Co się kryje za zmianą nazwy Google AI Bard na Gemini?

homodigital.pl 11 miesięcy temu

Sztuczna inteligencja od Google – Bard – zmienia nazwę. Teraz jest to Gemini, angielski termin określający „bliźnięta” (znak zodiaku). Czy stare-nowe AI ma potencjał do stania się naszym ulubionym członkiem rodziny?

Misją Barda od Google zawsze było dostarczanie najnowocześniejszych rozwiązań, a Gemini jest najbardziej zaawansowanym modelem AI – tak przynajmniej zmianę nazwy argumentuje firma Google w oficjalnym ogłoszeniu. Jednak zmiana nazwy to nie tylko element kosmetyczny – wraz z nią Bard/Gemini został wzbogacony o najnowszy model sztucznej inteligencji pod nazwą Pro 1.0, obsługujący 40 języków w 230 krajach i regionach.

– Gemini to także nasz najbardziej elastyczny model – zdolny do wydajnego działania na wszystkim, od centrów danych po urządzenia mobilne. Jego najnowocześniejsze możliwości znacznie usprawnią sposób, w jaki programiści i klienci korporacyjni budują i skalują dzięki sztucznej inteligencji – powiedział Demis Hassabis, dyrektor generalny i współzałożyciel Google DeepMind.

Model Gemini został zoptymalizowany pod różne rozmiary. Oznacza to, iż użytkownicy mają do wyboru modele Ultra, Pro i Nano. W darmowej wersji możemy skorzystać z Pro, natomiast Google wprowadza też wersję płatną z dostępem do Ultra 1.0.

Gemini Advanced – nowy interfejs od Google

Gemini Advanced to nowy interfejs opierający się na modelu Ultra 1.0, największym i najbardziej wydajnym modelu do złożonych zadań według Google. Testy przeprowadzone przez firmę wykazały, iż Ultra przewyższa zdolności ludzkich ekspertów w testach MMLU osiągając wynik 90%.

Według Google jest to najchętniej wybierany chatbot w ślepych próbach przeprowadzonych na użytkownikach. By przetestować jego możliwości, będziemy musieli jednak zapłacić. Pakiet Google One AI Premium za 19,99 dolarów da nam dostęp do Google Gemini, a już niedługo umożliwi korzystanie z AI w dokumentach, arkuszach, poczcie mailowej i innych usługach od Google.

Niestety, na tę chwilę dostępny jest tylko w języku angielskim. Dobra wiadomość? Osoby gorąco zainteresowane sprawdzeniem jego możliwości otrzymają na start dwa miesiące pakietu gratis.

Gemini na Androida – od kiedy w Polsce?

Kolejną nowością zapowiadaną wraz ze zmianą nazwy jest pojawienie się aplikacji na Androida. Dostępna jest już w sklepie Play, ale… niestety nie w naszym kraju. Kiedy pojawi się w Polsce? Na ten temat niestety nie udało mi się znaleźć oficjalnego komunikatu.

Chociaż aplikacja nie jest (na razie) dostępna w Polsce, to sam model u nas już funkcjonuje od jakiegoś czasu. Warto jednak podkreślić, iż także wszedł na nasz rynek z opóźnieniem. Podobnie było zresztą z Copilotem Pro.

Jakie są moje wrażenia z korzystania z Gemini od Google w Polsce?

Na tę chwilę – nie najlepsze, choć muszę wprost przyznać, iż Bard zawsze mniej mi odpowiadał niż ChatGPT. Skłamał już w pierwszym zadanym mu pytaniu. Na pytanie: „czy potrafi wygenerować grafikę?” odpowiedział „tak”, by po chwili podać mi rozpiskę zewnętrznych aplikacji do tego służących. Gdy spytałam go o ceny taksówek w pewnym mieście, zmyślił liczby.

Jest to jednak moja opinia, oparta na kilku próbach porozumienia z nowym „bliźniakiem”. Na pewno dam mu jeszcze szansę, by się wykazał.

Źródło zdjęcia: Google DeepMind

Idź do oryginalnego materiału