potępiła zakaz pokazywania unijnej flagi podczas finału konkursu Eurowizji. Wiceszef KE Margaritis Schinas zapowiedział, że zażąda od organizatorów - Europejskiej Unii Nadawców (EBU) - wyjaśnień. Rzecznik Komisji uznał, że "nie było żadnego powodu, aby zabronić unijnej flagi na tym wydarzeniu". Tymczasem EBU zapewniła, że "w pisemnych zasadach nigdy nie było wyraźnego zakazu dotyczącego flagi UE", ale "ze względu na zwiększone napięcia geopolityczne" ochrona "przestrzegała bardziej rygorystycznie polityki flagowej".

Unijna flaga "polityczna", więc "zabroniona". Komisja Europejska chce wyjaśnień od organizatorów Eurowizji

Unijna flaga "polityczna", więc "zabroniona". Komisja Europejska chce wyjaśnień od organizatorów Eurowizji

Źródło:
PAP, Euronews

Prawie 400 tysięcy ton - tyle cytryn zdaniem hiszpańskich rolników może w tym sezonie nie znaleźć nabywców. - Produkcja wymknęła się spod kontroli - powiedział "El Pais" szef jednego ze stowarzyszeń handlowych. Straty spowodowane nadprodukcją szacuje się na 120 milionów euro.

Wyrzucą 400 tysięcy ton cytryn. "Produkcja wymknęła się spod kontroli"

Wyrzucą 400 tysięcy ton cytryn. "Produkcja wymknęła się spod kontroli"

Źródło:
El Pais

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) wieczorem i w nocy z poniedziałku na wtorek trzy razy przeleci nad Polską. Jeden z przelotów będzie "superspektakularny". Sprawdź, kiedy patrzeć w niebo.

Jasny punkt przemierzy całe niebo. Tej nocy "czeka nas seria fantastycznych widoków"

Jasny punkt przemierzy całe niebo. Tej nocy "czeka nas seria fantastycznych widoków"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed przymrozkami. Przed nami kolejna noc, kiedy miejscami temperatura spadnie poniżej zera stopni. Sprawdź, gdzie ściśnie lekki mróz.

Gdzie będzie najzimniej

Gdzie będzie najzimniej

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Lato w tym roku może być ekstremalnie ciepłe. - Niewykluczone, że w czerwcu na zachodzie kraju będą upały do 36 stopni Celsjusza - powiedział Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

36 stopni i długie fale upałów. Takie może być tegoroczne lato w Polsce

36 stopni i długie fale upałów. Takie może być tegoroczne lato w Polsce

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Wybory europejskie odbędą się już w czerwcu. Obywatele wszystkich państw członkowskich UE wybiorą posłów do Parlamentu Europejskiego. W większości krajów trzeba mieć 18 lat, by wziąć udział w głosowaniu. Ale pięć państw zdecydowało się na obniżenie wieku wyborczego.

W eurowyborach głosują już 16-latkowie. W których krajach?

W eurowyborach głosują już 16-latkowie. W których krajach?

Źródło:
tvn24.pl, Deutsche Welle

U Moniki Olejnik zdiagnozowano nowotwór piersi. Dziennikarka TVN24 poinformowała o chorobie w niedzielę. W opublikowanym w mediach społecznościowych wpisie zaapelowała do obserwatorów swojego profilu, by nie zaniedbywali regularnych badań.

Monika Olejnik o walce z nowotworem. Przeszła operację i zachęca do regularnych badań

Monika Olejnik o walce z nowotworem. Przeszła operację i zachęca do regularnych badań

Źródło:
TVN24.pl

TVN24 znalazła się na czele rankingu najbardziej opiniotwórczych stacji telewizyjnych dekady - wynika z analizy Instytutu Monitorowania Mediów (IMM). Stacja była cytowana 181,8 tysiąca razy w latach 2014-2023.

TVN24 najbardziej opiniotwórczą stacją telewizyjną dekady

TVN24 najbardziej opiniotwórczą stacją telewizyjną dekady

Źródło:
tvn24.pl

Serduszko Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wyrusza w misję kosmiczną - polscy naukowcy zorganizowali uroczystość pożegnania instrumentu naukowego, który już niedługo poleci w stronę Słońca. Na urządzeniu wygrawerowano serce WOŚP, a także imię i nazwisko zwycięzcy kosmicznej aukcji, którą zorganizowano w ramach 32. finału. W pożegnaniu wziął udział między innymi Jerzy Owsiak. Relacja reportera TVN24 BiS Huberta Kijka.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w kosmosie

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w kosmosie

Źródło:
tvn24.pl

Do 29 maja można wskazywać kandydatów do uhonorowania Medalem Wolności Słowa. - Marian Turski jest dla mnie przykładem, jaki dorobek dla wolności wypowiedzi i mądrych słów powinna mieć osoba wyróżniona tą nagrodą - powiedziała prezeska Fundacji Grand Press Weronika Mirowska, twórczyni Medalu Wolności Słowa, opowiadając w TVN24 o kulisach powstania pomysłu na przyznawanie tego wyróżnienia.

Medal Wolności Słowa. "Takich ludzi musimy widzieć, doceniać i wskazywać jako autorytety"

Medal Wolności Słowa. "Takich ludzi musimy widzieć, doceniać i wskazywać jako autorytety"

Źródło:
TVN24, Fundacja Grand Press

Już 11 czerwca platforma streamingowa Max zadebiutuje w Polsce. Czym będzie się różnić od HBO Max, które zastąpi? Jakie pakiety będą dostępne w jej ramach? Jakie tytuły zostaną dodane do jej biblioteki? Wyjaśniamy.  

Max nadchodzi. 5 rzeczy, które trzeba wiedzieć o nowej platformie  

Max nadchodzi. 5 rzeczy, które trzeba wiedzieć o nowej platformie  

Źródło:
TVN24.pl