2016-04-21 Mobile Central Europe

blog.juglodz.pl 8 lat temu
Promując konferencję Mobile Central Europe jako Mobilization i JUG Łódź udało się nam wypromować 22 wejściówki (22 osoby użyły kodu zniżkowego mobilization-juglodz). Zgodnie z umową z organizatorami MCEConf otrzymaliśmy 4 wejściówki, które rozdyspowaliśmy wśród Tomka Zielińskiego, Maćka Przybylskiego, Marcina Iwanickiego, Tomka Płuciennika. Witold Olejniczak zdobył wejściówkę w konkursie na wpis o Mobilization a Mariusz Saramak i Marek Defeciński kupili swoje wejściówki :). Zgodnie z tradycją w zamian za darmowe wejściówki oczekujemy recenzji na blogu JUGa. Recenzję z tegorocznej Mobile Central Europe zrobiliśmy w formie 10 pytań do. Oto odpowiedzi uczestników.
Otwarcie MCEConf

  1. Czego oczekiwałeś jadąc na konferencję i czy Twoje oczekiwania zostały spelnione?



MD - Ostatnio czuję, iż coraz mniej “ogarniam” technicznie, więc chciałem dostać dobry technicznie przekaz i dostać motywację do samodzielnego zgłębiania tematu. Moje oczekiwania zostały spełnione, dużo prelekcji mi się podobało.


TZ - Za każdym razem, gdy wybieram się na konferencję, mam nadzieję nadrobić swoje braki w nowinkach. Codzienna praca często nie pozwala być na czasie z dynamicznie rozwijającą się technologią. Prelekcje zatem traktuje jako przetarcie szlaku w zapoznawaniu się z nowymi bibliotekami, które czasem również rzucają nowe spojrzenie na wzorce projektowe, ich zastosowanie i wykorzystanie.
Czy moje oczekiwania zostały spełnione? Myślę, iż tak. Uważam tą edycję MCE za bardzo przyjazną developerom.


WO - w tej chwili pojawia się tyle nowych bibliotek, iż bardzo trudno nad wszystkim nadążyć, dlatego dobrze jest czasem posłuchać, które z tych nowinek są warte uwagi - czy MCE spełniła moje oczekiwania w tej kwestii… - nie mogę narzekać, ale niedosyt pozostał, zwłaszcza w tematach “niedeveloperskich”.


MP - Ponieważ jedyna konferencja na jakiej byłem to “Mobilization”, która jest darmowa chciałem zobaczyć jak to wygląda na konferencji płatnej. Drugim czynnikiem była cheć poznania nowości ze swiata androidowego. Myśle ze MCE po częsci spełniła pokładane w niej nadzeję jednak było też sporo rozczarowań.


TP - o ile chodzi o prelekcje dot. iOS/Swift etc. To uważam, iż były na poziomie podstwowym albo początkującym. Spodziewałem się bardziej technicznej konferencji, tips/tricks, podanie życiowych problemów i różne podejść do nich. Nic z tych rzeczy nie zaobserwowałem.


MI - Konferencje są dla mnie wydarzeniami, które pozwalają zatrzymać się na moment, wyrwać z rutyny, pozwalają na konfrontację własnych przekonań z przekonaniami innych osób, zwykle stokroć bardziej ogarniętych niż ja. Poza zastrzykiem świeżych wiadomości zaspokajają ciekawość, np. jakim na co dzień człowiekiem jest osoba, której autorstwa bibliotekę używasz od dawna, a której źródła w jakiś sposób wywarły na Tobie spore wrażenie; czy jest bucem? maniakiem? a może tylko i aż utalentowanym spoko-ziomalem? :) Konferencje to również znakomite miejsce spotkań z osobami, które lubimy, a z którymi nie mamy okazji widzieć się na co dzień; np. z osobami, którymi mieliśmy okazję współtworzyć świetny projekt lub przeklinać klęskę.
Tak, moje oczekiwania zostały spełnione.


MS - Uważam, iż każdy developer powinien pojechać przynajmniej raz w roku na konferencję dla developerów. MCE - ma w nazwie Mobile - a ja jestem Mobile developerem więc - byłem :).

