Błagali go, by w końcu stworzył tę aplikację dla rowerzystów. Rozmawiamy z twórcą Velomapy

konto.spidersweb.pl 3 miesięcy temu

Ulubiony serwis rowerzystów wreszcie w formie aplikacji na Androida i iOS. Po wielu miesiącach oczekiwania, Kacper Goliński – twórca projektu – poinformował o oficjalnym uruchomieniu mobilnej wersji serwisu Velomapa – w formie aplikacji na telefony. Uchylamy rąbka tajemnicy na temat tego, czego możemy się spodziewać po aplikacji, czym się wyróżnia i jak przebiegało jej tworzenie.

Velomapa to mapa znana większości polskich amatorów (i nie tylko) rowerowych wypadów. Projekt Kacpra Golińskiego adresuje istotny problem, a mianowicie fakt, iż informacje o szlakach, trasach i zawodach są dostępne w internecie, ale rozproszone i nierzadko niejasne. Poprzez velomapa.pl wszyscy zainteresowani mogą zasięgnąć potrzebnych im informacji, ale i podzielić się opiniami.

Velomapa powstała w 2021 r. jako witryna internetowa, a ostatnio Kacper Goliński oficjalnie poinformował o uruchomieniu aplikacji mobilnej serwisu.

Velomapa już dostępna na telefony. Kacper Goliński zdradza kulisy powstania aplikacji

Velomapa dostępna jest w formie aplikacji na systemy Android i iOS. Jak mówi jej twórca, głównym motorem napędowym do stworzenia jej był fakt, iż sama Velopama może zyskać więcej interesujących funkcji, o ile zostanie przekształcona w aplikację mobilną. Motywowały go również oczekiwania, bowiem jak sam opisuje „w dzisiejszych czasach wielu użytkowników oczekuje dedykowanych aplikacji, zwłaszcza jeżeli chodzi o mapy i szlaki”.

Jednak nie obyło się bez problemów, z których największym – jak to bywa w przypadku autorskich projektów – jest brak czasu.

Największym wyzwaniem oczywiście jest brak czasu. Ostatnio siedziałem po nocach, żeby dokończyć aplikację. Na szczęście zima jest sprzyjającym okresem do pracy po godzinach, przez większość czasu jest brzydka pogoda, więc i tak spędza się sporo czasu w domu.

Powiedział Kacper Goliński w wypowiedzi dla serwisu Spider’s Web.

Powstanie aplikacji mobilnej Velomapy możliwe jest za sprawą nie tylko Kacpra Golińskiego, ale i Jagody Pietrzak, która wsparła go przy projektowaniu doświadczeń użytkownika (UX / Product Design).

Goliński uchylił także rąbka tajemnicy na temat samych technologii stojących u podstaw aplikacji.

Aplikację napisałem w React Native (Expo). Oczywiście w TypeScript. MapLibre do renderowania map. Na codzień pracuję jako Backend a ostatni raz z React Native miałem do czynienia ponad 4 lata temu więc musiałem się wielu rzeczy nauczyć na nowo. Ale na szczęście wszystko fajnie się rozwinęło i w zasadzie nie było, żadnych większych problemów z RN. Głównie to zasługa Expo, który wszystko ułatwia.

Tym wyróżnia się Velomapa na tle konkurencji

W porównaniu do dotychczas dostępnych aplikacji na Androida i iOS, aplikacja Velomapa wyróżnia się poprzez oferowanie zbiorczej mapy szlaków rowerowych, zbierając informacje zarówno o popularnych szlakach turystycznych, jak i regionalnych perełkach.

Obecnie twórcy aplikacji koncentrują się na Polsce, ale sukcesywnie dodają również trasy międzynarodowe. W odróżnieniu od innych aplikacji, które zwykle skupiają się na ograniczonych regionach lub nie uwzględniają szlaków turystycznych, Velomapa oferuje wszechstronne informacje o trasach w całej Polsce.

Ponadto Velomapa umożliwia pobranie pliku GPX, który można następnie zaimportować do ulubionej nawigacji. A według zapowiedzi Kacpra Golińskiego, w najbliższej przyszłości od aplikacji mobilnej Velomapy można spodziewać się wprowadzenia opisów szlaków, zdjęć oraz recenzji.

Obecnie aplikacja mobilna Velomapa znajduje się w fazie otwartych testów, do których można dołączyć poprzez instalację aplikacji.

Dostajemy bardzo dużo informacji od użytkowników, iż aplikacja działa już stabilnie, ale niestety pojawiają się także sporadyczne zgłoszenia błędów. Sądzę jednak, iż te problemy zostaną niedługo rozwiązane. Aplikacja powinna być już stabilna w przyszłym tygodniu. Następnie będziemy kontynuować pracę nad dodawaniem nowych funkcjonalności, na które czekają użytkownicy.

Wspomniał Goliński

Najbliższa przyszłość Velomapy

A czekają oni na całkiem sporo funkcji, bowiem jak zapowiada twórca aplikacji, w najbliższych tygodniach i miesiącach po mobilnej Velomapie można spodziewać się m.in. trybu online, który pozwoli na korzystanie z map bez konieczności łączenia się z internetem i możliwości pobrania na urządzenie map konkretnego regionu. W aplikacji mobilnej znajdą się również opisy, zdjęcia i recenzje szlaków, co jest już dostępne online. Wprowadzone zostaną opcje logowania, dodawania zdjęć i zapisywania tras. Mapa zostanie wzbogacona o warstwy z infrastrukturą rowerową, miejscami na namioty, atrakcjami i punktami wartymi uwagi.

W przyszłości deweloperzy planują wprowadzić prostą nawigację po szlakach, narzędzie do planowania wycieczek oraz funkcję rejestrowania przebytych tras.

Obecnie rozwój . W zamian za wsparcie kwotą m.in. 20 złotych można uzyskać funkcje premium aplikacji.

W przyszłości planujemy wprowadzić model freemium, gdzie podstawowe funkcje będą dostępne bezpłatnie, a za dostęp do funkcji premium będzie trzeba zapłacić za subskrypcję – roczną lub miesięczną. Jednak zanim funkcje premium zostaną wdrożone, planujemy przeprowadzić kolejną zrzutkę. Wpłacające osoby będą miały możliwość otrzymania funkcji premium w promocyjnej cenie.

Powiedział Kacper Goliński

Więcej na temat polskich aplikacji:

Idź do oryginalnego materiału