Nowe napisy generowane przez AI w BBC Sounds
BBC Sounds, niezwykle popularna platforma audio, rozpoczęła testowanie innowacyjnych napisów generowanych przez sztuczną inteligencję, które będą wyświetlane podczas słuchania audycji. Inicjatywa ta trwa trzy miesiące i w tej chwili ograniczona jest do kilku programów, takich jak „In Touch”, „Access All”, „Profile”, „Sporting Witness” i „Economics with Subtitles”. Podczas słuchania tych audycji przez stronę internetową pojawia się nowy przycisk z napisami w odtwarzaczu. Po jego kliknięciu, napisy stworzone przez AI będą synchronizować się z dźwiękiem.
Rozszerzenie na aplikację BBC Sounds
BBC planuje również rozszerzyć ten test na aplikację BBC Sounds, zaczynając od systemu Android, a następnie wprowadzając go na iOS. W aplikacji również zobaczymy ikonkę napisów w odtwarzaczu podczas słuchania wskazanych programów. Działa to jednak nieco inaczej: napisy przewijają się w górę ekranu, a słowa wypowiadane przez prowadzącego oraz gości są podświetlane w miarę ich mówienia. W ramach testów BBC korzysta z technologii zamiany mowy na tekst o nazwie Whisper AI, a po zakończeniu testów planowane jest dokonanie oceny ich skuteczności. jeżeli projekt okaże się sukcesem, BBC z pewnością będzie dążyć do wprowadzenia napisów w kolejnych audycjach.
Pomimo iż wiele aplikacji podcastowych wprowadziło już napisy oparte na sztucznej inteligencji, BBC zachowuje ostrożność. Na przykład Spotify dodało automatyczny transkrypt do podcastów w 2023 roku, a Apple Podcasts wprowadziło transkrypty wcześniej w tym roku. W trakcie testów BBC przewiduje zatrudnienie ludzkiego edytora, który sprawdzi każdy transkrypt przed jego opublikowaniem, zamiast polegać na sztucznej inteligencji. Ta ostrożność ze strony BBC odzwierciedla ogólną nieufność wobec technologii AI.
W obliczu obaw związanych z AI i jej wpływem na przyszłość zatrudnienia, zrozumiałe jest, iż BBC podchodzi do tego projektu z rezerwą. Niemniej jednak, BBC Sounds produkuje około 27 000 godzin treści miesięcznie, a wiele z nich jest trudnych do przyswojenia dla około 18 milionów osób w Wielkiej Brytanii z utratą słuchu lub szumami usznymi. Trudno byłoby manualnie transkrybować tak ogromną ilość materiałów. W ten sposób BBC powoli, ale konsekwentnie wchodzi w przyszłość technologii, świadomie wykorzystując sztuczną inteligencję.
Źródło: techradar.com