Jak Sztuczna Inteligencja pomaga wdrożyć 3 zasady zdrowego życia?

Jeszcze w latach 70. Europejczyk miał 30 lat, dziś ponad 42. W Polsce mediana wieku jest nawet wyższa i dalej rośnie. Ale starzejące nie musi oznaczać zniedołężniałe społeczeństwo. 

Jak Sztuczna Inteligencja pomaga wdrożyć 3 zasady zdrowego życia?

Jeszcze w latach 70. Europejczyk miał 30 lat, dziś ponad 42[1]. W Polsce mediana wieku jest nawet wyższa[2] i dalej rośnie. Ale starzejące nie musi oznaczać zniedołężniałe społeczeństwo. Wdrożenie i przestrzeganie trzech prostych zasad zdrowego życia przy wsparciu technologii wearables może spowolnić proces starzenia, a tzw. wiek fitness będzie mniejszy od wieku wynikającego z metryki urodzenia.

Test Amazfit Active Edge – Smartwatch dla Aktywnych: Sztuczna Inteligencja i Monitorowanie Zdrowia

Zasada 1 | Sen

Do zaburzeń snu przyznaje się 46 proc. Polaków. Pod tym względem gorzej wypadają tylko Szwedzi (49 proc.)[3]. Tymczasem to sen umożliwia regenerację. Im gorzej śpimy, tym słabsza jest nasza wydajność i koncentracja, a także odporność organizmu.

Wsparciem dla osób z zaburzeniami snu może być technologia wearables i Sztuczna Inteligencja (AI).

Smartwatch po założeniu na nadgarstek czyta dane biometryczne użytkownika. Dane są w czasie rzeczywistym przesyłane do rozwiązania AI. Rozwiązanie, dostępne z poziomu aplikacji na smartfonie, w oparciu o dane biometryczne emituje i moduluje dźwięki, tak by osoba mogła się skutecznie odprężyć, a finalnie zasnąć.

Test Amazfit Balance – monitorowanie zdrowia i płatności zbliżeniowe

Przykładem takiego rozwiązania AI jest Zepp Aura. Technologia dostępna w aplikacji Zepp współpracuje z wybranymi smartwatchami Amazfit, które również monitorują i analizują jakość snu. Dodatkowo dostarczają poranne informacje o poziomie regeneracji nie tylko w ujęciu fizycznym. Smartwatch Amazfit Balance i Amazfit Active ponadto powiedzą, jak bardzo wypoczęła nasza głowa!

Zasada 2 | Aktywność fizyczna

W UE ćwiczy lub uprawia sport regularnie lub dość regularnie 38 proc. dorosłych osób. W Polsce to 23 proc.[4]

Tymczasem sprawność fizyczna przekłada się na lepsze samopoczucie i zdrowie. I wcale nie trzeba do tego katorżniczych treningów. Wystarczą regularne i przemyślane ćwiczenia.

W utrzymaniu regularności pomocna ponownie może być technologia wearables i Sztuczna Inteligencja, jak choćby Zepp Coach. Ten trener AI dostępny dla użytkowników najnowszych smartwatchy Amazfit tworzy spersonalizowane plany treningowe w oparciu o nasz indywidualny poziom sportowy, a podporządkowane celom, jakie chcemy osiągnąć w określonym czasie. Marzymy o tym, by szybciej i dłużej biegać? A może zależy nam na tym, by po prostu być sprawniejszym fizycznie? Żaden problem! Plany treningowe są aktualizowane raz w tygodniu.

Niezależnie od pory i dnia możemy zwrócić się do trenera AI z dodatkowymi pytaniami. Zepp Coach udzieli wskazówek, również może zwrócić uwagę na potencjalne niebezpieczeństwa związane z przetrenowaniem[5].

Zasada 3 | Zdrowa dieta

Zgubienie jednego kilograma wymaga spalenia ok. 7 tys. kalorii. Powrót lub utrzymanie szczupłej sylwetki nie oznacza jednak odmawiania sobie posiłków. Trzeba jeść, ale zdrowo! Również warto poznać i monitorować swój podstawowy metabolizm, a więc to, ile kalorii nasz organizm potrzebuje do codziennego funkcjonowania.

Raz jeszcze z pomocą przychodzi technologia wearables. Smartwatch Amazfit Balance oferuje pomiar składu ciała[6]. Pomiar obejmuje osiem parametrów m.in. BMI, nawodnienie, tkankę tłuszczową i wspomniany podstawowy metabolizm.

 

Tuż przed pomiarem należy wprowadzić informację o swojej wadze. Smartwatch będzie potrzebować 10 sekund. Dane będą prezentowane także w aplikacji Zepp.

***

[1] Źródło: https://www.worldometers.info/demographics/demographics-of-europe/#median-age

[2] Źródło: GUS, Rocznik demograficzny, Warszawa 2023

[3] Źródło: https://de.statista.com/infografik/29586/befragte-die-unter-schlafstoerungen-leiden/

[4] Źródło: Special Eurobarometer 525, “Sport and Physical Activity”, Kantar dla KE, kwiecień-maj 2022

[5] Porady Zepp Coach dostępne są w ramach płatnej subskrypcji.

[6] Smartwatch nie jest urządzeniem medycznym, a wartości są szacunkowe.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl

Discover more from TECHNOSenior

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading