Rynek aplikacji do bezpiecznej komunikacji z pełnym szyfrowaniem się kurczy. Jeden z liderów -Signal nie zamierza się poddawać. Również zmiany lokalnych przepisów nie wymuszają na platformie zmian. Obecnie najgorętsza sytuacja ma miejsce w Szwecji.
Ciosem w rynek aplikacji do bezpiecznej komunikacji była sytuacja Telegrama. W 2024 r. aresztowano jego założyciela – Pawła Durowa. Okazało się, że komunikator pozwala na wykorzystywanie swoich bezpiecznych kanałów przez przestępców.
Signal od dawna stara się dystansować od Telegrama. Przekonuje, że jest komunikatorem bardziej niezawodnym i etycznym. Wysoko ceni sobie swoje opcje szyfrowania wiadomości.
W Szwecji może mieć jednak problem z obowiązującym tam prawem.
Meredith Whittaker – kobieta od Signala
Szyfrowanie danych jest kluczowym elementem bezpieczeństwa cyfrowego. Eksperci twierdza, że raz osłabione przestaje być skuteczne. I chodzi nie tylko o bezpieczeństwo pojedynczego użytkownika, ale całej społeczności internetowej.
W perspektywie tego tematu pojawia się Signal i Meredith Whittaker, która stoi na czele Signal Foundation, twórcy aplikacji. Oferta promowana jest jako jedno z najbezpieczniejszych narzędzi do komunikacji szyfrowanej end-to-end.
Sama Whittaker ma wieloletnie doświadczenie w branży technologicznej. Przez 13 lat zajmowała kierownicze stanowiska w Google. Firmę opuściła w 2018 r. jako współorganizatorka strajku przeciwko polityce korporacyjnej dotyczącej molestowania seksualnego i różnorodności.
Meredith Whittaker doradzała przewodniczącej Federalnej Komisji Handlu (FTC) Liny Khan w kwestiach związanych ze sztuczną inteligencją.
Teraz zajmuje się Signalem i jego problemami z przepisami chociażby w Szwecji.
Signal niezgodny z przepisami w Szwecji
W Szwecji planowane jest przyjęcie nowych przepisów dotyczących przechowywania wiadomości użytkowników. Projekt ustawy przewiduje, że firmy technologiczne zostaną zobowiązane do instalowania luk w zabezpieczeniach. Umożliwiłyby one organom ścigania dostęp do zaszyfrowanych wiadomości osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa
Dla Signala oznaczałoby to zmianę podejścia do zasad bezpieczeństwA. Jednak Meredith Whittaker zapowiedziała, że jej firma nie da się nagiąć do nowego prawa i jeśli nie będzie innej możliwości, to Signal może nawet opuścić Szwecję.
– Jeśli Signal – podobnie jak WhatsApp – zostanie zmuszony do przechowywania wiadomości użytkowników, opuścimy Szwecję – zapowiada Meredith Whittaker, szefowa Signala – Jeśli stworzysz lukę w zabezpieczeniach na życzenie Szwecji, otworzysz drzwi do podważenia całego naszego systemu. Dlatego nigdy nie zgodzimy się na tylne furtki – dodaje Whittaker.
Regulacje szyfrowania na świecie
Szwecja nie jest jedynym państwem, która wprowadza takie zmiany prawne. To trend obserwowany z całej UE i na świecie. Rządy dążą do ograniczenia anonimowości w sieci. Wszystko dlatego, że szyfrowanie wiadomości pozwala na prowadzenie działań przestępcom, a służby nie mają do tego żadnego dostępu. Nie są w stanie przewidzieć czy udowodnić planów przestępczych.
Jest też druga strona tego medalu, czyli ci, którzy wszelkie rozwiązania prawne dotyczące ujawnienia tajnych rozmów krytykują. Oni też mają konkretne argumenty. Chodzi bowiem nie tylko o ograniczenie przestępczości, ale skutki dodatkowe jak naruszenie prywatności milionów użytkowników. Zmiany technologiczne będą bowiem dotyczyły wszystkich i służby mogą mieć dostęp do naszych rozmów na podstawie nawet niewiarygodnych podejrzeń.
Interesującym aspektem jest fakt, że w przypadku Szwecji i planowanych zmian prawnych wątpliwości mają nie tylko krytycy czy szefostwo Signala, ale również szwedzkie wojsko. SVT (Sveriges Television – publiczna telewizja w Szwecji) ujawniła list przedstawiciele armii. Ostrzegają w nim, że wprowadzenie tylnych furtek do komunikatorów może osłabić cyberbezpieczeństwo kraju.
Stworzone w taki sposób luki w komunikatorach mogą wykorzystywać bowiem nie tylko służby, ale także wrogie podmioty. Wiadomo nie od dziś, że hakerzy nawet w zabezpieczonych (przynajmniej w założeniu) systemach znajdują sposoby na ich sforsowanie. Stosowanie ogrónie luk jest dla nich tylko łatwiejsza droga dostępową.
Źródło: ithardware.pl