Sukces Qualcomma z komputerem PC z systemem Windows AI i powrót firmy NVIDIA do biznesu klienckich układów SoC

cyberfeed.pl 3 tygodni temu


Jak wynika z wywiadu Bloomberga z dyrektorami generalnymi firm NVIDIA i Dell, NVIDIA planuje powrót do branży procesorów klienckich. W przypadku firmy NVIDIA wystarczy prosta aktualizacja sterownika, która udostępnia każdy procesor graficzny GeForce z rdzeniami tensorowymi jako jednostkę NPU dla systemu Windows 11, z warstwami translacyjnymi, aby popularne aplikacje klienckie AI współpracowały z TensorRT. Ale to wymagałoby posiadania oddzielnego procesora graficznego NVIDIA. A co z ogromnym rynkiem komputerów PC z systemem Windows AI zasilanych przez takie firmy jak Qualcomm, Intel i AMD, z których każdy sprzedaje 15 procesorów klasy W ze zintegrowanymi jednostkami NPU zdolnymi do 50 AI TOPS, czyli wszystko, czego potrzebuje Copilot+? NVIDIA posiada licencję ARM od dziesięcioleci i do dziś produkuje procesory oparte na architekturze ARM, jednak NVIDIA Grace jest dużym procesorem serwerowym przeznaczonym dla serwerów GPU AI.

NVIDIA produkowała już procesory klienckie pod marką Tegra przeznaczone dla telefonów, które zakończyła w ostatniej dekadzie. Od tego czasu produkuje procesory Drive PX dla swojego działu sprzętu do pojazdów autonomicznych; i oczywiście jest Grace. NVIDIA zasugerowała, iż ​​w 2025 roku może mieć procesor kliencki na rynek komputerów PC ze sztuczną inteligencją. W wywiadzie Bloomberg zadał dyrektorowi generalnemu firmy NVIDIA, Jensenowi Huangowi, ostre pytanie, czy NVIDIA ma miejsce na rynku komputerów PC ze sztuczną inteligencją. Dyrektor generalny firmy Dell, Michael Dell, który również brał udział w wywiadzie, wtrącił „wróć w przyszłym roku”, na co Jensen potwierdził „dokładnie”. Dell byłby w centrum uwagi, gdyby wiedział, czy NVIDIA pracuje nad nowym procesorem do komputerów PC, który ma zostać wprowadzony na rynek w 2025 r., a skinienie Jensena niemal to potwierdza

NVIDIA ma zarówno talent, jak i adres IP, aby zmontować procesor do komputerów PC — jej zespoły stojące za Grace i Drive mogą tworzyć rdzenie procesorów ARM, NVIDIA jest już wielkim tatą grafiki konsumenckiej i nie powinna mieć żadnych problemów z iGPU, a NPU powinno Tworzenie też nie będzie trudne. Nie zdziwiłoby nas, gdyby NPU w chipie NVIDII nie była komponentem fizycznym, ale urządzeniem wirtualnym, które wykorzystuje możliwości akceleracji AI iGPU wraz z rdzeniami tensorowymi, jako zaplecze sprzętowe.

Na drodze NVIDIA do komputerów PC ze sztuczną inteligencją stoi jedna mała przeszkoda, a jest nią wyłączność, jaką Qualcomm cieszy się wraz z Microsoftem w zakresie aktualnej kolekcji notebooków z systemem Windows na ramieniu, wyposażonych w chipy z serii Snapdragon X. NVIDIA musiałaby współpracować z Microsoftem, aby mieć taki sam dostęp do rynku jak Qualcomm.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, procesor NVIDIA PC napędzający komputery AI zostanie wprowadzony na rynek w 2025 roku.



Source link

Idź do oryginalnego materiału