AI rewolucjonizuje medycynę. AstraZeneca otwiera nową erę badań klinicznych

bithub.pl 10 miesięcy temu

Farmaceutyczny gigant AstraZeneca ogłosił powołanie do życia Evinovy. Nowej cyfrowej firmy zajmującej się szeroko pojętą ochroną zdrowia. Evinova będzie działać niezależnie, ale w ramach ekosystemu AstraZeneca. Koncentrując się na wykorzystaniu sztucznej inteligencji (AI) do przyspieszenia i ulepszenia procesu badań klinicznych.

Innowacyjne podejście do badań klinicznych

Evinova, jako spółka zależna AstraZeneca, ma na celu wykorzystanie AI do projektowania badań. Także automatyzacji obliczeń kosztów i oceny wykonalności testowania leków.

„Przyszłość rozwoju medycyny może być przyspieszona dzięki tego typu rozwiązaniom,” powiedział Pascal Soriot, dyrektor generalny AstraZeneca. „Wierzymy, iż połączenie doświadczenia naukowego i osiągnięć w zakresie opracowywania technologii cyfrowych wspieranych przez AI, Evinova stwarza realną szansę na zasadniczą poprawę opieki nad pacjentami, transformację służby zdrowia i redukcję emisji dwutlenku węgla.”

Rynek cyfryzacji służby zdrowia ma osiągnąć wartość 900 miliardów dolarów do 2032 roku. Postęp jest niezbędny do zmniejszenia kosztów opieki zdrowotnej. Mimo to, czas i wydatki potrzebne na przeprowadzenie badań klinicznych powodują, iż blisko 80% z nich kończy się niepowodzeniem. Mało tego. Średni czas od rozpoczęcia do ostatecznej akceptacji wynosi ponad siedem lat.

Zobacz także: Współzałożyciel Ethereum oskarżony. Nakłaniał do oszustw?

AI w samym centrum medycznych przemian

Wykorzystanie AI może przyspieszyć proces podejmowania decyzji w badaniach klinicznych. Chociażby pomagając zespołom w projektowaniu, automatyzacji obliczeń kosztów i ocenie wykonalności badań na podstawie danych regionalnych i historycznych.

W październiku, na corocznym szczycie Healthy Longevity Global Innovator Summit, Peter Lee, wiceprezes ds. badań i inkubacji w Microsoft, powiedział, iż GPT-4, najnowsza wersja ChatGPT, pomogła jego rodzinie w zarządzaniu zdrowiem starszego ojca i wyjaśnieniu skomplikowanych kwestii medycznych.

Tymczasem badanie opublikowane w międzynarodowym czasopiśmie Nature sugeruje, iż modele AI mogą być wykorzystywane do diagnozowania i usuwania nowotworów ośrodkowego układu nerwowego. Brytyjski startup biotechnologiczny Etcembly ogłosił w tym roku z kolei, iż używa generatywnej AI do projektowania nowych immunoterapii do skutecznego leczenia komórek rakowych.

Może Cię również zainteresować:

Idź do oryginalnego materiału