Gen AI: co wiemy, a czego nie, co nas ekscytuje, a co przeraża

cyberfeed.pl 1 tydzień temu


Najpierw wstęp. Nie jestem ekspertem od GenAI. Z drugiej strony, kto to jest? choćby informatycy, programiści i twórcy produktów stojących za Copilot, ChatGPT i Bard zasadniczo jedynie udostępnili narzędzia – choćby oni nie mogą być całkowicie pewni, jak będzie wyglądać przyszłość przed nami, gdy inteligencja maszyn będzie się uczyć i rozwijać.

W rzeczywistości jest nieuniknione, iż przy technologii tak nowej i rozwijającej się tak szybko, obok tych, których możemy być pewni, istnieje cały szereg niewiadomych.

Znana wartość GenAI

Co my Do Wiadomo, iż GenAI ma niesamowity potencjał. Może zrewolucjonizować sposób, w jaki wszyscy pracujemy i wnieść ogromną wartość do tego, co robimy. Po prostu jako narzędzie wsparcia, które pozwala nam szybciej wykonywać zadania, moc GenAI jest już oczywista. Przypomina to „wirtualnego asystenta” lub, mówiąc po ludzku, naprawdę inteligentnego stażystę, który może znaleźć, wyodrębnić i zaprezentować wszystko, czego szukasz.

Niezależnie od tego, czy chodzi o natychmiastowe wyszukiwanie i formatowanie określonych informacji technicznych, których potrzebujesz, pisanie pierwszych wersji dokumentów lub prezentacji, tworzenie szablonów polityk, umów lub innych zasobów, podsumowywanie i porównywanie materiałów źródłowych, czy też automatyzację kompilacji notatek i działań ze spotkań – GenAI może być potężną pomocą dla nas wszystkich.

W większości tych przypadków zajmie Ci to 60-70% drogi. Człowiek musi to uporządkować, wygładzić ostre krawędzie i prawdopodobnie dodać do tego kontekst, aby przekroczył granicę. Oznacza to, iż ludzie muszą doskonalić nowe umiejętności, aby efektywnie pracować z GenAI – wnikliwie przyglądając się treściom, mając możliwość krytycznego przeglądu i oceny. Oznacza to również, iż musimy chronić się przed ryzykiem utraty umiejętności, w wyniku którego ludzie nadmiernie polegają na technologii, która wykonuje za nich zadania, i tracą swoją przewagę zawodową i ciekawość.

Kolejną rzeczą jasne jest to, iż GenAI naprawdę nie jest zbyt dobre (przynajmniej w tej chwili) pod względem kreatywnych, pomysłowych i innowacyjnych treści – pozostaje to domeną ludzi i na podstawie obecnych dowodów wygląda na to, iż tak pozostanie.

Niewiadome

Ale są też niewiadome. Najważniejszym z nich – słoniem w pokoju – jest to, ile GenAI wchłonie we wszystkich naszych obecnych pracach. Jak duża część działalności człowieka stanie się przez to zbędna? Powszechne stało się twierdzenie, iż sztuczna inteligencja wzmocni ludzi, a nie ich zastąpi; iż umożliwi ludziom spędzanie większej ilości czasu w działaniach dodanych i odejmie od żmudnych i czasochłonnych zadań.

Naprawdę w to wierzę Jest PRAWDA. Niemniej jednak zawsze istnieje strach, który czai się na krawędziach – jak daleko to zajdzie? Być może teraz ani w ciągu najbliższych kilku lat nie ma znaczącego zagrożenia – ale kto tak naprawdę wie, jak będzie za 5, 10 czy 20 lat…?

