#72. Recenzja kursu "Kubernetes Maestro" autorstwa Damiana Naprawy

mateuszrus.pl 2 lat temu

Dziś dość nietypowy post, jak na tego bloga. Do tej pory nie robiłem recenzji, czy też zapowiedzi kursów innych programistów. Są jednak takie kursy, jak „Kubernetes Maestro”, o których trzeba dużo mówić. I dziś opiszę moje doświadczenia z kursem Damiana Naprawy.

Z wpisu dowiesz się między innymi o tym:

  • Czym jest kurs „Kubernetes Maestro” i kim jest Damian Naprawa?
  • Dlaczego o tym kursie napisałem?
  • Dla kogo idealny będzie ten kurs?

Zaczynajmy!

Zatrzymaj się!

Książka „Programistą być” to obowiązkowa pozycja dla wszystkich zainteresowanego programowaniem!

Jest to zdecydowanie najlepsza na polskim rynku książka na temat programowania! Zyskasz przewagę w branży IT i osiągniesz dużo jako deweloper.

Z książki dowiesz się między innymi o tym:

  • Czy matematyka, studia techniczne i język angielski są konieczne do tego, by rozpocząć pracę jako programista?
  • Gdzie szukać informacji o programowaniu i w jaki sposób się uczyć?
  • Jak znaleźć pierwszą pracę i w jaki sposób rozwijać swój programistyczny potencjał?
  • Czym na co dzień zajmuje się programista?
  • Czy każdy może zostać programistą?

I wiele, wiele więcej…

ZOBACZ KSIĄŻKĘ

Od razu zaznaczam, iż za kurs nie pobieram prowizji. W żaden sposób nie dostaję bonusów od sprzedaży. Z racji tego, iż znam Damiana (jedynie online, ale mam nadzieję, iż w przyszłości porozmawiamy na żywo) i uważam kurs „Kubernetes Maestro” za najlepszy kurs polskojęzyczny na temat Kubernetesa, to postanowiłem podzielić się swoim doświadczeniem.

Ideą bloga jest pokazanie Tobie drogi czytelniku świata IT z różnej perspektywy. Jedną z takich perspektyw jest kurs, który właśnie opisuję.

Opis kursu „Kubernetes Maestro”

„Kubernetes Maestro” to dzieło Damiana Naprawy. Damian to człowiek orkiestra. Aktywnie pracuje jako Software Architect, szkoli ludzi z konteneryzacji, występuje na konferencjach. Ma ku temu podstawy, ponieważ praktyczną wiedzę udokumentował certyfikatami Docker Certified Associate (DCA), Certified Kubernetes Application Developer (CKAD), Certified Kubernetes Administrator (CKA). Mało tego, w 2022 roku został wyróżniony przez firmę Docker tytułem “Docker Captain”. Poniżej jeden z artykułów na oficjalnym blogu Dockera poświęcony Damianowi (https://www.docker.com/blog/docker-captain-take-5-damian-naprawa/).

Jak widać, człowiek zna się na rzeczy. Do tego widać, iż od Damiana bije pasja do branży IT. A takich ludzi ceni się podwójnie.

Kurs dotyczy tematu Kubernetesa, który jest platformą do zarządzania, automatyzacji i skalowania aplikacji kontenerowych. Konteneryzacja od dobrych kilku lat zadomowiła się w dużych projektach, więc jeżeli planujesz karierę jako programista na poważnie, to nie ominie Cię temat konteneryzacji.

Podział kursu na moduły

Sam kurs podzielony jest na 11 modułów i trzy bonusowe sekcje. Podział prezentuje się następująco:

  • Moduł 01: Pierwsze kroki z Kubernetes
  • Moduł 02: Kubernetes Big Picture
  • Moduł 03: Konfiguracja i wzorce
  • Moduł 04: Networking
  • Moduł 05: Trwałość i przechowywanie danych
  • Moduł 06: Projektowanie aplikacji z myślą o Kubernetes
  • Moduł 07: Wdrażanie aplikacji bezstanowych
  • Moduł 08: Wdrażanie aplikacji stanowych
  • Moduł 09: Bezpieczeństwo oraz dobre praktyki
  • Moduł 10: Strategie wdrożeń i automatyzacja
  • Moduł 11: Kubernetes na Produkcji

Moduły bonusowe:

  • Fundamenty kontenerów
  • Nagrania oraz dostęp do wszystkich LIVE Q&A
  • Case Study: Certified Kubernetes Application Developer (CKAD)

Szkolenie rozpoczyna się od omówienia – czym jest Kubernetes, dlaczego go potrzebujemy i jakie problemy rozwiązuje (Moduł 1). W kolejnych modułach stopniowo poznajemy mechanizmy Kubernetesa. Sukcesywnie przechodzimy od ogółu do szczegółu. Co ważne, oprócz samego Kubernetesa uczymy się także zagadnień chmurowych. Działać będziemy z chmurą od Google (GCP), gdzie wdrożymy kilka aplikacji „na proda”.