  1. Która prelekcja była najciekawsza i dlaczego?



MD - Life without fragments prowadzona przez dwóch Włochów. Prezentacje z dwoma prelegentami są raczej trudne do zrobienia w interesujący sposób a im się ładnie udało. Nie wchodzili sobie w drogę i nie było też długich niepotrzebnych przerw przy zmianach prelegentów.
Podobała mi się też prelekcja Scotta-Alexandra o Android security - ponieważ zawierała praktyczne i proste porady do wzmacniania bezpieczeństwa. Kilkulinijkowe kody źródłowe, które można przekleić do swojej apikacji.


TZ - Pod względem merytorycznym i poziomem prezentowanego materiału, uważam iż prezentacja Gregorego Kicka dotyczącą Daggera 2 była naprawdę dobra. Zastosowanie Daggera w projektach Androidowych mocno łączy się z projektowaniem samej aplikacji i myślę, iż jest to najważniejsze dla tej platformy systemowej.
Warto jednak wspomnieć prezentację Scotta Alexandra-Bowna poruszającą zagadnienie bezpieczeństwa w Androidzie. Często aspekt bezpieczeństwa technologii mobilnych jest pomijany podczas tworzenia oprogramowania. Scott pokazał jednak, iż bardzo małym kosztem możemy solidnie zabezpieczyć naszą aplikację.
WO - najbardziej do gustu przypadła mi konferencja dotycząca bezpieczeństwa w Androidzie. Temat dość istotny, a o którym za wiele nie wiem. Dobrze, iż Scott skupił się na konkretnych przykładach i ich zastosowaniu.


MP - Najlepsza prelekcja była Scotta-Alexandra o Android security, zawierała dużo ciekawych informacji odnośnie bezpieczeństwa platformy, które nie tak łatwo znależć w internecie, ponadto było sporo użytecznych kawałków kodu.


TP - Chociaż starałem się być na prelekcjach dot. Platformy iOS najciekawsza była od ponów z polidea https://github.com/Polidea/RxAndroidBle. Fajne podejście, pokazane jak porządnie robić rzeczy typu open source + zaobserwowany tool stream dla Android (Chrome plugin). Duży plus dla nich.


MI - Najbardziej do gustu przypadły prezentacje Asha Furrowa i Natashy (The Robot) Murashev. Pierwsza z tych prezentacji (Asha) była bardzo nietechniczna ale poruszała bardzo istotny, z mojego punktu widzenia, temat komunikacji. W dodatku szczerość, otwartość, ciepłe i życzliwe podejście, którym mógł zarażać sprawiły, iż będę pamiętał tą prezentację jeszcze bardzo długo. Prezentacja Natashy też była super, nie, nie było w niej efektu wow, przecierania oczu, temat dość prosty ale “zaserwowany” w znakomitej formie. Świetna osobowość plus bardzo przemyślana prezentacja. I Jon Reid też fajnie!


MS - lubię wzorce projektowe i architekturę, dlatego trudno mi wybrać, bo były 3 prezentacje o Clean Architecture, ale fajnie. iż tak było, byłem na trzech i wszystkie pokazały różne podejścia do tego samego tematu. To na +. Z stricte technicznych - najlepsza o security. Na tej prezentacji i na innych padło: “Lepiej proś o przebaczenie, niż o pozwolenie”, Czy czyta to jakiś manager ? Co się dzieje z firmami, dlaczego developerzy muszą ukrywać dobre rzeczy? Pod wpływem: https://vimeo.com/110554082 oglądałem przed chwilą - polecam.
Jedna z wielu prelekcji o architekturze w aplikacjach Android

  1. Jakie prezentacje wybierałeś? Produktowe czy techniczne?



MD - Wybierałem techniczne prezentacje a jak nie było dopiero wtedy produktowe. Kilka razy pomyliłem sale i już zostałem :D


TZ - Interesowały mnie zarówno prezentacje techniczne jak i produktowe. Każdy inżynier w swojej karierze dochodzi do momentu, w którym nie tylko aspekty czysto techniczne są najważniejsze. Musi wyjść ze swojej strefy komfortu, oraz spojrzeć na swoją pracę jako produkt, który dostarcza końcowym użytkownikom.
Większość konferencji zwykle skupia się na aspekcie technologicznym, MCE natomiast pod tym względem jest wyjątkowa, gdyż dostarcza wiedzy nie tylko technicznej, ale również biznesowej. Uważam również to za największy plus konferencji.


