„Nie osiągniemy naszego docelowego poziomu przychodów Gaudiego w wysokości 500 milionów dolarów w 2024 r.” – powiedział właśnie dyrektor generalny Pat Gelsinger podczas dzisiejszej rozmowy telefonicznej dotyczącej wyników spółki za trzeci kwartał 2024 r.
Chociaż Firma Intel właśnie wypuściła na rynek swój najnowszy akcelerator Gaudi 3 w zeszłym kwartale, powiedział Gelsinger, „ogólne wykorzystanie Gaudiego było wolniejsze, niż przewidywaliśmy, ponieważ na wskaźniki adopcji miało wpływ przejście z Gaudi 2 na Gaudi 3 oraz łatwość obsługi oprogramowania”.
Pomimo straconego gola Gelsinger mówi: „Nadal jesteśmy podbudowani dostępnym dla nas rynkiem. Istnieje wyraźna potrzeba rozwiązań lepszych [total cost of ownership] w oparciu o otwarte standardy i przez cały czas ulepszamy propozycję wartości Gaudiego”.
W dalszej części rozmowy Gelsinger najwyraźniej podzielił się z nami kilkoma kwaśnymi słowami, wskazując, iż jak dotąd ogromne wydatki branży na chipy AI skupiały się na szkoleniu modeli sztucznej inteligencji w chmurze. „Szkolenie polega na tworzeniu modelu pogody, a nie na jego używaniu” – mówi. sugeruje jeszcze raz iż umieszczenie sztucznej inteligencji we wszystkich chipach, a nie tylko tych w chmurze, może być ważniejsze na dłuższą metę.
Intel zaobserwował dzisiaj przychody kwartalne na poziomie 13,3 miliarda dolarów, co oznacza spadek o 6 procent rok do roku, ale wzrost w porównaniu z poprzednim kwartałem – i straty wynoszące aż 16,6 miliarda dolarów. Jednak straty te opierały się na odpisach wartościowych o wartości 18,5 miliarda dolarów i opłaty restrukturyzacyjne, koszt decyzji Intela o przeróbce się w celu uzyskania większej rentowności w przyszłości.
W zeszłym kwartale ogłosił plan redukcji kosztów o wartości 10 miliardów dolarów ponad 15 000 zwolnień, a teraz szczegółowo opisuje także niektóre zmiany strukturalne wewnątrz firmy — w tym przeniesienie działalności związanej z przetwarzaniem brzegowym do Client Computing Group, która zwykle obsługuje chipy do komputerów stacjonarnych i laptopów, oraz integrację zespołów programistycznych z głównymi jednostkami biznesowymi firmy.
Gelsinger twierdzi, iż Intel „skoncentruje się na mniejszej liczbie projektów, a najwyższym priorytetem będzie maksymalizacja wartości naszej franczyzy x86 na rynkach klienckich, brzegowych i centrów danych”.