Jakie są wyzwania dla kobiet w branży IT? – Problemem jest stereotyp, iż IT to domena mężczyzn. Musimy to zmienić. Kobiety mają inny punkt widzenia, który jest niezbędny dla innowacji. IT to już nie tylko kodowanie, ale szeroki wachlarz możliwości, w którym kobiety mogą odgrywać kluczową rolę – powiedział Artur Kurasiński w rozmowie dla Future Collars podczas 5. międzynarodowej edycji Women in IT Day (15.11. Jego słowa rzucają światło na potrzebę przełamywania stereotypów i otwierania drzwi dla różnorodności w świecie technologii.
Future Collars: Jak oceniasz tempo rozwoju technologii dzisiaj?
Artur Kurasiński: To jak Formuła 1 – pędzimy przed siebie. Żyjemy w czasach, gdzie technologia niesamowicie wpływa na nasze życie, ale równocześnie może być destrukcyjna. Musimy być świadomi obu tych aspektów.
FC: Mówisz o destrukcyjnym wpływie technologii. Czy możesz to rozwinąć?
AK: Wiele korporacji skupia się na przychodach, tracąc ludzki aspekt. Musimy walczyć z tym zjawiskiem. Fake newsy, na przykład, mogą być bronią masowego rażenia. Musimy regulować technologię, by chronić wartości takie jak demokracja czy pokój.
FC: Jakie są wyzwania dla kobiet w branży IT?
AK: Problemem jest stereotyp, iż IT to domena mężczyzn. Musimy to zmienić. Kobiety mają inny punkt widzenia, który jest niezbędny dla innowacji. IT to już nie tylko kodowanie, ale szeroki wachlarz możliwości, w którym kobiety mogą odgrywać kluczową rolę.
FC: Jak możemy zachęcić więcej kobiet do branży IT?
AK: Przede wszystkim, musimy przestać traktować IT jako coś nieosiągalnego. Technologia to nasze życie. Kobiety mogą być doskonałymi menedżerami projektów, ekspertami w zespołach QA i wiele więcej. IT to różnorodność i innowacja, a kobiety są jej nieodłączną częścią.
FC: Jak oceniasz dzisiejsze wydarzenie Women in IT Day?
AK: To ważne, iż organizujemy takie wydarzenia. Dają one kobietom sygnał: nie jesteście same, technologia to także wasze miejsce. Pokazujemy, iż technologia to nie tylko kodowanie, ale także ludzki aspekt, psychologia, socjologia. To przestrzeń dla wszystkich.
Wizja przyszłości IT i rola kobiet
Podczas Women in IT Day, Artur Kurasiński, twórca, przedsiębiorca i inwestor, w swoim wystąpieniu skupił się na megatrendach w IT, podkreślając znaczącą rolę kobiet w kształtowaniu przyszłości tej branży:
Oprogramowanie posiada ogromną moc, która dosłownie 'zjada’ świat. To, co niegdyś było narzędziem do zarabiania pieniędzy, teraz staje się wyzwaniem na globalną skalę. Software i algorytmy to już nie tylko narzędzia, ale integralna część naszego życia. Codziennie korzystamy z nich, sprawdzając pogodę czy planując nasze dni.
Warto zauważyć, iż wiele zawodów, które znamy dzisiaj, nie istniało jeszcze w latach 40. XX wieku. Rozwój systemu i technologii, zwłaszcza sztucznej inteligencji, będzie miał ogromny wpływ na rynek pracy, w tym na role i percepcję kobiet w branży. jeżeli AI będzie sugerować młodym ludziom ścieżki kariery oparte na przestarzałych stereotypach, ryzykujemy utrwalenie patriarchalnego modelu zatrudnienia i wykluczenie kobiet z zawodów uznawanych tradycyjnie za 'męskie’. Przypomnijmy, iż kobiety miały znaczący udział w sukcesie programu kosmicznego Apollo.
Musimy zatem aktywnie kształtować przyszłość technologii, aby nie powielać błędów przeszłości. Nasz świat nie jest tak jednoznaczny, jak mogłoby sugerować użycie sztucznej inteligencji. Potrzebujemy prawdy i faktów w technologii. Nie czekajmy biernie na kolejną rewolucję i związane z nią wyzwania. To czas, aby aktywnie tworzyć przyszłość, która będzie sprawiedliwa i inkluzja dla wszystkich, niezależnie od płci.
Artur Kurasiński będzie też na Mobile Trends Conference
Już 21-22 marca, w Krakowie, Escola organizuje kolejną edycję wydarzenia!
Już teraz znamy gorące nazwiska w biznesie, które pojawią się na marcowej scenie. W gronie prelegentów i prelegentów możemy już znaleźć prof. Aleksandrę Przegalińską, bardzo doświadczoną specjalistkę i naukowczynię ds. technologii, biznesowych trendów oraz sztucznej inteligencji.
W agendzie są też:
- Paulina Walkowiak, czyli co-founderka i CEO cux.io, aplikacji pomagającej eliminować problemy blokujące sprzedaż w e-commerce.
- Monika Mikowska, nietuzinkowa i przebojowa szefowa agencji UX, Mobee Dick, specjalizującej się w projektowaniu i badaniu produktów i usług cyfrowych.
- Artur Kurasiński, który od ponad dwóch dekad obserwuje i tłumaczy wpływ technologii na nasze życie.
- Dr Maciej Kawecki, popularyzator technologiczny, dziennikarz naukowy powołany przez Komisję Europejską na funkcję Cyfrowego Ambasadora UE. Prezes Instytutu Lema.
- Bartek Sobczak, który przez ostatnie 7 lat pełnił rolę product directora i mobile directora w firmach takich jak Empik, Modivo i eobuwie.
- Bartek Pucek, CEO Forward Operators – eksperckiego partnera w budowaniu usług i produktów opartych na Al.
- Dr Krzysztof Wojewodzic, prezes Escola i czynny naukowiec zajmujący się AI i edukacją.
Przed nami kolejna konferencja pełna inspirujących prelekcji, cennych informacji i możliwości nawiązania kontaktów biznesowych.
Wejdź na stronę: 2024.mobiletrends.pl. (P.S. z kodem MTC15 zyskasz 15% zniżki na bilety)