Cloud Storage i przechowywanie obiektowe

fotc.com 7 miesięcy temu

Cloud Storage jest zarządzaną usługą Google Cloud służącą do przechowywania nieustrukturyzowanych danych. Jest to skalowalna, trwała i bezpieczna platforma, umożliwiająca organizacjom przechowywanie i zarządzanie dowolną ilością danymi w formie plików, obrazów, filmów czy innych typów plików.

Chmura Google Cloud pozwala na wiele typów przechowywania, widocznych na poniższym obrazku.

Cloud Storage jest jednym z nich. To wysoce dostępna i prosta w obsłudze pamięć obiektowa. Jej cechą jest niezawodność, z redundancją geolokalizacyjną zapewniąjącą 99,99% dostępnością i przejrzystymi połączeniami w przypadkach awarii.

Cloud storage zapewnia efektywność kosztową. Jej koszt w Warszawie (region europe-central2) to 0,023 dolara za 1GB miesięcznie, przy czym dla nearline storage wynosi zaledwie 0,013 dolara, a coldline storage choćby 0,006 dolara. W przypadku klasy archive jest to kwota 0,0025 dolarów (stan na wrzesień 2023 r.)

Cloud storage to też bezpieczeństwo. Dane są szyfrowane zarówno w stanie spoczynku (at rest) jak i podczas przesyłania (in transit).

Kluczowe cechy Google Cloud Storage

Czym charakteryzuje się Google Cloud Storage?

Skalowalność

Usługa jest zdolna do obsługi bardzo dużych ilości danych. Można łatwo dostosowywać przestrzeń dyskową w miarę wzrostu ilości przechowywanych danych.

Bezpieczeństwo

Dane przechowywane w Google Cloud Storage są chronione dzięki różnych mechanizmów bezpieczeństwa, takich jak kontrola dostępu na poziomie obiektu, zarządzanie kluczami i integracja z usługą Identity and Access Management (IAM).

Trwałość Danych

Google Cloud Storage zapewnia trwałość danych na poziomie 99,999999999%. Oznacza to, iż jest to bardzo niezawodna usługa przechowywania danych.

Niski Poziom Latencji

Dostęp do danych jest szybki, a Google Cloud Storage oferuje niski poziom latencji, co jest ważne dla aplikacji wymagających szybkiego dostępu do danych.

Kontrola Wersji

Usługa pozwala na kontrolę wersji przechowywanych plików, co umożliwia śledzenie i przywracanie wcześniejszych wersji danych.

Elastyczne Opcje Zarządzania Danymi

Google Cloud Storage oferuje różne klasy dostępności danych, w tym Standard, Nearline i Coldline, które umożliwiają wybór dostosowany do potrzeb danego zastosowania i kosztów.

Integracja z Innymi Usługami Google Cloud

Google Cloud Storage doskonale integruje się z innymi usługami w ramach Google Cloud Platform, takimi jak Compute Engine, App Engine, BigQuery czy Firebase.

Wsparcie dla Publicznego i Prywatnego Dostępu

Możesz skonfigurować dostęp do przechowywanych danych jako publiczny lub prywatny, zarządzając uprawnieniami dostępu dzięki polityk dostępu.

Przypadki wykorzystania Cloud Storage

Wspomniane kilka akapitów wyżej koszty Cloud Storage dla klas standard, nearline, coldline i archive wymagają nieco więcej wyjaśnienia. Czym różnią się poszczególne klasy przechowywania?

Klasa standard jest odpowiednia do przechowywania danych w multi-regionach, a szczególnie streamowania filmów, przechowywania obrazów, stron internetowych i dokumentów. Ta sama klasa jest też wyborem w przypadku lokalizacji regionalnych do transkodowania wideo czy do ogólnej analityki danych oraz obliczeń.

Klasę nearline stosujemy dla danych, do których dostęp potrzebny jest nie częściej niż raz w miesiącu. To zarówno rzadko przeglądane dokumenty jak i kopie zapasowe.

Coldline, to kolejna klasa, która sprawdzi się w przypadku danych, do których dostęp potrzebny jest nie częściej niż raz na kwartał. Są to np. archiwa filmów ale klasa ta jest również wykorzystywana na potrzeby Distaster Recovery.

Wreszcie klasa archive, wykorzystywana długoterminowo.

Kto może skorzystać z Google Cloud Storage (GSC)?

Cloud storage to rozwiązanie dla każdej firmy, która wykorzystuje chmurę publiczną w swojej działalności. Można jednak przyznać, iż szczególnie przyda się to firmom z następujących sektorów:

Firmy Technologiczne i Startupy

Firmy technologiczne i startupy często korzystają z chmury, aby przechowywać dane, takie jak obrazy, pliki konfiguracyjne czy dane użytkowników. W ich przypadku Cloud Storage może być atrakcyjny ze względu na skalowalność i elastyczność w zarządzaniu danymi.

Firmy Medialne i Rozrywkowe

Jeżeli twoja firma zajmuje się produkcją treści medialnych, takich jak zdjęcia, filmy czy muzyka, możesz z wykorzystaniem Google Cloud Storage przechowywać i udostępniać swoje zasoby. Jedną z firm, które korzystają z Cloud Storage jest Vimeo.

E-commerce i Handel Detaliczny

Firmy e-commerce często przechowują ogromne ilości danych związanych z produktami, zamówieniami i transakcjami. Google Cloud Storage może pomóc w efektywnym zarządzaniu tymi danymi.

Firmy Zajmujące Się Analityką Danych

Praca z danymi, szczególnie w przypadku dużych zbiorów danych, wymaga szybkiego dostępu. Warto wówczas skorzystać z Google Cloud Storage w połączeniu z innymi narzędziami analitycznymi dostępnymi w ramach Google Cloud.

Firmy Zajmujące Się Badaniami Naukowymi

W naukach badawczych, gdzie gromadzi się dużo danych, Google Cloud Storage może być używany do przechowywania, udostępniania i analizy dużych ilości danych naukowych.

Aplikacje Internetowe i Mobilne

Twórcy aplikacji internetowych i mobilnych często przechowują dane użytkowników, obrazy, pliki konfiguracyjne i inne zasoby w chmurze. Cloud Storage oferuje elastyczne opcje przechowywania dla takich aplikacji.

Czym różni się Cloud Storage od innych typów przechowywania?

Cloud storage to przede wszystkim usługa służąca do przechowywania obiektów. Obiekty to niezmienne fragmenty danych składające się z pliku dowolnego formatu, które przechowuje się w bucketach (wiadrach, zwanych też zasobnikami). Zasobniki te powiązane są z projektem i możesz grupować swoje projekty w ramach organizacji. Jak to zrobić? Jakie inne możliwości przechowywania zapewnia Google Cloud? Dowiedz się kontaktując z ekspertami chmurowymi FOTC.

Idź do oryginalnego materiału