Co się zmieni w technologiach w 2024 r.? Dyskusja z gwiazdą 2023 r.

homodigital.pl 9 miesięcy temu

Nowy rok, nowa ja! Nowe marzenia, ambicje i niezwykłe technologie, które odmienią nasze życie. Na czele sztuczna inteligencja – ChatGPT, który działa jak magiczne zaklęcie. Spytałam naszego AI-Czarodzieja o trendy w technologiach w 2024 r., które zawładną naszym życiem. Które przewidywania mnie zauroczyły, a które to tylko halucynacja? Przeczytajcie!

Wierzę, iż technologie mogą zmienić nasze życie na lepsze, ale też na gorsze. najważniejsze jest to, jak z nich korzystamy. Pewne rozwiązania pojawiają się niczym królik z kapelusza magika i po roku okazują się bezużyteczne. Inne – zostają z nami na lata.

Jak sztuczna inteligencja zmieni nasze życie w 2024 roku?

Zapytałam, co na temat przyszłości jest w stanie powiedzieć bohater zeszłego roku, czyli ChatGPT. To aplikacja, która podbiła wyobraźnię użytkowników na całym świecie i – wiele na to wskazuje – zapoczątkowała rewolucję AI w biznesie. Jakie trendy w technologiach w 2024 r. przepowiada? Na pierwszy ogień poszła właśnie ta technologia.

ChatGPT mówi:

Sztuczna inteligencja będzie coraz bardziej widoczna w każdej dziedzinie życia, od przemysłu po medycynę, od edukacji po rozrywkę. Sztuczna inteligencja będzie pomagać ludziom w podejmowaniu decyzji, optymalizowaniu procesów, tworzeniu nowych produktów i usług, a choćby odkrywaniu kosmosu. Sztuczna inteligencja będzie też wymagać odpowiedzialności, zaufania i bezpieczeństwa ze strony jej twórców i użytkowników.

Co o tym sądzę?

To, iż sztuczna inteligencja zmieni nasze życie, jest takim samym truizmem jak to, iż ChatGPT jest kiepskim czarodziejem. Rozumiem pochodzenie tej odpowiedzi – faktycznie, o AI, a w szczególności generatywnej sztucznej inteligencji, mówi się wiele. Na Homodigital.pl znajdziesz teksty, w których odmieniamy AI przez wszystkie przypadki (użycia).

Dlaczego jednak sądzę, iż AI nie jest trendem zmieniającym naszą codzienność w 2024 r.? Bo to już się dzieje. Generatywna sztuczna inteligencja potrafi już malować obrazy, pisać teksty, a choćby tworzyć filmy. „Narodziny” Midjourney, aplikacji tworzącej przepiękne grafiki, to rok 2022. Wtedy po raz pierwszy AI wypłynęło na szerokie wody internetu, a miliony użytkowników dały się złapać na haczyk użyteczności.

W tym roku przewiduję, iż AI będzie ciągle się rozwijać. Prawdopodobnie obejrzymy więcej filmów tworzonych przez sztuczną inteligencję, AI zastąpi część dziennikarzy newsowych, pojawią się kolejne, lepsze telefony ze specjalnym procesorem AI (Samsung właśnie tajemniczo zapowiada premierę kolejnego modelu z serii Galaxy)… Ale nie doświadczymy przełomu na miarę 2022 r. Stopniowo oswajamy się z istnieniem AI i choć ciągle widzimy jej wpływ na naszą codzienność, to potrzebujemy kolejnego potężnego wydarzenia, bym nazwała sztuczną inteligencję trendem, który zmienia nasze życie.

Wpływ kwantowej komputeryzacji na nasze życie – trend czy mrzonka?

Czat GPT mówi:

Kwantowe komputery będą w stanie wykonywać obliczenia, które są niemożliwe dla tradycyjnych komputerów, dzięki wykorzystaniu zjawisk kwantowych np. splątanie i nadciekłość. Kwantowe komputery będą miały zastosowanie w wielu dziedzinach: odkrywanie leków, sekwencjonowanie genomu, kryptografia, meteorologia, nauka o materiałach, optymalizacja złożonych systemów, a choćby poszukiwanie pozaziemskiego życia.

Co o tym sądzę?

Czekam z nadzieją! W ostatnich latach mogliśmy obserwować stopniowy rozwój komputerów kwantowych. Informacje o kolejnych maszynach co jakiś czas wyciekają do mediów, jednak budzą głównie poruszenie wśród osób zainteresowanych nauką i technologią. W tym roku Google ogłosił stworzenie kolejnego komputera kwantowego. Każde z istniejących na świecie tego typu urządzeń oferuje znacznie lepsze możliwości niż najlepsze klasyczne superkomputery, o tradycyjnych domowych jednostkach w ogóle nie wspominając.

Skoro rozwój komputerów kwantowych ciągle postępuje, wierzę, iż w końcu ich moc zostanie wykorzystana w celu, który teraz wydaje nam się magiczny. Jak powiedział Sebastian Weidt, dyrektor naczelny start-upu Universal Quantum, komentując komputer od Google: „To bardzo ładna demonstracja przewagi kwantowej. Choć jest to wielkie osiągnięcie akademickie, zastosowany algorytm nie ma tak naprawdę praktycznych zastosowań w świecie rzeczywistym”.

Może właśnie rok 2024 okaże się tym, w którym doświadczymy przełomu i znajdziemy praktyczne zastosowania? A komputer kwantowy pomoże wynaleźć lek na nieuleczalną chorobę albo wygrać walkę ze zmianami klimatycznymi? Trzymam kciuki!

