„Współpracując ściśle z naszymi partnerami ekosystemowymi i dystrybucyjnymi, Altera pozostaje zaangażowana w dostarczanie rozwiązań opartych na FPGA, które umożliwiają innowatorom korzystanie z wiodących, programowalnych technologii, które są łatwe do zaprojektowania i wdrożenia. Dzięki tym kluczowym ogłoszeniom przez cały czas realizujemy naszą wizję kształtowania przyszłości poprzez wykorzystanie programowalnej logiki, aby pomóc klientom odblokować większą wartość w szerokim zakresie przypadków użycia w sektorach centrów danych, lotnictwa i obrony, infrastruktury komunikacyjnej, motoryzacji, przemysłu, testów, medycyny i rynków wbudowanych” — powiedziała Sandra Rivera, dyrektor generalna Altera.
Altera jest jedynym niezależnym dostawcą FPGA z rozwiązaniami full-stack, które są zoptymalizowane pod kątem wydajnych akcelerowanych systemów obliczeniowych, infrastruktury komunikacyjnej nowej generacji i inteligentnych aplikacji brzegowych. Kompleksowe portfolio FPGA firmy zapewnia klientom elastyczny sprzęt, który gwałtownie dostosowuje się do zmieniających się wymagań rynkowych napędzanych przez erę inteligentnych obliczeń. Altera jest liderem w branży w zakresie wykorzystania układów FPGA w obciążeniach wnioskowania AI dzięki układom FPGA Agilex z blokami AI Tensor i pakietem Altera FPGA AI Suite, który przyspiesza rozwój układów FPGA do wnioskowania AI przy użyciu popularnych struktur, takich jak TensorFlow, PyTorch i zestaw narzędzi OpenVINO oraz sprawdzonych przepływów rozwoju układów FPGA.
Altera ogłosiła dziś nowe szczegóły produktu dla swoich układów FPGA Agilex 3, zaprojektowanych tak, aby spełniać wymagania dotyczące mocy, wydajności i rozmiaru wbudowanych i inteligentnych aplikacji brzegowych. W porównaniu z poprzednią generacją układy FPGA Agilex 3 zapewniają wyższy poziom integracji, zwiększone bezpieczeństwo i wyższą wydajność w kompaktowej obudowie, z gęstością od 25 tys. do 135 tys. elementów logicznych.
Rodzina FPGA obejmuje wbudowany podsystem procesora twardego Cortex A55 ARM z programowalną strukturą wzbogaconą o funkcje AI. W przypadku inteligentnych aplikacji brzegowych FPGA umożliwia obliczenia w czasie rzeczywistym dla aplikacji wrażliwych na czas, takich jak autonomiczne pojazdy i przemysłowy Internet rzeczy (IoT). W przypadku technologii inteligentnej automatyzacji fabryk, takich jak widzenie maszynowe i robotyka, układy FPGA Agilex 3 umożliwiają bezproblemową integrację czujników, sterowników, siłowników i algorytmów uczenia maszynowego.
Aby sprostać potrzebom projektów obronnych i komercyjnych, układy FPGA Agilex 3 dodają kilka istotnych udoskonaleń bezpieczeństwa w stosunku do poprzedniej generacji, w tym szyfrowanie strumienia bitów, uwierzytelnianie i fizyczne wykrywanie manipulacji. Te możliwości zapewniają niezawodną i bezpieczną wydajność w krytycznych aplikacjach w automatyce przemysłowej i nie tylko.
Układy FPGA Agilex 3 wykorzystują architekturę HyperFlex firmy Altera, aby zapewnić poprawę wydajności 1,9×1 w porównaniu z poprzednią generacją. Rozszerzenie architektury HyperFlex na układy FPGA Agilex 3 umożliwia wysokie częstotliwości zegara w układzie FPGA zoptymalizowanym pod kątem mocy i kosztów. Dodatkowa wydajność systemu jest osiągana dzięki zintegrowanym transceiverom o dużej prędkości działającym z szybkością do 12,5 Gb/s i dodanemu wsparciu dla pamięci LPDDR4.
Wsparcie systemu dla układów FPGA Agilex 3 rozpocznie się w pierwszym kwartale 2025 r., a dostawy zestawów deweloperskich i produktów produkcyjnych mają się rozpocząć w połowie 2025 r.
Altera ogłosiła również najnowsze funkcje oferowane w swoim oprogramowaniu Quartus Prime Pro, które zapewnia programistom wiodące w branży czasy kompilacji, zwiększoną produktywność projektantów i przyspieszony czas wprowadzania produktów na rynek. Nadchodząca wersja Quartus Prime Pro 24.3 odblokowuje więcej urządzeń w portfolio Agilex i umożliwia ulepszone wsparcie dla aplikacji wbudowanych.
Klienci mogą wykorzystać tę nadchodzącą wersję, aby rozpocząć projektowanie Agilex 5 FPGA serii D, która jest skierowana do jeszcze szerszego zakresu przypadków użycia w porównaniu do Agilex 5 FPGA serii E, które są zoptymalizowane pod kątem dostarczania wydajnych obliczeń w aplikacjach brzegowych. Altera oferuje wsparcie systemu dla swojej Agilex 5 FPGA serii E poprzez bezpłatną licencję w oprogramowaniu Quartus Prime, co pomaga obniżyć bariery wejścia dla rodziny FPGA średniej klasy Altera.
Ta wersja systemu obejmuje również obsługę aplikacji wbudowanych, które wykorzystują zintegrowany podsystem procesora twardego lub rozwiązanie RISC-V firmy Altera, procesor Nios V soft-core, który można utworzyć w strukturze FPGA. Klienci mogą teraz uzyskać dostęp do przykładów projektów FPGA Agilex 5, które prezentują możliwości Nios V, takie jak lockstep, full ECC i przewidywanie rozgałęzień. Nowe wsparcie dla systemów operacyjnych i RTOS dla podsystemu procesora twardego opartego na FPGA Agilex 5 SoC jest zawarte w najnowszych wersjach systemów Linux, VxWorks i Zephyr.
Firma Altera i jej partnerzy ogłosili wprowadzenie na rynek 11 nowych zestawów deweloperskich i modułów systemowych (SoM) opartych na architekturze FPGA Agilex 5, które dołączą do szerokiej gamy rozwiązań opartych na architekturze FPGA Agilex 5 i Agilex 7, aby pomóc deweloperom w rozpoczęciu pracy.
Zestawy deweloperskie FPGA zapewniają deweloperom łatwy i niedrogi dostęp do sprzętu Altera, pozwalają na zapoznanie się z możliwościami i korzyściami oferowanymi przez układy FPGA firmy Agilex oraz zapewniają szybszą ścieżkę do produkcji pełnoseryjnej.
Zestawy są dostępne we wszystkich regionach geograficznych i szerokim zakresie przypadków użycia. Aby uzyskać informacje o zakupie, odwiedź stronę Witryna Partner Showcase firmy Altera.