Przyszłość rozwiązań cyber będzie miała coraz większe znaczenie w działaniach biznesowych przedsiębiorstw na całym świecie, co można zauważyć na podstawie najnowszego raportu Global Future of Cyber Survey, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte. Ostatnie dwa lata pokazały, iż coraz więcej firm przekonuje się do wdrażania technologii do swojego biznesu oraz przeznacza na nie coraz większe budżety. Eksperci przewidują, iż średnia liczba dostawców usług cyber znacznie wzrośnie do 2025 roku.
Cyber to już coś więcej niż domena sektora IT – wkracza coraz mocniej do sektora biznesowego i zajmuje ważne miejsce podczas podejmowania kluczowych decyzji biznesowych. Jak wskazuje raport Deloitte, w 70 proc. badanych przedsiębiorstw to zagadnienie pojawia się regularnie na spotkaniach zarządu, odbywających się co miesiąc lub co kwartał.
Technologie ewoluują już w odrębny obszar funkcjonalny firmy, wykraczając poza swoje tradycyjne korzenie i stają się istotą struktury dostarczania wyników biznesowych. W przypadku największych graczy stała się ona choćby elementem wspierającym ich ambicje. To zdecydowanie najważniejszy obszar inwestycyjny dla firm, które chcą pozostać konkurencyjne na rynku i dotyczy to biznesu na całym świecie – Michał Sosinka, partner associate, Cyber Deloitte Risk Advisory.
Zdecydowana większość (86 proc.) przedsiębiorstw zauważa silny związek między obszarem cyber a wielopłaszczyznowym rozwojem ich firm i odnotowuje pozytywne przełożenie na co najmniej jeden najważniejszy priorytet biznesowy. Dowodem na to są z roku na roku powiększane budżety na inwestycje w technologię, a sam raport wskazuje, iż ponad połowa (58 proc.) badanych z całego świata planuje w przyszłym roku zwiększyć środki na ten cel. Co ciekawe, dane z 2023 roku mówią o tym, iż 54 proc. przebadanych przez Deloitte firm wydaje średnio ponad 250 mln dolarów rocznie na technologie usprawniające ich systemy. Autorzy raportu przewidują, iż średnia liczba dostawców usług cyber zdecydowanie wzrośnie przez najbliższe dwa lata.
Rosnące znaczenie sieci 5G
Autorzy badania zapytali firmy o ich pięć priorytetów w kontekście transformacji cyfrowej. Porównując wyniki z poprzednią edycją, nie sposób nie zauważyć pojawienia się nowej pozycji w tym zestawieniu: technologii 5G. Odzwierciedla to jej rosnącą rolę w celach biznesowych organizacji. W priorytetach transformacji cyfrowej na 2023 rok znalazły się:
- Chmura (awans z drugiej pozycji),
- Analityka danych (spadek z pierwszej pozycji),
- Technologiczne/przemysłowe systemy kontrolne (awans z czwartej pozycji),
- Sztuczna inteligencja (AI)/obliczenia kognitywne (awans z piątej pozycji),
- 5G.
5G wyparło z listy „nowy/ulepszony program ERP”, który w 2021 roku znajdował się na trzecim miejscu.
Chmura głównym celem biznesowym na 2023 rok
Jak wskazują autorzy raportu, utrzymujące się wysokie znaczenie chmury wiąże się ze złożonymi kwestiami technologicznymi, takimi jak hostowanie danych i aplikacji, często w różnych środowiskach.
Z ostatniego badania Deloitte dotyczącego przyszłości chmury wynika, iż wiele organizacji osiąga bardzo pozytywne rezultaty m.in. dzięki korzystaniu z takich rozwiązań w sytuacjach ryzyka biznesowego. Firmy widzą wymierne korzyści z inwestycji w chmurę, stąd trudno się dziwić, iż znajduje się ona na pierwszym miejscu priorytetów transformacji cyfrowej badanych firm – Agata Mizera, senior manager, Cyber Deloitte Risk Advisory
83 proc. organizacji twierdzi, iż ich inwestycje w chmurę przynoszą pozytywne wyniki w zakresie ograniczania ryzyka biznesowego i regulacyjnego. Kadra kierownicza postrzega kluczową rolę technologii we wszystkich obszarach transformacji cyfrowej, zwłaszcza jeżeli chodzi o chmurę, analitykę danych i 5G.
Firmy cyberdojrzałe mają przewagę
Firmy cyberdojrzałe wskazały w badaniu, iż inicjatywy technologiczne wywarły bardzo pozytywny wpływ na reputację ich marki, zaufanie klientów, stabilność operacyjną, czy łańcuch dostaw, a co najważniejsze – przełożyło się to na ich przychody. To pokazuje, iż świat cyber ma wpływ na wiele obszarów zarządzania firmą i po prostu się opłaca. Co więcej, dotychczasowa rola dyrektorów technologicznych nabiera zupełnie nowego, szerszego znaczenia, ponieważ ich głos w decyzjach strategicznych przedsiębiorstwa będzie nieunikniony – Agata Mizera, senior manager, Cyber Deloitte Risk Advisory.
Badanie Deloitte wykazało również, iż duże firmy zatrudniające 20 tys. lub więcej pracowników są bardziej skłonne do zrozumienia znaczenia strategii biznesowych związanych z zarządzaniem ryzykiem, transformacją cyfrową, cyfrowym zaufaniem i modernizacją technologii. Podmioty te wykazują się również większym zaangażowaniem w najważniejsze planowanie i wdrażanie działań cyber. Należy jednak pamiętać, iż każda organizacja, niezależnie od branży lub wielkości, może dążyć do osiągnięcia wysokiej wydajności i cyberdojrzałości.
“Obecność Intela w Europie będzie coraz większa!” podkreślił Michał Dżoga, Country Manager Intela w Polsce w programie IT Reseller TV „Liderzy Branży”