Czy metawersum zmieni nasze życie?

Czat GPT mówi:

Metawersum to wirtualna rzeczywistość, która łączy się z rzeczywistością fizyczną, tworząc wspólną przestrzeń doświadczeń, interakcji i twórczości. Metawersum będzie oferować nieograniczone możliwości dla ludzi, którzy chcą podróżować, uczyć się, pracować, bawić się i tworzyć w dowolnym miejscu i czasie, z dowolnymi ludźmi i przedmiotami. Metawersum będzie też stawiać nowe wyzwania dla praw, etyki i prywatności w cyfrowym świecie.

Co o tym sądzę?

Nie wierzę w ideę metawersum (nawet gdy wspominałam o tym „trendzie” w trakcie kolegium redakcyjnego, jedna z naszych specjalistek wykrzyknęła: „tylko nie to!”). Nie wierzę w równoległy, wirtualny świat w 2024 roku, który przeniknie się z naszym światem. Nie wierzę w immersję w metawersum w ciągu najbliższych miesięcy, w immersję tak silną, iż odechce nam się żyć w świecie rzeczywistym.

Owszem, istnieją już aplikacje będące czymś w rodzaju „The Sims” z opcją sieciową. Aplikacje, w których możemy naszym awatarem spacerować po wirtualnym świecie, robić zakupy dzięki kryptowalut, nosić ubrania od projektantów, a choćby uprawiać miłość. To jednak przez cały czas są aplikacje, które przypominają projekt „Second Life” – grę komputerową z 2003 roku.

Idea, iż metawersum w tym roku zmieni nasze życie, jest optymistyczna i absurdalna jednocześnie. Wielu z nas nie ma na tyle mocnych komputerów, by uruchomić najnowsze gry z realistyczną grafiką. Nie posiadamy zestawów VR do domowego użytku. A ciągle zamiast koncertu w metawersum wybieramy ten w świecie realnym.

I tak, wiem, iż wydarzenia związane z metawersum cieszą się popularnością (podobno koncert Travisa Scotta w świecie Fortnite śledziło 12 milionów widzów). Tylko przez cały czas ciężko mówić o przełomie, który nam obiecywano: o prawdziwym świecie równoległym, cyfrowym życiu, które będzie stanowić zagrożenie dla naszego człowieczeństwa.

Jak zadbać o swoje cyberbezpieczeństwo w 2024 roku?

Czat GPT mówi:

Cyberbezpieczeństwo będzie najważniejsze dla ochrony danych, infrastruktury i usług w coraz bardziej złożonym i zagrożonym środowisku cyfrowym. Cyberbezpieczeństwo będzie wymagać ciągłego monitorowania, wykrywania i reagowania na zagrożenia, które będą pochodzić z różnych źródeł, takich jak hakerzy, cyberprzestępcy, cyberterroryści, państwa i sztuczna inteligencja. Cyberbezpieczeństwo będzie też wymagać współpracy, edukacji i świadomości ze strony wszystkich podmiotów zaangażowanych w cyfrową gospodarkę.

Co o tym sądzę?

Mam wątpliwości, czy jest to trend, który zmieni nasze życie, ale jestem przekonana, iż każdy z nas natknie się na tyle cyber-NIE-bezpieczeństw, iż 2024 rok będzie pod tym kątem przełomowy. I w związku z tym żywię ogromną nadzieję, iż tematy związane z cyfrowym odciskiem palca, zabezpieczaniem komputera, cyberprzestępczością i ogólnie całym cyberbezpieczeństwem staną się wyróżniającą się pozycją, jeżeli chodzi o trendy w technologiach w 2024 r.

Coś mi jednak mówi, iż większość użytkowników sieci, zamiast się z przyjemnością dokształcać, tylko zszarga sobie nerwy, zmagając się z narastającymi problemami. Obym się myliła.

Jakie będą najważniejsze trendy w technologiach w 2024 r.?

Nie wierzę w czary, ale chciałabym jednak, by ChatGPT, przewidując przyszłość, tym razem się nie pomylił. W końcu zaproponowane przez niego trendy malują świat przyszłości w fascynujących barwach. I choć nie zgadzam się z jego przewidywaniami, to trzymam kciuki, by to on miał rację. I radośnie, w blasku świec i monitora, recytuję zaklęcie napisane przez czarodzieja GPT. Zaklęcie mające zapewnić pomyślność jego przewidywaniom:

Aby sztuczna inteligencja była z nami,
Niechaj się uczy, pomaga i rozwija.
Niechaj się dostosowuje do naszych potrzeb i marzeń,
Niechaj się zachowuje z odpowiedzialnością i zaufaniem.

Aby kwantowa komputeryzacja nam służyła,
Niechaj się splata, nadcieka i dzieli.
Niechaj się wykorzystuje do rozwiązywania problemów i tajemnic,
Niechaj się współpracuje z innymi technologiami i naukami.

Aby metawersum nas zachwycało,
Niechaj się łączy, tworzy i rozbudowuje.
Niechaj się oferuje nieograniczone możliwości i doznania,
Niechaj się szanuje prawa, etykę i prywatność.

Aby cyberbezpieczeństwo nas chroniło,
Niechaj się monitoruje, wykrywa i reaguje.
Niechaj się broni przed zagrożeniami i atakami,
Niechaj się edukuje i podnosi świadomość.

Wszystkiego dobrego w 2024 roku!

Źródło zdjęcia: Kajetan Sumila/Unsplash

Idź do oryginalnego materiału