Chińska armia i rząd nabywają chipy Nvidii pomimo amerykańskiego zakazu

itreseller.com.pl 10 miesięcy temu

Z przeglądu dokumentacji przetargowej przeprowadzonej przez agencję Reuters wynika, iż chińskie organy wojskowe, państwowe instytuty badawcze zajmujące się sztuczną inteligencją i uniwersytety zakupiły w zeszłym roku małe partie półprzewodników Nvidia, których eksport do Chin został zakazany przez USA.

Jak podaje Reuters, sprzedaż dokonywana przez w dużej mierze nieznanych chińskich dostawców uwypukla trudności, przed którymi stoi Waszyngton, pomimo zakazów, w całkowitym odcięciu Chinom dostępu do zaawansowanych amerykańskich chipów, które mogłyby stać się paliwem przełomowych rozwiązań w dziedzinie sztucznej inteligencji i zaawansowanych komputerów dla jego wojska.

Kupno lub sprzedaż wysokiej klasy amerykańskich chipów nie jest w Chinach nielegalne, a publicznie dostępna dokumentacja przetargowa pokazuje, iż od czasu nałożenia ograniczeń dziesiątki chińskich podmiotów kupiły i odebrały półprzewodniki Nvidia.

Należą do nich A100 i mocniejszy chip H100 – których eksport do Chin i Hongkongu został zakazany we wrześniu 2022 roku – a także wolniejsze chipy A800 i H800, które Nvidia opracowała dla rynku chińskiego, ale również one zostały zakazane w październiku ubiegłego roku.

Wśród nabywców znalazły się elitarne uniwersytety, a także dwa podmioty objęte amerykańskimi ograniczeniami eksportowymi – Harbin Institute of Technology oraz University of Electronic Science and Technology of China, które zostały oskarżone o zaangażowanie w sprawy wojskowe lub przynależność do organu wojskowego wbrew narodowemu interesowi USA.

W następstwie amerykańskich ograniczeń powstał podziemny rynek takich chipów w Chinach. Chińscy dostawcy twierdzili już wcześniej, iż przejmują nadwyżki zapasów, które trafiają na rynek po tym, jak Nvidia wysyła duże ilości do dużych amerykańskich firm lub importuje za pośrednictwem firm lokalnie zarejestrowanych w takich miejscach jak Indie, Tajwan i Singapur.

Nvidia stwierdziła, iż przestrzega wszystkich obowiązujących przepisów dotyczących kontroli eksportu i wymaga tego samego od swoich klientów. „Jeśli dowiemy się, iż klient dokonał nielegalnej odsprzedaży osobom trzecim, podejmiemy natychmiastowe i odpowiednie działania” – powiedział rzecznik firmy.

Władze USA zobowiązały się do usunięcia luk w ograniczeniach eksportowych i podjęły decyzję o ograniczeniu dostępu do chipów oddziałom chińskich firm zlokalizowanym poza Chinami. Chris Miller, profesor na Uniwersytecie Tufts i autor książki „Chip War: The Fight for the World’s Most Critical Technology”, powiedział, iż nierealistyczne jest myślenie, iż amerykańskie ograniczenia eksportowe mogą być szczelne, biorąc pod uwagę małe rozmiary chipów i łatwe do przemytu.

Idź do oryginalnego materiału