Polacy muszą zachować czujność. Chodzi o zwrot podatku

Państwowy Instytut Badawczy NASK ostrzega przed oszustami, którzy próbują nabrać Polaków na zwrot podatku. Trzeba uważać.

Damian Jaroszewski (NeR1o)
1
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Polacy muszą zachować czujność. Chodzi o zwrot podatku

Wielu Polaków czeka na rozliczenie PIT i ewentualny zwrot podatku. Cyberprzestępcy postanowili to wykorzystać. Przed najnowszą kampanią phishingową ostrzega NASK.

Dalsza część tekstu pod wideo

Zwrot podatku? To oszustwo

W nowej kampanii phishingowej oszuści podszywają się pod urzędy skarbowe, Krajową Administrację Skarbową oraz infolinię Krajowej Informacji Skarbowej. Przesyłają do Polaków wiadomości e-mail, które przypominają komunikaty fiskusa. W nich informują o konieczności dokonania korekty rozliczenia, aby otrzymać zwrot podatku. Przesyłają też link do strony, na której mamy to zrobić.

Próbują wykorzystać zamieszanie i presję czasu związaną z rozliczeniami podatkowymi, podszywają się pod urzędy skarbowe, Krajową Administrację Skarbową czy infolinię Krajowej Informacji Skarbowej, liczą na to, że zaaferowani podatnicy pochopnie klikną w podejrzany link lub przekażą swoje wrażliwe dane.

- ostrzega NASK

Na fałszywej stronie oszuści proszą o dane karty płatniczej, co rzekomo ma pozwolić na przesłanie zwrotu podatku. W rzeczywistości chodzi o wyłudzenie danych, a następnie posłużenie się nimi do wyczyszczenia naszego konta.

Jednak na tym metody oszustów się nie kończą. Próbują też podszywać się pod skarbówkę w rozmowach telefonicznych. Podając się za pracownika urzędu skarbowego, próbują wyłudzić dane, w tym:

  • numer PESEL/NIP,
  • numer dowodu tożsamości
  • numeru rachunku bankowego
  • login i hasło do kont, na które się logujesz np. e-Urząd Skarbowy, konto bankowe.

NASK przypomina, aby w tego typu sytuacjach zachować zdrowy rozsądek. Nie powinniśmy podawać przez telefon wrażliwych danych. Nie należy też klikać w linki przesyłane w wiadomościach e-mail oraz SMS-ach. Warto też sprawdzać komunikaty dotyczące bezpieczeństwa. Dobry rozwiązaniem jest też zastrzeżenie numeru PESEL.

Icon

1 komentarz

Zaloguj się, by śledzić dyskuję
Dołącz do użytkowników, pisz bez limitu, śledź odpowiedzi oraz reakcje na swoje komentarze. Nie przegap ważnych rozmów! Zostały Ci 3 komentarze w tym tygodniu
Avatar autora komentarza
Dodaj komentarz
Loader