AI pod kontrolą. Grok radzi się Elona Muska zanim wygeneruje odpowiedź

instalki.pl 6 dni temu

Okazuje się, iż Grok sprawdza opinie swojego właściciela przed udzieleniem odpowiedzi na kilka wrażliwych tematów. Analitycy informują o prześwietlaniu wpisów Elona Muska podczas procesu odnajdywania informacji dotyczących konfliktu izraelsko-palestyńskiego, kwestii imigracyjnych czy aborcji. Problem wyszedł na światło dzienne tuż po udostępnieniu kolejnej generacji zaawansowanego modelu językowego.

Grok zaprogramowany tak, by powtarzał to, co mówi Elon Musk?

Internet ostatnio wręcz huczy o tytułowej usłudze. Zaledwie kilka dni temu doświadczyliśmy sytuacji, gdzie sztuczna inteligencja lekko wymknęła się spod kontroli. Grok zaczął bowiem na każdym kroku wychwalać zbrodniarzy wojennych i krytykować – przede wszystkim – lewicowych polityków. AI nie szczędziła ostrych słów czy wyzwisk, których wypowiedzenie przez ludzi mogłoby zakończyć się prawnymi konsekwencjami.

  • Gemini ulepszone. Przekształci zdjęcie w film

Najnowsze doniesienia nie pozostawiają większych złudzeń. Pierwszą czynnością wykonywaną przez Grok przed udzieleniem odpowiedzi jest sprawdzenie opinii Elona Muska na ten sam temat. Weryfikowane są posty udostępnione wewnątrz Twittera (X), a także różnej maści wywiady czy publiczne wystąpienia. Najczęściej do takiej sytuacji dochodzi w przypadku rozmów dotyczących chociażby konfliktu izraelsko-palestyńskiego, migracji czy aborcji.

Twitter (X) – pobierz aplikację z naszej bazy danych

Poniżej możecie zerknąć na materiały udostępnione przez jednego z analityków danych. Jeremy Howard postanowił zaczerpnąć nieco wiedzy odnośnie do wspomnianego wyżej konfliktu. gwałtownie okazało się, iż większość (54 z 64) wykorzystanych przez AI źródeł to cytaty amerykańskiego miliardera. Sytuacja pojawia się we wielu innych przypadkach. Całość wygląda tak, jakby sztuczna inteligencja została specjalnie zaprojektowana w ten sposób. Trudno jednak określić jaka jest prawda.

Here's a complete unedited video of asking Grok for its views on the Israel/Palestine situation.

It first searches twitter for what Elon thinks. Then it searches the web for Elon's views. Finally it adds some non-Elon bits at the end.
ZA
54 of 64 citations are about Elon. pic.twitter.com/6Mr33LByrm

— Jeremy Howard (@jeremyphoward) July 10, 2025

Przy luźniejszych pytaniach jest znacznie lepiej

Co istotne, twórca chatbota Grok cytowany jest wyłącznie w przypadku ciężkich i kontrowersyjnych zagadnień. Do takiej sytuacji nie dochodzi w momencie, gdy rozmawiamy o luźniejszych bądź lżejszych kwestiach. Tematem zainteresował się programista Simon Willison, który na swoim blogu przekonuje, iż zachowanie AI może nie być zaprogramowane. Model językowy zaprogramowano wewnętrznie tak, by poszukiwał źródeł przedstawiających różne punkty widzenia i nie skupiał się na subiektywnych artykułach dostępnych w sieci.

Jak twierdzi mężczyzna, Grok może doskonale zdawać sobie sprawę, iż należy do xAI – firmy stworzonej przez Muska. Dlatego też w pierwszej kolejności sięga po posty opublikowane przez tego człowieka.

  • OpenAI stworzy własną przeglądarkę. Szykuje się przełom?

Trzeba przyznać, iż mamy do czynienia z naprawdę ciekawą sytuacją. Pozostaje cierpliwie czekać na dalszy rozwój wydarzeń. Kto wie, być może Grok zyska niedługo szereg usprawnień i zacznie pozyskiwać informacje z jeszcze pokaźniejszej liczby źródeł.

Źródło: Twitter (X) (@jeremyphoward) / Zdjęcie otwierające: materiał własny

AIElon MuskGroksztuczna inteligencja
Idź do oryginalnego materiału