Codziennie wchodzimy na dziesiątki, albo setki stron nie zdając sobie sprawy, iż bezpieczna przeglądarka internetowa nie istnieje. Zaraz, zaraz, prawdopodobnie wielu naszych czytelników obruszy się i wymieni kilka takich, które wszakże uchodzą za bezpieczne. Czy aby są takie na pewno?
Najpopularniejsze przeglądarki internetowe
Właściwie każdy z nas codziennie przegląda strony internetowe, korzystając z różnych przeglądarek internetowych. Tych na rynku jest całkiem sporo.
Najpopularniejsze przeglądarki internetowe, to w kolejności podawanej przez Statcounter:
- Chrome (65,7 proc.)
- Safari (18,66 proc.)
- Edge (4,32 proc.)
- Firefox (3,14 proc.)
- Samsung Internet (2,75 proc.)
- Opera (2,25 proc.)
Każda oferuje użytkownikowi coś unikalnego, ale bazujące na silniku Chromium wyróżniają się ilością dostępnych dodatków, które zwiększają ich możliwości.
Bezpieczna przeglądarka internetowa nie istnieje
Niemal każda przeglądarka pozwala na instalację różnych dodatków, które oczywiście poprawiają bezpieczeństwo surfowania po niezbadanych „wodach” internetu. Niedawno prezentowaliśmy jedną z bezpieczniejszych przeglądarek dostępnych dla wszystkich, a konkretnie chodzi o Brave.
Niestety, każda przeglądarka może mieć słabości, a są nimi mianowicie luki w kodzie lub dodatkach. O tym, jak wygląda to w liczbach można przekonać się sięgając po wyniki opublikowane przez VulDB (Vulnerability Database). Znajduje się tam baza danych dotyczących luk wykrytych w przeglądarkach, jak również sposobów, w jaki ich twórcy radzili sobie z problemami.
Jak widać na załączonych wykresach, najwięcej problemów znaleziono w najpopularniejszej na świecie przeglądarce, czyli Google Chrome (3159). Na kolejnych miejscach znalazły się Mozilla Firefox (2361) i Microsoft Internet Explorer (1828), a na czwartym uplasowała się przeglądarka na urządzenia Apple, czyli Safari (1139).
Jak widzicie, choćby popularność i fakt, iż twórcami przeglądarek są giganci technologiczni i programistyczni, bynajmniej nie gwarantuje bezpieczeństwa. Warto sięgać po programy antywirusowe, dodatki zwiększające bezpieczeństwo, a także interesować się bezpieczeństwem oraz tym, jak chronić się przed atakami cyberprzestępców.