Okazuje się, iż komputer Commodore 64 przez cały czas jest używany przez niektóre firmy. Przykładem są chociażby małe amerykańskie biznesy, gdzie nieco ponad czterdziestoletni sprzęt wciąż pełni rolę kasy fiskalnej. Jak więc sami widzicie, urządzenie znajdujące się we wielu technologicznych muzeach przez cały czas może być użyteczne i pełnić swoją oryginalną rolę. Dlaczego jednak nie dochodzi do przejścia na nowsze oraz bardziej aktualne rozwiązania?
Commodore 64 – pamiętasz ten sprzęt?
Spore zainteresowanie przyciągnęły współczesne fotografie opublikowane na Twitterze (X) przez jednego z użytkowników. Przedstawiają one bowiem retro sprzęt z prawdziwego zdarzenia – Commodore 64 wydany oryginalnie w 1982 roku. Twórca postu niestety nie wskazał konkretnego adresu, ale od czego są inni internauci, prawda? gwałtownie okazało się, iż tym nietypowym miejscem jest piekarnia Hilligoss Bakery, która znajduje się w Brownsburg położonym na terenie stanu Indiana.
Wstawione zdjęcia przedstawiają zresztą nie tylko sam komputer, ale też jego działanie jako kasa fiskalna. Ostatni raz o podobnym incydencie świat słyszał w 2021 roku, więc nic dziwnego, iż ludzie zaczęli podziwiać używanie tej technologii w obecnych czasach. Redakcja portalu Tom’s Hardware postanowiła skontaktować się z właścicielami piekarni – potwierdzili oni, iż retro sprzęt przez cały czas znajduje się w użytku. Trudno jednak stwierdzić czy w najbliższych latach planowana jest jego wymiana.
Co ciekawe, piekarnia działa od 1974 roku, więc prawdopodobnie Commodore 64 zaczął być tam wykorzystywany niedługo po swojej premierze. Trzeba przyznać, iż urządzenia trzymają się naprawdę nieźle, co budzi respekt. Najwyraźniej technologia jest wystarczająca, a póki działa, to mało kto widzi sens w dokonywaniu niepotrzebnych inwestycji. Tak to przynajmniej fani retro sprzętów mogą podziwiać zabytek podczas zamawiania bułek i pączków.
Po co zmieniać coś, co działa?
Commodore 64 wydaje się zresztą odpowiednią maszyną do obsługiwania tego typu punktu sprzedającego określone produkty. Funkcjonalności systemu BASIC pozwalają wpisać transakcje do rejestru czy wykorzystać edytor tekstowy. W przypadku piekarni urządzenie sprawdza się całkiem nieźle – zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę, iż mówimy o jednym z pierwszych modeli, co można poznać po kształcie obudowy.
Oczywiście sprzęt ma swoich oddanych fanów, którzy przez lata opracowali szereg sposobów na zwiększenie jego mocy i funkcjonalności. Chodzi oczywiście o dodanie obsługi Raspberry Pi, co np. pozwoliło na uruchomienie nieco bardziej współczesnych gier wideo. Do tego dochodzi opcja zakupu adaptera kart SD emulującego stacje dyskietek.
Mimo wszystko przyznacie, iż właściciele Hilligoss Bakery nie są rozrzutni i jeżeli coś działa, to po prostu nie widzą sensu w wydawaniu pieniędzy. Jak widać, Commodore 64 może przez cały czas służyć jako przydatny sprzęt do obsługi punktu sprzedaży.
Źródło: Tom’s Hardware / Zdjęcie otwierające: pexels.com (@wwarby)