WO - w ciągu ostatniego roku byłem już na dwóch technicznych konferencjach, a niestety tematy często się powtarzają, dlatego tym razem chciałem zobaczyć coś więcej o produktach i designie, dlatego te prelekcje starałem się wybierać w pierwszej kolejności.


MP - wybierałem prezentacje techniczne jako iż ta częśc najbardziej mnie interesuje. Raz odwiedziłe m prezentacje produktową na której bardzo się wyndudziłem


TP - tylko prezentacje ‘techniczne’.


MI - Prawie wszystkie techniczne i związane z iOS.

MS - o architekturze, techniczne, trochę miekkich - bo musimy nauczyć się gadać ze światem, niestety - nietechniczne były nudne :)

  1. Czy poznałeś kogoś interesującego podczas przerw na networking?



MD - W tym roku dużo faktycznie rozmawiałem z ludźmi przez co ciągle się spóźniałem na prelekcje


TZ - Na każdej konferencji spotykam sporo znajomych osób, bywalców wszelkich eventów, przez co częściej nadrabiam zaległości w znajomościach, a czasu aby poznawać nowe osoby, po prostu brakuje :).


WO - Chyba na poznawanie nowych osób nie było za bardzo czasu, ale za to spotkałem wielu znajomych, których nie widziałem już jakiś czas


MP - nie poznałem nikogo


TP - Nie, nie było to celem mojego wyjazdu.


MI - Zwykle spędzałem czas z ludźmi, których już wcześniej znałem, a z którymi nie miałem okazji zobaczyć się w ostatnim czasie. Poza tym, choć trochę wstydzę się do tego przyznać, jestem wielkim networkingowym nieogarem :)


MS - Najważniejsze w konferencji - nie jest sama konferencja - wszystko można wyczytać w necie, wszystko można lepiej zrozumieć czytając źródła. Najważniejsze na konferencji jest after-party, to tam po kilku piwach dowiadujemy się co ma sens, kto miał racje a kto p…. Komu zapłacili za to co miał powiedzić a kto mówił prosto z serca.

  1. Co Ci się najbardziej podobało na konferencji?



MD - Dużo speakerów z zagranicy (chyba 99%).


TZ - Niewątpliwym plusem konferencji jest to, iż odbywa się ona w salach kinowych. Slajdy wyświetlane na dużym ekranie są bardzo dobrze widoczne, co wpływa pozytywnie na odbiór prelekcji. Poza sprawami technicznymi, różnorodność tematów: design, product, engineering warta jest odnotowania.


WO - organizacyjnie impreza wyszła bardzo dobrze. Mam tu na myśli głównie miejsce (sale kinowe naprawdę dobrze się sprawdzają), a także to, iż nie czułem się osaczony wszelkimi ulotkami i ludźmi z HRów.


MP - Duża ilość zagranicznych prelegentów


MI - Ciekawi prelegenci, miejsce ładowania telefonów i bardzo dobra herbata. Miejscówka też OK+.


MS - sale kinowe, wygodne siedzenia
Zagraniczni prelegenci - a choćby dwóch na jednej :)

  1. Co było do poprawy?



MD - Temat architektury na Androidzie był chyba zbyt mocno reprezentowany, mogłoby być coś innego zamiast tylu prelekcji o tym temacie. Przerwa 2h na lunch chyba nieco za długa choć flashtalki w tym roku dawały radę.


TZ - Ciężko jest mi jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Uczestniczyłem w poprzedniej edycji MCE i tą pod względem merytorycznym oceniam o wiele lepiej, co dla mnie ma najważniejsze znaczenie. Według mnie podczas poprzedniej edycji skupiono się zbyt mocno na designie, w tym roku natomiast prawie wszystkie prelekcje były “engineer friendly”. Nie mam zatem powodów do narzekań.


