Co Polacy sądzą o sztucznej inteligencji?

instytutsprawobywatelskich.pl 2 tygodni temu

Tomasz Gackowski

Medioznawca i historyk, doktor habilitowany nauk społecznych (nauki o komunikacji społecznej i mediach), profesor uczelni (UW) w Katedrze Komunikacji Społecznej i Public Relations na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik Laboratorium Badań Medioznawczych UW (www.lbm.uw.edu.pl), koordynator Centrum Analiz Medialnych UW (www.cam.uw.edu.pl) oraz wicedyrektor ds. badań naukowych i współpracy z zagranicą w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego (kadencja 2012-2016). Autor licznych artykułów i książek z zakresu metodologii badań medioznawczych i społecznych, analiz dyskursu i narracji, komunikacji politycznej i giełdowej, badań eyetrackingowych oraz biometrycznych.

Z prof. Tomaszem Gackowskim, współautorem raportu „Co Polacy sądzą o sztucznej inteligencji?”, rozmawia Rafał Górski, redaktor naczelny Tygodnika Spraw Obywatelskich.

Projektując regulacje dla AI, powinniśmy prowadzić i czytać badania dotyczące postaw, opinii i potrzeb użytkowników, czyli… ludzi po prostu.
dr Karolina Brylska

Wyniki sondażu ukazują, iż w polskim społeczeństwie niezależnie od wieku, płci, wykształcenia oraz miejsca zamieszkania istnieją spore obawy etyczne w związku z rozwojem sztucznej inteligencji.
mgr inż. Adam Balcerzak

Młodzi również sceptycznie są nastawieni do sztucznej inteligencji jako narzędzia do rozwijania kreatywności uczniów (44,6 proc. negatywnych deklaracji). To oni i ich rodzice, doświadczeni pandemicznymi narzędziami szkolnymi i rozmaitymi algorytmami, postrzegają internetowe źródła dostępu do sztucznej inteligencji jako pożyteczne narzędzie, ale także jako wykorzystujący ich matrix, który jest w stanie nimi kierować, zgodnie z tezami z książki Shoshany Zuboff „Wiek kapitalizmu inwigilacji”. (…) Sztuczna inteligencja jest o tyle pomocna, co kontrolująca i zagrażająca, jak w odcinku „Czarnego lustra” pt. Rachel, Jack and Ashley Too (sezon 6).
dr hab. Jacek Wasilewski

Co wynika z raport „Co Polacy sądzą o sztucznej inteligencji?” przygotowanego przez Laboratorium Badań Medioznawczych Uniwersytetu Warszawskiego? Jakie obywatele widzą trzy największe zagrożenia ze strony sztucznej inteligencji?

  1. Jaka technologia jest akceptowalna w najwyższym stopniu przez naszych rodaków?
  2. Kto zdaniem Polaków będzie korzystał, a kto tracił na zmianach związanych z rozwojem technologii AI?
  3. Czy Polacy uważają, iż sztuczna inteligencja jako narzędzie winna podlegać państwowemu nadzorowi?
  1. Co ważnego z badań wynika dla społecznych organizacji strażniczych zajmujących się monitorowaniem rozwoju AI?
  2. Czego Pana zdaniem obywatele powinno żądać od polityków, czego domagać się od ekspertów, a czego wymagać od siebie w temacie sztucznej inteligencji?
  3. Jakiego ważnego pytania nikt jeszcze Panu nie zadał w temacie, o którym rozmawiamy? I jaka jest na nie odpowiedź?

Pobierz mp3

Muzyka „Also Sprach Zarathustra – Einleitung” – Kevin MacLeod, CC BY 3.0

Idź do oryginalnego materiału