2016-10-22 Mobilization 2016

blog.juglodz.pl 8 lat temu
Zmobilizowani Studenci
Na konferencji Mobilization przybyła grupa studentów 4 roku informatyki na PŁ. Ogólnie wszyscy byliśmy miło zaskoczeni profesjonalnym zorganizowaniem jak i tematyką. Poniżej przedstawię opinie moich kolegów jak i moją nt. konferencji.

Paweł
Konferencja była na bardzo wysokim poziomie zarówno merytorycznym jak i organizacyjnym. Jak dla mnie najbardziej wartościowe prelekcje odbywały się w Auli chodzi mi o cały blok dotyczący reaktywnego programowania (prelegenta z Francji mało co zrozumiałem ale sam prywatnie zgłębiłem temat ), natomiast najciekawsza prelekcja była w sali Mobici dotyczyła beaconów, prelegenci opowiadali na temat profesjonalnie i zaskakująco. o tym opowiadali. Życzyłbym sobie jak i innym żeby każda prelekcja zawierała tyle humoru i tyle wskazówek co ta. Po konferencji odbyło się party gdzie można było porozmawiać , poznać nowych deweloperów. W następnym roku biore w ciemno wejściówkę jak tylko się pojawi. Najlepsze stanowisko miała firma Harman która pokazywała zabawki które tworzą do Mercedesów klasy S.

Mariusz
Świetna konferencja. Dużo ciekawych prezentacji oraz profesjonalna organizacja. Osobiście najbardziej podobała mi się pierwsza prezentacja, którą prowadził TomTom. Temat dotyczył dronów jako "pomoc domowa", a dokładniej utworzenia mapy pomieszczenia i kazanie dronowi przenieść obiekt z punktu A do punktu B. Pokazane na niej był proces tworzenia mapy pomieszczenia na podstawie zdjęć, dopasowywania kawałków mapy na podstawie krawędzi obiektów oraz ogólnie pojętego przetwarzania obrazu w czasie rzeczywistym. Kolejną ciekawą dla mnie prezentacją była prezentacja o możliwościach języka Kotlin, prowadzona przez Francisco Estevez'a. Pokazane na niej były przykłady rozwiązań pewnych problemów właśnie z użyciem Kotlin'a, co doskonale pokazywało jego możliwości i prostotę. Bardzo podobało mi się również to, iż przyszło bardzo dużo firm i można było porozmawiać z ich przedstawicielami na temat technologii przez nich używanych, czy na temat projektów które są przez nie realizowane i na przykład zostawić im swoje CV. Przychodząc na Mobilization nie wiedziałem, iż można dowiedzieć się tylu ciekawych rzeczy w tak krótkim czasie. Mogę jednak z pewnością powiedzieć, iż się nie zawiodłem i z pewnością udam się kolejną tego typu konferencję.

Kamil
ogólnie prelekcje na wysokim poziomie. Fajnie, iż wszystko po angielsku, co pomaga się też wtłoczyć w język branżowy, choć niektórych ciężko było zrozumieć (mam na myśli prelegenta z Hiszpani).
Stoiska i poczęstunek - super, konkursy zadowalające.
Najlepsza prelekcja według mnie - ex aequo "Taming your node_modules with Yarn" oraz "(B)VIPER module applications" czy jakoś tak.
Jednym słowem konferencja, na którą warto się udać.


Dominik
Najlepsza prelekcja: Taming node_modules at facebook gdzie Konstantin Raev pokazał nowy menedżer pakietów dla node js o nazwie yarn który jest szybszy i bezpieczniejszy od npm dodatkowo sam katalog node_modules.
Najgorsza prelekcja: Jedna prelekcja dla mnie była słaba głównie z powodu chaotyczności prelegenta.
Co mi się podobało: Przede wszystkim klimat konferencji i prelekcje.
Co mi się nie podobało: NIC!
Sama konferencja mi się podobała chociaż technologie mobilne to nie jest coś w czym pracuje albo się rozwijam ale zawsze takie wydarzenie pozwala poszerzyć horyzonty i zobaczyć iż istnieje świat poza webem.

Mariusz
Mobilization VI, jest pierwszą edycją tej konferencji, w której miałem przyjemność wziąć udział. Organizatorzy postarali się, aby nie dało się nudzić. Wiele tematów prezentacji, wśród których każdy mógł znaleźć coś dla siebie, a w przerwach możliwość porozmawiania z przedstawicielami firm na stoiskach, gdzie dodatkowo organizowane były konkursy i można było zdobyć interesujące gadżety. Dodatkowo całość konferencji była przeprowadzona w militarnym klimacie, co dodało fajnego „uroku” całej imprezie. Organizatorzy zapewnili również, aby uczestnicy konferencji nie doznali głodu i pragnienia. Na korytarzu były przygotowane stoiska z jedzeniem i piciem, a także zapewniono ciepły posiłek obiadowy.
Wśród prezentacji najbardziej zaciekawił mnie wykład o tytule „Break the monolith with (B)Viper Modules. Or how do I start modularising my code for a better (engineering) life”. Nicola Zaghini przedstawił bardzo interesujący sposób rozbicia aplikacji mobilnej na warstwy, którego wcześniej nie miałem okazji spotkać. Co więcej prezentacja była przeprowadzona w sposób bardzo zrozumiały oraz autor pokazywał przykłady kodu obrazujące to co mówił.
Mobilization jest konferencją, na którą na pewno warto się wybrać. Jedyne do czego mogę się przyczepić to brak prezentacji dotyczących Windows Phone (przynajmniej ja takich nie zauważyłem). Pomimo tego, iż najmniej popularny system mobilny, to uważam, iż powinien pojawić się na tego typu konferencji. Zabrakło mi również prezentacji o Xamarinie. Technologia bardzo niedoceniania, a myślę, iż warto o nich posłuchać. Pomimo tych dwóch rzeczy, myślę, iż nie ma co narzekać, bo i tak było o czym posłuchać. Chętnie wybiorę się na kolejną edycję Mobilization.

Adam
Mobilization to najciekawsze wydarzenie organizowane przez łódzkiego JUG’a oraz zdecydowanie najlepsza konferencja programistyczna w Łodzi. Organizatorzy nie poszli na łatwiznę. Prelegenci wygłaszający wykłady zjechali się z wielu zakątków świata, aby dzielić się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Każdy mógł znaleźć wśród wygłaszanych tematów coś dla siebie. Z tych najbardziej interesujących pojawiły się smaczki związane z programowaniem funkcyjnym, pomocami dla developerów Androida, zagadnieniami inżynierii oprogramowania, a choćby ku zaskoczeniu analizą obrazu i dronami. Oczywiście to tylko garstka z poruszonych tematów. Na pewno na żadnej z prelekcji nie można było odnieść wrażenia zmarnowanego czasu. Jak się można domyślić to nie wszystko. Stoiska firm związanych z łódzkim świadkiem IT też zasługują na oklaski. Na każdym z nich czekał na nas ktoś gotowy zaspokoić naszą ciekawość odpowiadając na nasze pytania. A gdyby komuś było jeszcze mało na deser czekały na niego wspaniałe nagrody i upominki. Całe wydarzenie zasługuje na piątkę z plusem. Kto się nie pojawił, niech koniecznie wpada za rok!
Idź do oryginalnego materiału