Cineca, ENEA i EUROfusion wybierają superkomputer Lenovo do rozwijania badań nad energią syntezy jądrowej

itreseller.com.pl 3 dni temu

Cineca podpisała umowę z Lenovo na instalację nowego systemu High Performance Computing (HPC) dla społeczności naukowej w celu badania energii syntezy jądrowej.

Nowa infrastruktura o nazwie Pitagora będzie w stanie wykonywać około 45 milionów miliardów operacji na sekundę (PFlop/s). Zostanie zainstalowana w centrum danych Cineca w Casalecchio di Reno (Bolonia) pod koniec 2024 roku i stanie się częścią ekosystemu Bologna Technopole. Superkomputer będzie przeznaczony do numerycznej symulacji fizyki plazmy i analizy strukturalnej zaawansowanych materiałów do syntezy jądrowej.

Cineca to konsorcjum uniwersyteckie, jedno z największych centrów obliczeniowych we Włoszech i jedno z najbardziej zaawansowanych na świecie w zakresie obliczeń o wysokiej wydajności, w którym realizowanych jest wiele krajowych i międzynarodowych projektów High Performance Computing (HPC). Projekty te są niezbędne do rozwoju i innowacji w różnych dziedzinach naukowych i technologicznych, w oparciu o metodologię obliczeniową wspierającą badania obliczeniowe w szerokim zakresie sektorów, od bioróżnorodności po nauki o życiu, od sztucznej inteligencji po materiałoznawstwo, od nauk o Ziemi po klimatologię.

Od 2016 r., kiedy zainaugurowano Marconi, pierwszy superkomputer Cineca z technologią Lenovo, konsorcjum gościło systemy superkomputerowe dedykowane europejskiej społeczności naukowej do badań nad syntezą jądrową w celu wytwarzania energii elektrycznej w bezpieczny i zrównoważony sposób we współpracy z EUROfusion, europejskim konsorcjum, którego celem jest zaprojektowanie systemów technologicznych zdolnych do wytwarzania energii elektrycznej przy użyciu energii fuzji do 2050 r., oraz ENEA, która reprezentuje Włochy w konsorcjum EUROfusion.

Superkomputer Lenovo, wybrany w drodze przetargu publicznego, zapewnia moc 45 PFlop/s przy wysokiej efektywności energetycznej, co pozwala na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej na chłodzenie systemu o 15% dzięki technologii Lenovo Neptune™ Direct Water-Cooling.

Lenovo ThinkSystem with Neptune Water Cooling Technology

Technologia ta pozwala na rozproszenie do 98% ciepła wytwarzanego przez superkomputer, utrzymując temperaturę procesorów na poziomie gwarantującym maksymalną częstotliwość pracy.

Idź do oryginalnego materiału