WO - prelekcje na temat produkótw/designu mogłyby być bardziej konkretne. Szkoda, iż aby dostać koszulkę musiałem instalować aplikację, logować się i wypełniać ankietę, na którą wcale nie miałem ochoty.


MP - myśle ze 2 dniowa konferencja spokojnie zmieściła by się w ciągu jednego dnia.


TP - organizacyjnie było naprawdę ok. Natomiast dopisałbym jaki jest poziom danych prelekcji.


MI - Przytrafiły się prezentację słabsze ale choćby one nie rzutowały na pozytywny odbiór imprezy, całość bardzo mi się podobała.


MS - kurcze, nie odpowiem na to pytanie, czuje jako współ-organizator Mobilization - największej mobilnej konferenci w PL, żeby nie podpowiadać ”wrogowi” - oczywiście to żart - bo jak nie napisze, iż to żart - to nikt nie zrozumie.

  1. Czy jest coś czego nauczyłeś się na konferencji i zastosujesz w swojej pracy?



MD - Na pewno rady Scotta Bowna o security. Chciałbym spojrzeć też w react native, popracować nad architektura Androidowych aplikacji i jeszcze raz zrozumieć fragmenty :). Warto byłoby też spróbować jeszcze raz z daggerem 2!


TZ - Na pewno sięgnę po kilka sztuczek jakie pokazał Scott Alexander-Bown. Bezpieczeństwo jest istotnym elementem każdego systemu i myślę, iż nie powinno być pomijane. Temat również jest mi dosyć bliski, gdyż pokrywa się z projektem prowadzonym w mojej firmie.


WO - chciałbym zapamiętać na dłużej rady dotyczące bezpieczeństwa, zwłąszcza, iż nie wymagały wiele pracy, a wydają się sensowne. W sumie to nie wiem co myśleć o fragmentach, nigdy nie wydawały mi sie proste i jasne, a po prelekcji “Life without fragments” mam co do nich jeszcze większe wątpliwości - może należy to jeszcze raz przeanalizować.


MP - Rady na temat security w androidzie, Visor jako tool do prezentowania ekranu androida, rxble biblioteka to obsługi bluetooth.


TP - utwierdziłem się w przekonaniu, iż konferencje tego typu już nie wiele wnoszą dla mojego rozwoju. Dlatego muszę wyszukiwać bardziej tematyczne konferencje skupione na jakimś konkretnym problemie. Web + Networking znajomych jest w tym momencie lepszym sposobem na rozwój.


MI - Myślę, iż kilku rzeczy np. “że czasami warto wymyślać koło na nowo!” :). Miałem też kilka infantylnych refleksji, które przychodziły w czasie trwania prezentacji, np. choćby najlepsze narzędzie czy wzorzec nie zadziała bez sprawnej obsługi, tzn na nic nam lotniskowiec z tuzinem F16 jeżeli nie mamy w ekipie choćby jednego pilota awionetki :).


MS - na pewno z rad z prezentacji o security i o clean architecture.
Jedna z lepszych prezentacji technicznych - Scott Alexander Bown

  1. Jakbyś porównał konferencję MCEConf do Mobilization?



MD - Na pewno liczba speakerów z zagranicy robi wrażenie. Miejsce jest też bardzo fajne, lubię sale kinowe na konferencje IT bo duży ekran robi wrażenie (i widać dobrze kod). Sale są podobnej wielkości co na Mobilization nie jest możliwe do wykonania. Wolę catering na mobilization bo bułką można się najeść a jedzenie na MCEConf lepiej wyglądało niż smakowało i wypełniało. No ale wiadomo iż w stolicy nie wypada serwować bułek :)