Co nas ekscytuje

Pomijając to, GenAI jest prawdopodobnie najbardziej ekscytującym osiągnięciem technologicznym od czasu powstania Internetu. Porusza się tak szybko. Już na przestrzeni nieco ponad roku od początków znacznie się poprawił. Widzę, iż rezultaty tego są naprawdę imponujące. Ma także coraz bardziej rozszerzyć się na infrastrukturę naszej pracy. Przekształciło się już z samodzielnego narzędzia, z którego trzeba było korzystać, w zintegrowane z naszymi systemami poczty e-mail i wyszukiwarkami. Ma także stać się coraz bardziej współdzielonym zasobem pomiędzy zespołami. Zamiast używać go indywidualnie (i przypadkowo), będzie to wspólna platforma lub portal, na którym pracują członkowie zespołu. Będzie to podobne do sytuacji, w której wielu z nas odeszło od dysków współdzielonych na rzecz środowisk współdzielonych, takich jak Teams, z żywymi dokumentami i natychmiastowymi aktualizacjami.

Inną ekscytującą możliwością jest możliwość rozmowy GenAI z GenAI. Innymi słowy, jedna aplikacja GenAI prosi inny system GenAI o wprowadzenie danych lub aktualizację tego, co wyprodukowała. Wyniki mogą nie wrócić do użytkownika, dopóki nie przejdzie on przez rozmowę lub konferencję z maszyną – co daje jeszcze lepsze wyniki.

Co nas przeraża

Ale to prowadzi nas z powrotem do nieznanej/strachowej strony równania. Czy naprawdę jesteśmy świadkami narodzin maszyn? Mówimy o wzmacnianiu i rozszerzaniu ról ludzkich, ale w którym momencie tak naprawdę mamy na myśli „zastąpienie”? Do tego dochodzą dobrze przećwiczone kwestie dotyczące dokładności wyników GenAI, biorąc pod uwagę ilość kłamstw i dezinformacji w Internecie, halucynacje, stronniczość, bezpieczeństwo danych i prywatność,

Z pewnością jeden aspekt Jest W tej chwili przerażające jest to, jak kilka firm jest naprawdę przygotowanych na bezpieczne zarządzanie GenAI. Nash Squared 2023 Raport o przywództwie cyfrowym badanie przeprowadzone wśród ponad 2100 liderów technologii na całym świecie wykazało, iż 42% czuło się nieprzygotowanych na wymagania GenAI. Tylko co piąty miał wdrożoną politykę dotyczącą sztucznej inteligencji. Ponad jedna trzecia nie miała planów choćby podjęcia takiej próby.

Układanie poręczy

Moim zdaniem absolutnie niezbędna jest jasna polityka określająca pewne podstawowe zasady i wytyczne dotyczące korzystania z GenAI. Na przykład w przypadku wyjść skierowanych na zewnątrz musi być „człowiek w pętli”, który najpierw przejrzy i sprawdzi sens. Ważne jest również, aby pracownicy rozumieli, iż niektóre aplikacje GenAI udostępniają wszystko, co zostanie pobrane, w domenie publicznej, dlatego należy wprowadzić niezbędne mechanizmy kontroli i równowagi, aby zapobiec przypadkowej publikacji wrażliwych informacji handlowych lub poufnych danych klientów.

Latem w Nash Squared wprowadziliśmy politykę obejmującą całą organizację, która okazała się bardzo korzystna, pomagając ludziom produktywnie i bezpiecznie korzystać z narzędzi sztucznej inteligencji. Nie tylko ustala zasady – zapewnia ludziom wsparcie, którego potrzebują i pomaga budować ich pewność w korzystaniu z niego, gdy testujemy i rozumiemy zastosowania sztucznej inteligencji w naszej własnej firmie.

Jest jeszcze wiele przed nami, ponieważ GenAI stale ewoluuje i rozwija się. To naprawdę ekscytujący czas przebywać w profesjonalnym środowisku pracy. Jednak po prostu niezbędne jest, aby przedsiębiorstwa wprowadziły odpowiednie kontrole, wytyczne i mechanizmy wsparcia, aby zapewnić im pewność, elastyczność i szybkość działania i dostosowywania się.



Source link

Idź do oryginalnego materiału