Zgodnie z zapowiedzią Ankieta Programisty na 2022 rok została zamknięta 18 lutego. To druga edycja zbierania Waszych opinii w tej formule. Dziękuję wszystkim za wzięcie udziału Zapraszam do zapoznania się z wynikami.
O ankiecie
Dlaczego powstała? Przy tworzeniu pierwszej edycji ankiety byłem ciekawy, jak realnie przekłada się zainteresowanie konkretnymi językami programowania z takich rankingów, jak TIOBE, czy StackOverflow, na nasze rodzime, polskie podwórko. Po małych przetasowaniach na scenie, o których można było przeczytać m. in. w Java wg TIOBE INDEX na początku 2022, ciekawość ta jeszcze wzrosła. Czy Python będzie liderem?
Ile osób wypełniło ankietę? Google Forms zarejestrowały 48 wypełnień ankiety. Jest to trochę mniej niż przed rokiem. Ale tym razem ankieta nie była wrzucona na grupy na portalach społecznościowych.
O co pytałem? O cztery rzeczy:
- język programowania, którego wypełniający chce się nauczyć w 2022 roku,
- technologie web, które chce poznać,
- tematy, które były interesujące na blogu,
- co trudnego jest dla Czytelników w nauce programowania.
Formuła odpowiedzi? Od jednej do trzech zaznaczonych opcji, plus tegoroczna nowość, czyli pytanie otwarte.
Gdzie można było głosować? Ankieta była dostępna wyłącznie tutaj na blogu. Informowałem o niej w newsletterze.
Języki programowania na 2022 rok
I tu niespodzianka. Zakładałem, iż na miejscu pierwszym będzie ponownie Python. Zresztą królował on m. in. w TIOBE Index przez cały 2021 rok. A tu nie. Kotlin wg Czytelników bloga wygrał w tym roku to zestawienie. I proszę, proszę. Na miejscu drugim znalazła się Java, Python dopiero trzeci.
Ciekawie jest też dalej. Język Go wysoko. I ciekawostka, Scala z bardzo dobrym wynikiem.
Z tej małej ankiety widać również, iż wśród społeczności JVMowej część języków po prostu przestaje być dostrzegana jako atrakcyjne. Jestem bardzo ciekawy, jak taki ranking wyglądałbym na blogu z innym wiodącym językiem.
Poniżej znajduje się lista 25 wybranych języków programowania. Których chciałabyś/chciałbyś nauczyć się w 2022 roku?
Poniżej znajduje się lista 25 wybranych języków programowania. Których chciałabyś/chciałbyś nauczyć się w 2021 roku?
Technologie na 2022 rok
Spring wygrał tę konkurencje z bardzo, ale to bardzo dużą przewagą. Poprzedni lider, czyli React, na miejscu drugim. Trzeci stopień podium przypadł Angularowi.
Wygrana Springa nie dziwi. Praktycznie większość ogłoszeń o pracę z Javą zawiera też Springa. Jest to niewątpliwy lider technologiczny i bardzo pożądana wiedza na rynku pracy.
Których technologii web chciałabyś/chciałbyś nauczyć się w 2022 roku?
Których technologii web chciałabyś/chciałbyś nauczyć się w 2021 roku?
Najbardziej interesujące wpisy na blogu
Wg wyników ankiety najchętniej czytanymi postami są te dotyczące bibliotek Java. To interesujące
Tutaj odsyłam do zestawienia listy postów wszechczasów i poszczególnych roczników 10 najpopularniejszych artykułów. RxJava po prostu radzi sobie świetnie. W ostatnim czasie bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się również artykuł SHA-256 Java, czyli bezpieczny skrót.
Ankietę wypełniły również osoby, które nie czytają bloga na co dzień. Super! Mam nadzieję, iż teraz będziecie wpadać tu częściej
Jestem bardzo ciekawy, które kategorie wpisów na blogu Ciebie najbardziej interesowały i dawały Ci największą wartość? (2022)
W 2020 na blogu pojawiły się dokładnie 53 wpisy. Statystycznie jeden tygodniowo. Jestem bardzo ciekawy, które kategorie wpisów Ciebie najbardziej interesowały i dawały Ci największą wartość? (2021)
Trudności w nauce programowania
W najnowszej ankiecie po raz pierwszy zadebiutowało też pytanie otwarte, czyli:
Co dla Ciebie jest najtrudniejsze w nauce programowania?
Ze względu na to, iż odpowiedzi był różnorodne, to musiałem je manualnie pogrupować. Wydaje mi się, iż te trzy grupy najlepiej oddają opisowy charakter odpowiedzi z krótkim moim komentarzem:
- Brak czasu. Żeby dobrze programować trzeba poświęcać na to sporo czasu. A tego mamy zawsze deficyt. Dlatego moim zdaniem ważne jest sensowne wybieranie, czego i jak się uczyć.
- Motywacja. Programowanie wydaje się super zajęciem… Jednak im dalej w las tym trudniej. Ja przez lata uważałem, iż motywacja jest bardzo ważna. Jednak w pewnym momencie zmieniłem zdanie. I staram się wyznaczać sobie raczej kierunek i cel. Często mi to nie wychodzi, ale bardziej pasuje mi to do mojego postrzegania świata. W Twoim przypadku może być inaczej. A dlaczego u mnie jest tak, a nie inaczej, odpowiedziałem tutaj Motywacja pracy jako Junior Developer.
- Brak dobrych źródeł z przykładami. No to się akurat dobrze składa. Bo tutaj na blogu kilka fajnych przykładów się znalazło. I jeszcze znajdzie.
Podsumowanie
Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w ankiecie
Podzielisz sie ze mną swoją opinią? Spodziewałaś się lub spodziewałeś, iż Kotlin będzie w tym zestawieniu na miejscu pierwszym wśród języków programowania