TZ - To co łączy te dwie konferencje to tematyka technologii mobilnych, różni je jednak podejście do samej organizacji. Mobilization jest konferencją organizowaną przez społeczność programistów skupioną wokół Łódzkiego JUG’a, której przyświeca cel dzielenia się wiedzą z innymi. Jako, iż jest bezpłatna, może wziąć w niej udział każdy - często jest to dla wielu programistów pierwszy kontakt z tego typu imprezami. Również tematyka skupia się przede wszystkim na aspektach technologicznych, w przeciwieństwie do MCE, gdzie możemy wybierać spośród tematów dotyczących technologii, designu oraz produktu. MCE, jako konferencja płatna, kierowana jest do nieco bardziej zamożnej grupy programistów, dzięki temu jednak, będąc uczestnikiem, mamy możliwość wysłuchania prelekcji prowadzonych w niemalże 100% przez gości z zagranicy.
Ostatecznie, chciałbym również nadmienić, iż Mobilization jest najstarszą konferencją zajmującą się mobile, od której zresztą zaczęła się moja przygoda w branży IT :).


WO - Miejsce w jakim odbywa się warszawska konferencja cznacznie lepiej zdaje egzamin. Pod względem merytorycznym, poziom reprezentowany przez speakerów na obu wydarzeniach jest bardzo podobny - co prawda w Warszawie mogliśmy słuchać w większości ludzi z za granicy, ale uważam, iż miało to tylko zalety wizerunkowe - nasi prowadzący nie muszą mieć kompleksów.


MP - Myślę ze merytorycznie obie konferencje są na podobnym poziomie, mobilization napewno wygrywa ceną :) i jest 1 dniowa co bardziej mi się podoba.


TP - Na mobilization skonczyłem na drugiej edycji i uważam, iż poziom jest bardzo podobny. Duży plus dla mobilization ze jest darmowa. Minus Łódź jest dla mnie 6 miastem po Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu i Gdańsku i sądzę, iż dla wielu też.


MI - Podobna tematyka, wielkość (ok 800 osób?). Oczywiście MCE miało o wiele więcej zagranicznych “gwiazd” i fajne sale kinowe ze scenami ale Mobilization ma trochę inny charakter, niekomercyjna - od społeczności dla społeczności i to ma wielkie znaczenie!


MS - :) koledzy wyżej siedzą obok organizatorów mobilization - nie mogli napisać inaczej :) tak czy siak dzięki.

  1. Jaki pomysł organizatorów możemy wykorzystać w Łodzi na Mobilization?



MD - Podobała mi się aplikacja eventory. Dawała wszystko co jest potrzebne (agenda, moja agenda, mini chat, notyfikacje). Niektórzy twierdzili, iż crashuje ale u mnie było ok. Szkoda tylko, iż jest płatna dla organizatorów :)


TZ - Wydaje mi się, iż organizacyjnie bardzo dobrze rozwiązany jest etap Q/A na koniec każdej z prezentacji. Podczas Mobilizacji czasami nie słychać pytań kierowanych z publiczności, przez co ucieka nam spora dawka wiedzy, gdyż to właśnie na zakończenie prezentacji, często możemy dowiedzieć się najciekawszych rzeczy.


WO - Może spbóbować organizować konferencję w jakimś kinie - nie wiem czy Kino Polonia jeszcze żyje, ale Piotrkowska byłaby świetnym miejscem.


MP - Myslę ze pytania od prowadzącego do spikere były fajne.


TP - Raczej nic. Nie wiem jak z after party jest na mobiization ale czwartkowe było mało miejsca. Wtedy chyba jest czas na poznawanie ludzi :).


MI -
1. Super jeżeli uda się załatwić wyższe stoliki dla prelegentów. Prelegenci nie chcę siedzieć podczas prezentacji a normalne biurka są za niskie żeby obsługiwać komputer na stojąco.
2. Apka była bardzo pomocna
3. Code of conduct - dość popularne ostatnio na konferencjach, fajna idea
4. Wprowadzenia prelegenta przez opiekuna sali były OK!


MS - Sala kinowa, wygodne siedzenia.
  1. Czy weźmiesz udział za rok?



MD - Do tej pory byłem na wszystkich więc czemu nie!


TZ - Postaram się, ale nie obiecuje :).


WO - za wcześnie by o tym myśleć.


MP - raczej nie


TP - zobaczymy.


MI - Trudno powiedzieć


MS - chciałbym i będę, ale raczej kupię early birda.

Idź do oryginalnego materiału