Ja do kursu podchodziłem bez znajomości zagadnień związanych z Dockerem czy Kubernetesem i dopiero w swojej pracy zawodowej miałem zacząć korzystać z dobrodziejstw konteneryzacji.

Efekt? Ciężkie początki, mimo kilku dobrych lat w branży. Wiele nowości i ciekawych zagadnień. Niektóre tematy musiałem przerabiać ponownie.

Osobiście żałowałem, iż nie przeszkoliłem siebie wcześniej z Docker, bo wtedy kurs staje się o niebo łatwiejszy w zrozumieniu. Aczkolwiek szkolenie uwzględnia też takie “przypadki”. W szkoleniu Kubernetes Maestro znajdziesz moduł bonusowy “Fundamenty kontenerów”. Dzięki niemu możesz nadrobić braki związane z Dockerem i kontenerami.

Musisz nastawić się na dużą ilość praktyki, co jest na plus. Każde teoretyczne zagadnienie wytłumaczone dzięki schematów i grafik za chwilę jest pokazane od strony praktycznej. Oprócz dostępu do platformy szkoleniowej otrzymujesz także dostęp do repozytorium z przykładami oraz listę instrukcji, by odtworzyć przykłady na swoim komputerze. jeżeli mowa o środowisku do nauki, to w szkoleniu znajdziesz informację jak skonfigurować lokalne środowisko oraz środowisko do nauki w chmurze (100% bezpłatnie).

Grupa wsparcia na Discord i spotkania LIVE Q&A

To jeszcze nie koniec. Dołączając do szkolenia Kubernetes Maestro nie zostajesz “sam” z materiałami, ale możesz liczyć na wsparcie w trakcie nauki. W razie pytań lub wątpliwości dotyczących poszczególnych zagadnień masz możliwość konsultacji z Damianem na grupie wsparcia na Discord.

Co ważne, dostęp do grupy wsparcia jest bezterminowy. choćby jeżeli ukończysz szkolenie i za jakiś czas pojawią się jakieś wyzwania w pracy – możesz je skonsultować z Damianem i innymi uczestnikami szkolenia. Zamiast spędzać dziesiątki godzin na samodzielnym researchu w internecie, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, iż Damian lub ktoś z uczestników szkolenia przerabiali taki sam, lub podobny problem i będą w stanie wskazać Ci rozwiązanie.

A jeżeli problem jest bardziej skomplikowany i/lub wymagający — to możesz przyjść na cykliczne spotkanie LIVE Q&A na Zoom i o nim opowiedzieć. Możesz też zadać na żywo inne, dowolne pytania związane z kontenerami, Dockerem i Kubernetesem.

Podsumowanie

Mimo wielu plusów są pewne mankamenty. Osobiście brakowało mi głębszego wytłumaczenia niektórych tematów, ale tak jak pisałem, wynikało to również z braków w mojej wiedzy. jeżeli jesteś programistą backend i nie planujesz iść w stronę aplikacji webowych, DevOps, AI lub ML, to zastanowiłbym się, czy ten temat będzie dla Ciebie.

Dużo mówi się o rozwoju programistów, ale nie każdy musi siedzieć w narzędziach typu Kubernetes. Mimo 10 lat w zawodzie i pracy w kilku dużych, korporacyjnych projektach jeszcze nie przydała mi się wiedza z konteneryzacji. Może dlatego, iż siedzę w aplikacjach desktop, dużych systemach CRM i ERP?

Reasumując, kurs na 5+, chociaż nie dla wszystkich. jeżeli siedzisz w web, planujesz być DevOps lub zajmujesz się ML, to MUST HAVE, w innym przypadku do zastanowienia!

Newsletter

Nie przegap i dołącz już dziś do 815 osób będących w tym Newsletter! Otrzymuj co niedzielę o godzinie 20 listę kilku ciekawych tematów, które miałem okazję obserwować w mijającym tygodniu.

Tematy będą głównie techniczne, ale czasami pojawi się coś, co może wprowadzi Cię w stan zadumy i zmusi do dyskusji w szerszym gronie. Zero spamu!

Zostaw to pole puste

Sprawdź swoją skrzynkę odbiorczą (albo katalog na spam) i potwierdź swoją subskrypcję.

Idź do oryginalnego materiału