AI w cyberbezpieczeństwie. Pomoże i pracy nie zabierze

homodigital.pl 1 miesiąc temu

Jaki będzie wpływ sztucznej inteligencji na cyberbezpieczeństwo? Czy AI zabierze pracę specjalistom z branży i jak gwałtownie będzie wdrażana przez firmy w zakresie cyberbezpieczeństwa? jeżeli wierzyć raportowi CSA, to zalety sztucznej inteligencji przeważają nad ryzykami, i to zarówno dla firm jak i dla specjalistów z branży. Ale zakresów ryzyka nie brakuje.

Pokazuje to dopiero co wydany raport oparty na odpowiedziach od niemal 2,5 tysiąca specjalistów IT i od cyberbezpieczeństwa z kilku kontynentów. Jedna z głównych obserwacji? Już 22% firm używa AI w swoich systemach zabezpieczeń, a 55% planuje wprowadzić sztuczną inteligencję w tym roku.

Skąd ten entuzjazm? Przede wszystkim stąd, iż cyberprzestępcy już używają AI. jeżeli więc specjaliści od bezpieczeństwa nie będą tego robić, to będą przegrywać. I świadomość tego jak najbardziej istnieje.

AI w cyberbezpieczeństwie – naprawdę pomoże?

Tylko jedna trzecia ekspertów uważa, iż AI da im przewagę nad przestępcami. Niemal tyle samo uważa, iż korzyści dla obu stron będą podobne. Jedna czwarta natomiast uważa, iż AI bardziej pomoże przestępcom. Ale niekorzystanie z AI byłoby jeszcze gorsze. Niemal dwie trzecie ekspertów spodziewa się, iż sztuczna inteligencja poprawi bezpieczeństwo cyfrowe w ich firmie.

Są to nieco bardziej optymistyczne przewidywania, niż te przedstawione przez szefa Interpolu Jürgena Stocka. W styczniu tego roku ostrzegał on, iż AI umożliwia cyberprzestępcom zwiększenie skali swoich działań. A również – pozwala choćby mało doświadczonym kryminalistom tworzyć przekonujące oszustwa.

„To jest game changer i to taki, na jaki świat nie jest w pełni przygotowany” – powiedział wówczas Stock.

O tym, jak AI, w szczególności generatywna AI, może umożliwić przestępcom wyłudzenia boleśnie przekonała się pewna międzynarodowa firma. Jej pracownik przelał przestępcom przeszło 20 mln dolarów, myśląc, iż wykonywał polecenie CFO.

AI nie zabierze pracy. Raczej pomoże

A jak AI wpłynie na pracę specjalistów od cyberbezpieczeństwa? Relatywnie niewielka grupa, około 12%, spodziewa się, iż AI całkowicie ich zastąpi w ich obecnej roli. Z kolei jedna czwarta uważa, iż AI zastąpi ich częściowo. Jednak zdecydowanie więcej jest głosów o pozytywnym wpływie AI. Ok. 30% spodziewa się, iż AI rozszerzy ich umiejętności a 28% spodziewa się, iż AI po prostu wesprze ich w ich obecnej roli. AI w cyberbezpieczeństwie może więc choćby wzmocnić rynek pracy.

Podobnie uspakajające sygnały dla specjalistów od cyberbezpieczeństwa – niekoniecznie w kontekście AI – dochodzą również z polskiego rynku. Specjaliści w tej dziedzinie należą do tych, którzy mogą spać spokojnie jeżeli chodzi o miejsca pracy pomimo pewnego spowolnienia w szerszym sektorze IT.

Źródło grafiki: Sztuczna inteligencja, model Dall-E 3

Idź do oryginalnego materiału