Badania Jabra ujawniają wpływ dźwięków na wydajność i ogólną atmosferę w biurze

itreseller.com.pl 2 miesięcy temu

Jabra przeprowadziła badanie wśród 2000 pracowników biurowych w Europie i Stanach Zjednoczonych. Wyniki wskazują jasno, iż dźwięki w miejscu pracy stanowią istotny punkt, jeżeli chodzi o samopoczucie i wydajność.

Prawie trzy czwarte respondentów (74%) twierdzi, iż praca w głośnym otoczeniu męczy ich psychicznie, a czysty i wysokiej jakości dźwięk zwiększa ich zdolność do skupienia się na pracy.

Podczas gdy część przedsiębiorców stawia na powrót pracowników do biur, prawie połowa (47%) respondentów twierdzi, iż są zestresowani hałasem w biurze, który nie pozwala im się skupić.

Badania przeprowadzone przez Jabra wykazały, iż 37% respondentów uważa, iż trudno było im się skupić w pracy, gdy współpracownicy rozmawiali przez telefon przy swoich biurkach bez założonych słuchawek. Z kolei 39% stwierdziło, iż równie trudno jest rozmawiać przez telefon lub uczestniczyć w spotkaniach online, gdy koledzy prowadzą rozmowy telefoniczne obok bez użycia słuchawek. Aby uniknąć hałasu i ograniczyć czynniki rozpraszające uwagę, ponad połowa pracowników biurowych (59%) deklaruje, iż wymaga się od nich odbierania połączeń lub uczestniczenia w spotkaniach online z dala od biurka, w oddzielnym pomieszczeniu i przy użyciu profesjonalnych słuchawek (69%).

Wpływ głośnego otoczenia na zdrowie psychiczne i samopoczucie jest oczywisty: prawie trzy czwarte respondentów (74%) twierdzi, iż praca w głośnym otoczeniu powoduje u nich zmęczenie psychiczne. Co więcej, prawie dwie trzecie ankietowanych przyznaje, iż praca w głośnym środowisku męczy ich fizycznie (63%) i trudno jest im odczuwać zaangażowanie w pracę, gdy pracują w takim środowisku (63%).

W raporcie przedstawionym przez Jabrę pojawia się słowo “neuroróżnorodność”. Jest to stosunkowo nowy termin w biznesie. Bazuje on na ogólnym funkcjonowaniu mózgu każdego człowieka. Oznacza to, iż każdy pracownik może różnie reagować na bodźce, w tym przypadku dźwiękowe.

Z wyników badań jasno wynika, iż natężenie dźwięku ma zróżnicowany wpływ na pracowników biurowych i może mieć istotny związek z ogólnym stanem zdrowia i jakością życia. Poprawa neuroróżnorodności w miejscu pracy może być sposobem na zwiększenie wydajności pracy (62%), a pracownicy będą bardziej skłonni do “zaangażowania całego siebie w pracę” w inkluzywnym środowisku pracy (62%). Mając na uwadze pozytywny wpływ zarówno na biznes, jak i pracowników, 2 na 3 pracowników biurowych zgadza się, iż pracodawcy powinni więcej inwestować w tworzenie integracyjnego, neurozróżnicowanego miejsca pracy. Minęły już czasy, w których miejsca pracy były dostosowane wyłącznie do jednego typu pracowników. Konieczna jest ewolucja, która pozwoli zapewnić w miejscu pracy zaspokojenie różnych indywidualnych potrzeb pracowników.

Badanie zostało przeprowadzone przez TEAM LEWIS Research wśród 2000 pracowników biurowych w wieku od 18 do 65 lat w 4 krajach: Francji, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Niemczech, w okresie od 27 marca do 5 kwietnia 2024 roku.

Idź do oryginalnego materiału