Rekordowa passa Nvidii trwa dzięki boomowi na sztuczną inteligencję

manager24.pl 3 tygodni temu
Jak żadna inna firma, Nvidia zapewnia platformę techniczną dla aplikacji wykorzystujących sztuczną inteligencję. To powoduje, iż do kasy producenta chipów trafiają miliardy. Działalność firmy produkującej chipy Nvidia przez cały czas dynamicznie się rozwija dzięki boomowi na sztuczną inteligencję. W ostatnim kwartale sprzedaż wzrosła z 7,2 miliarda dolarów w roku poprzednim do 26 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 262 procent. Popyt pozostaje duży: oczekuje się, iż w nowych układach Nvidii w nadchodzącym roku wystąpią wąskie gardła.

Technologie Nvidii zostały pierwotnie opracowane dla kart graficznych. Ale potem okazało się, iż idealnie nadają się również do pracy obliczeniowej podczas uczenia aplikacji ze sztuczną inteligencją. Chipy Nvidii stały się zatem kluczową technologią dla przyszłości sztucznej inteligencji , a grupa czerpie także korzyści z biznesu związanego z oprogramowaniem i usługami.

Technologia Nvidii nie jest już wykorzystywana tylko w szkoleniach, ale także w obsłudze aplikacji AI – podkreślał dyrektor generalny Jensen Huang. Potencjalnie istnieje w tym jeszcze bardziej stabilny biznes. Chociaż szkolenie wymaga ogromnej mocy obliczeniowej, jest konieczne tylko raz na model AI. Jednocześnie Huang zakłada, iż ​​w przyszłości AI będzie generować wszelkiego rodzaju treści, które w tej chwili pobierane są z baz danych.

„Nowa rewolucja przemysłowa”

Szczególnie mocno w ostatnim kwartale rósł biznes związany z technologią dla centrów danych. Jak ogłosiła Nvidia po zamknięciu amerykańskiej giełdy, sprzedaż wyniosła 22,6 miliarda dolarów i była ponad pięciokrotnie wyższa niż rok temu. choćby w ciągu trzech miesięcy był to i tak wzrost o 23 proc. Podczas telekonferencji z analitykami Huang mówił o „nowej rewolucji przemysłowej”. Pojawia się nowy typ centrum danych: „fabryki AI”.

Nvidia chce teraz co roku wprowadzać nową generację swoich chipów, powiedział Huang. W marcu zaprezentował system chipowy „Blackwell”. Znajduje się on w tej chwili w fazie produkcji, a pierwsze urządzenia mają trafić do klientów w nadchodzących miesiącach. „Blackwell” jest znacznie potężniejszy niż poprzednia generacja „Hopper” – i na liście klientów znajdują się nie tylko giganci technologiczni, tacy jak grupa na Facebooku Meta i oddział chmurowy Amazona AWS.

Oczekuje się, iż sprzedaż wzrośnie do 28 miliardów dolarów

W bieżącym kwartale grupa ogłosiła dalszy wzrost sprzedaży do 28 miliardów dolarów, podczas gdy analitycy oczekiwali średnio prognozy na poziomie nieco poniżej 27 miliardów dolarów.

Nvidia obsługuje także platformę „Omniverse”, dzięki której firmy mogą lepiej kontrolować swoje fabryki dzięki tzw. cyfrowych bliźniaków oraz dostarcza Mercedesowi m.in. komputery samochodowe realizujące funkcje wspomagające prowadzenie pojazdu.

Kwartalny zysk Nvidii wzrósł rok do roku z dobrych 2 miliardów dolarów do prawie 14,9 miliarda dolarów. Udział spółki wzrósł o dobre sześć procent w handlu poza godzinami pracy w USA i po raz pierwszy przekroczył granicę 1000 dolarów. Nvidia ogłosiła także podwyższenie dywidendy i podział akcji w stosunku 1 do 10.

Idź do oryginalnego materiału