Avast został kupiony przez NortonLifeLock za 8 miliardów dolarów

avlab.pl 2 lat temu
Zdjęcie: Avast został kupiony przez NortonLifeLock za 8 miliardów dolarów


Odchodzący CEO firmy Avast potwierdził, iż są to ostatnie chwile niezależności w tej postaci. Połączone dwie firmy będą mieć ponad 42% udziału w rynku konsumenckim systemu zabezpieczającego, by zostawić daleko w tyle McAfee z 22-procentowym udziałem, Trend Micro (20%) i Kaspersky z 9-procentami. Szacuje się, iż NortonLifeLock, jako właściciel przejętej wcześniej Aviry za 360 milionów dolarów w roku 2020 i teraz Avasta za 8,6 miliardów dolarów, będzie dysponował najliczniejszą klientelą, dochodzącą do miliarda użytkowników indywidualnych. To więcej niż Bitdefender i Kaspersky razem wzięci. Analitycy Khaveen Investments szacują, iż NortonLifeLock w roku 2023 osiągnie przychody na poziomie 4 miliardów dolarów z czego 25% zostanie wniesione przez Avasta.

NortonLifeLock kupuje Avasta – kilka faktów, o których nie wiesz

Dla konsumentów, oprócz zmiany formalnego właściciela, nic się nie zmieni i na razie nic nie słuchać o ewolucyjnych zmianach w oprogramowaniu ochronnym. „Kwatera główna” Avasta pozostanie Czechach.

Aby mieć lepszy start do klientów na rynku amerykańskim, nowoutworzona spółka po fuzji będzie miała siedzibę w mieście Tempe w stanie Arizona. Ostateczna nazwa połączonej firmy nie została jeszcze podana.

Ich wszystkie repozytoria systemu zawierają 1,6 miliarda linii kodu. Do tego od roku 2014 ich produkty instalowano 5,74 miliardów razy.

Avast posiada 11 tysięcy serwerów, składających się na sieć wykrywania zagrożeń w chmurze, zatrudnia teraz ponad 1700 pracowników (43% pracowników jest w dziale R&D), gdzie jeszcze w roku 2008 zatrudniali 65 fachowców.

Avast sprzedaje swoje usługi choćby 500 milionom użytkownikom na świecie (rynek konsumencki). Największy dochód z bezpośredniej sprzedaży pochodzi z systemu zabezpieczającego dla konsumentów oraz dodatkowych narzędzi i usług: VPN, BreachGuard, AntiTrack oraz wszystko w jednym – produkt Avast One. Stanowi to około 87% wszystkich dochodów Avasta. Pozostałe 8% dochodów osiąga z sieci afiliacyjnej oraz z rozwiązań dla małego i średniego biznesu (6%).

Spółka NortonLifeLock po przejęciu Aviry w roku 2020 ma prawie 500 milionów użytkowników i oficjalne depcze po piętach Bitdefenderowi. Avast „dorzuca” kolejne ~500 milionów klientów indywidualnych.

NortonLifeLock, z siedzibą w Temple, wcześniej działał jako Symentec. W 2019 roku sprzedano sekcję Symantec amerykańskiemu producentowi chipów Broadcom. w tej chwili jej głównymi produktami są oprogramowanie antywirusowe Norton i oprogramowanie zabezpieczające przed kradzieżą tożsamości LifeLock.

NortonLifeLock potwierdził, że będzie dążył do zmniejszenia liczby pracowników. Połączona spółka będzie notowana na amerykańskiej giełdzie Nasdaq, a nie jak do tej pory na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Akcjonariusze Avasta otrzymają gotówkę i akcje, które wycenione zostały na 8,6 miliardów dolarów! To czyni tę fuzję trzecią co do wielkości wszech czasów na rynku cyberbezpieczeństwa. W roku 2021 za 12,3 miliarda Thoma Bravo przejął firmę Proofpoint, a dwa lata wcześniej korporacja Broadcom wykupiła za 10,7 miliarda firmę Symantec.

Avast powstał w 1988 roku, a jego akcje są notowane na giełdach w Pradze i Londynie. Jest jednym z pionierów cyberbezpieczeństwa. Miesięcznie blokuje 1,5 miliarda cyberataków. Założyciele Avasta posiadają w tej chwili około 35 procent firmy.

Jako ustępujący CEO i ktoś, kto absolutnie KOCHAŁ tę firmę, jest to dla mnie bardzo emocjonalny moment. Uczucie nostalgii miesza się z niesamowitą ekscytacją z powodu ostatecznego sfinalizowania transakcji i wszystkich korzyści, jakie ona przyniesie: to dlatego, iż naprawdę wierzę, iż połączenie tych dwóch wspaniałych firm zaowocuje większą innowacyjnością, lepszymi produktami i lepszym doświadczeniem klienta, przenosząc całą branżę cyberbezpieczeństwa na zupełnie nowy poziom!

Od małego, dwuosobowego startupu w Pradze 34 lata temu, Avast urósł do rangi globalnej potęgi, która dziś zapewnia bezpieczeństwo w sieci prawie pół miliardowi ludzi na całym świecie. To była niesamowita podróż, w którą zaangażowało się ponad 7000 byłych i obecnych pracowników firmy Avast i jestem niezwykle dumny z tego, co udało nam się osiągnąć.

Ondrej VlcekCEO firmy Avast
Idź do oryginalnego materiału