BitLocker – wpływ na wydajność SSD w Windows 11 Pro

brandsit.pl 1 miesiąc temu

System Windows 11 Pro wprowadza także domyślnie włączoną opcję szyfrowania danych, znanej jako BitLocker. Ta funkcja zapewnia dodatkową warstwę bezpieczeństwa poprzez szyfrowanie danych na dysku, co jest szczególnie istotne w kontekście ochrony poufnych informacji. Jednak z tym bezpieczeństwem wiąże się pewna cena, zarówno w kontekście wydajności, jak i dostępności dla różnych rodzajów sprzętu.

Szyfrowanie programowe vs. szyfrowanie sprzętowe

Microsoft domyślnie aktywuje oprogramowanie szyfrujące BitLocker na komputerach z systemem Windows 11 Pro, choćby jeżeli sprzęt nie obsługuje szyfrowania sprzętowego przez dysk SSD. Szyfrowanie programowe, jak to opisano, jest normą, ale ma znaczący negatywny wpływ na wydajność dysku SSD, a tym samym na ogólną wydajność komputera. Przetestowane przypadki wykazały, iż BitLocker z opartym na oprogramowaniu szyfrowaniem XTS-AES 128 może obniżyć wydajność dysku SSD choćby o 45 procent, a wpływ ten zależy od obciążenia pracą. Prędkości sekwencyjnego odczytu i zapisu również są utrudnione, choć w mniejszym stopniu. Szczególnie przypadkowe operacje wejścia/wyjścia (IO) wykazują znaczący spadek wydajności, co można zauważyć w codziennym użytkowaniu komputera.

Szyfrowanie sprzętowe a wydajność SSD

Należy zaznaczyć, iż nie wszystkie dyski SSD obsługują szyfrowanie sprzętowe, ale wielu głównych producentów komputerów PC, takich jak Dell, HP i Lenovo, wstępnie konfigurują swoje urządzenia z kompatybilnymi dyskami, aby zapewnić tę funkcjonalność. Jest to dobra wiadomość dla użytkowników, ponieważ przejście z szyfrowania programowego na szyfrowanie sprzętowe może wymagać ponownej instalacji systemu Windows, co jest procesem czasochłonnym i uciążliwym.

Czy potrzebujesz BitLockera?

Decyzja o korzystaniu z BitLockera zależy od twoich indywidualnych potrzeb i środowiska użytkowania komputera. Dla osób, które często podróżują z laptopem, BitLocker może być niezbędny, ponieważ zapewnia on nie tylko ochronę przed utratą danych w wyniku kradzieży, ale także przed dostępem do nich przez potencjalnych złodziei. Bez BitLockera przestępca, który ukradnie laptopa, może wyjąć dysk i dostęp do zawartych na nim danych. BitLocker skutecznie zabezpiecza te dane przed nieautoryzowanym dostępem, co jest szczególnie ważne w środowisku zawodowym.

Jednak dla komputerów stacjonarnych lub laptopów, które nie opuszczają biura, warto rozważyć, czy BitLocker jest konieczny. Choć przez cały czas oferuje on pewne korzyści w przypadku kradzieży, możesz mieć wystarczające zaufanie do innych środków bezpieczeństwa. Dla niektórych użytkowników może być opcją wyłączenia funkcji BitLockera, co można zrobić dzięki panelu sterowania.

Sprawdź swoją konfigurację

Jeśli zastanawiasz się, czy korzystasz z szyfrowania programowego BitLockera, możesz to łatwo sprawdzić. Otwórz wiersz polecenia jako administrator i wpisz komendę „manage-bde status”. jeżeli widzisz XTS-AES 128 jako metodę szyfrowania, oznacza to, iż BitLocker używa szyfrowania programowego, co może wpłynąć na wydajność. W przeciwnym razie zostanie wyświetlone, iż szyfrowanie sprzętowe jest aktywne.

Idź do oryginalnego materiału