5 sytuacji, w których każdy powinien rozważyć używanie VPN

itcontent.eu 1 rok temu

5 sytuacji, w których każdy powinien rozważyć używanie VPN

VPN nie jest rozwiązaniem nowym. ale mimo to, wielu użytkowników komputerów w dalszym ciągu zastanawia się, kiedy i dlaczego powinni używać tego rodzaju oprogramowania. W artykule przybliżymy Wam kilka sytuacji, kiedy to VPN jest mocno zalecany, jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie i prywatności online.

Czym jest VPN?

Wpierw jednak krótko opiszemy, czym tak adekwatnie jest VPN. VPN, czyli Wirtualna Sieć Prywatna (Virtual Private Network) jest oprogramowaniem, które pozwala wytworzyć swoisty „tunel”, przez który wędrują dane przesyłane i odbierane przez Twój komputer. Informacje, które są wysyłane i odbierane za pośrednictwem sieci internetowej przy włączonym oprogramowaniu typu VPN, są niewidoczne dla osób niepowołanych, dostawcy usług internetowych, czy przestępców. Co więcej, sieć prywatna – jaka jest tworzona z pomocą narzędzia – uniemożliwia nie tylko podejrzenie danych, ale również ich przechwycenie. (źródło: Co to jest VPN?)

Możliwości VPN nie ograniczają się jednak do wyłącznie zabezpieczania danych przesyłanych za pośrednictwem sieci. Dzięki oprogramowaniu możliwe jest zachowanie anonimowości. Używając VPN możemy ukryć swój adres IP i lokalizację. VPN jest oprogramowaniem, które sprawdza się nie tylko w biznesie – gdzie przesyłamy dane wrażliwe – ale również dla prywatnych użytkowników.

Przejdźmy jednak do meritum artykułu. W jakich sytuacjach zalecane jest używanie VPN?

1. Przesyłanie dokumentów firmowych i prywatnych

To pierwsza i chyba jedna z najważniejszych sytuacji, kiedy używanie VPN jest szczególnie wskazane. Przesyłając poprzez maila, czy – tym bardziej – popularne komunikatory wrażliwe informacje, powinniśmy być świadomi, iż szansa na ich przechwycenie jest bardzo realna. O licznych awariach i wyciekach danych użytkowników co niektórych, chyba nie musimy przypominać. jeżeli chcemy uchronić się przed przechwyceniem istotnych informacji, to VPN powinniśmy uruchamiać praktycznie zawsze wtedy, gdy korzystamy ze swoich skrzynek wirtualnych. Nikt nie chce, aby zdjęcia jego rodziny, dane finansowe, czy też informacje, które mogłyby posłużyć do wyłudzeń lub szantaży trafiły w niepowołane ręce. I o ile zabezpieczenie danych prywatnych jest zalecane przez specjalistów, to już zadbanie o nieprzechwycenie informacji biznesów jest naszym obowiązkiem. Choćby w świetle ostatnio wprowadzonego RODO. Dane własne, pracowników i klientów są tajemnicą przedsiębiorstwa, a ich ujawnienie poprzez niepowołane osoby może wiązać się z poważnymi reperkusjami dla firmy. Używanie VPN zwiększa bezpieczeństwo przesyłanych danych i w połączeniu z innymi narzędziami skutecznie chroni przed ich przechwyceniem i podejrzeniem.

2. Zakupy online? Pomyśl o VPN!

Robisz zakupy w sieci? Pewnie nie jeden raz zdarzyło Ci się mieć wątpliwość, co do bezpieczeństwa witryny, z której kupujesz. I o ile wszystkie europejskie sklepy są zobowiązane do przestrzegania RODO, to jednak te, które mają swoją siedzibę poza Europą nie zawsze je respektują. Czasem zwyczajnie z niewiedzy. Prawda jest jednak taka, iż choćby przy dołożeniu wszelkich starań od strony sprzedawcy, furtka dla przestępców internetowych może znajdować się od naszej strony. Wystarczy tutaj luka w oprogramowaniu, czy brak aktualizacji usługi. A przyznajcie się, ile razy zdarzyło się Wam przełożyć uaktualnienie aplikacji – o której przypominał komputer – na później?

Decydując się na zakupy online nie tylko przesyłamy swoje wrażliwe dane – takie jak imię, nazwisko, adres i informacje o płatności – do sprzedawcy, ale również korzystamy z bankowości internetowej. Banki, które udostępniają możliwość dokonywania transakcji online dokładają wszelkich starań, aby zapewnić swoim klientom możliwie jak najwyższe bezpieczeństwo. Jednak jeżeli my również się o nie nie zatroszczymy, to choćby ich największy trud może pójść na marne. Dzięki VPN zyskujesz dodatkową warstwę zabezpieczenia i chronisz swoją tożsamość przed przechwyceniem.

3. Kiedy korzystasz z sieci publicznej

Jeśli dużo podróżujesz, to z pewnością zdarza Ci się raz na jakiś czas korzystać z sieci publicznej. Taką znajdziemy nie tylko w kawiarniach, czy na lotniskach i dworcach, ale również hotelach. Oczywiście hotspoty nie są możliwe do kontrolowania w pełnym wymiarze. Główną ze względu na fakt, iż nigdy nie wiemy kto jeszcze korzysta z sieci i czy taka osoba nie ma wobec innych użytkowników sieci złych zamiarów. Niezależnie od tego, czy z sieci publicznej korzystasz w celach rozrywkowych, czy służbowych, używając VPN zapewnisz sobie bezpieczeństwo.

4. Cenzura sieci

Jak mówi się w sieci żartobliwie, współczesny rasizm objawia się w usługach internetowych, które dostępne są tylko w wybranych regionach. Z pewnością nie raz wyświetlił się Wam komunikat, iż dana treść nie jest dostępna w Waszym kraju. Blokowane mogą być usługi VOD, portale społecznościowe, czy filmy na Youtube. Nie nakłaniamy oczywiście od tego, żeby korzystać z serwisów, które są zabronione w naszym kraju zmieniając PROXY za pośrednictwem VPN. Mówimy tutaj raczej o tych sytuacjach, w których jesteśmy obywatelami kraju, w którym konkretne usługi są dozwolone, a wyjeżdżając za granicę i korzystając z internetu lokalnego nie mamy możliwości ich używać. Z pomocą VPN otrzymujemy dostęp do wszystkich usług, które są dostępne, choćby w naszym kraju, dzięki czemu możemy być na bieżąco z tym co dzieje się w domu.

5. Zawsze, kiedy korzystamy z sieci

Korzystanie z VPN jest zalecane praktycznie w każdej sytuacji. A przynajmniej zawsze wtedy, gdy chcemy korzystać z sieci internetowej. Niezależnie od tego, w jaki sposób mamy zamiar jej używać, dane dotyczące połączenia mogą zostać przechwycone i wykorzystane przez niepowołane do tego osoby – służby, przestępców, konkurencję.

VPN nie jest oczywiście usługą, która zapewni nam w 100% bezpieczeństwa. Oprogramowanie pozwalające ustanowić połączenie szyfrowane, pozwoli nam podnieść poziom bezpieczeństwa i znacząco utrudnić wykorzystanie danych. Informacje, które wędrują w bezpiecznym kanale podlegają złożonym procesom kryptograficznym, co sprawia, iż ich odtajnienie jest niezwykle trudne. I – w większości przypadków – zwyczajnie nieopłacalne dla podsłuchującego.

Idź do oryginalnego materiału