fbpx
piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaŚwiatSztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostały zatrzymane we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w związku z oskarżeniami o wyłudzenie kilkuset milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19.

Działania 150 funkcjonariuszy unijnych służb ds. zwalczania nadużyć finansowych koordynowało w tej akcji weneckie biuro Prokuratury Europejskiej. Do aresztu śledczego trafiło 8 osób, a 14 objęto zakazem opuszczania swoich domów. W ramach przeprowadzonych działań zajęto ich majątek, który obejmował apartamenty, wille, kryptowaluty, złoto, biżuterię, zegarki Rolex oraz luksusowe samochody takich marek jak Lamborghini, Porsche i Audi.

Gang księgowych i notariuszy wykorzystał sztuczną inteligencję

Zatrzymani oskarżeni są o stworzenie organizacji przestępczej, która wyłudziła 600 mln euro z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności realizowanego w ramach funduszu NextGenerationEU. Pieniądze miały być przeznaczone na programy poprawy konkurencyjności włoskich firm poprzez wdrożenie u nich cyfrowych technologii.

Komunikaty policji podają, że wśród zatrzymanych są księgowi, notariusze oraz inne osoby posiadające duże doświadczenie w pozyskiwaniu unijnych środków. W latach 2021-2023 dopuścili się oni nadużyć wykorzystując  systemy sztucznej inteligencji do produkcji fałszywych dokumentów oraz działając na serwerach zlokalizowanych w państwach zapewniających szczególną ochronę cyfrowych danych. Tymi metodami stworzyli wiarygodną historię dotychczasowej działalności fikcyjnych firm, które miały wyłudzić bezzwrotne dotacje z UE.

Korupcja dotyka południową Europę

Również w Grecji prowadzone jest śledztwo w sprawie nieprawidłowości w rozdysponowaniu aż 2,5 mld euro z unijnych funduszy. Przeszukania przeprowadzono już w biurach trzech firm telekomunikacyjnych, pięciu informatycznych i dwóch konsultingowych. Prowadzące dochodzenie organy twierdzą, że mogło dojść do zmowy cenowej czołowych graczy na greckim rynku telekomunikacyjnym. Mieli oni podzielić między siebie przetargi finansowane z unijnych dotacji, co doprowadziło do wysokich cen ich realizacji. Przykładem jest tu modernizacja systemu zamówień publicznych za 44 mln euro. Podobne projekty w innych krajach były znacznie tańsze, np. w Irlandii cena wyniosła 4,6 mln euro, na Cyprze 4,5 mln euro, a na Malcie zaledwie 1,3 mln euro.

eppo.europa.eu, politico.eu

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA