Coraz więcej urządzeń przemysłowych podłączonych do Internetu #BezpiecznyPrzemysł

cert.pl 3 lat temu

CERT Polska obserwuje zwiększoną liczbę urządzeń mających związek z przemysłowymi systemami sterowania (ICS) dostępnych bezpośrednio z Internetu, często z możliwością zdalnego sterowania. Dodatkowo, jak informuje amerykańska agencja CISA (Cybersecurity and Infrastructure Security Agency), która obserwuje podobny trend, znane są przypadki aktorów poszukujących tego typu urządzenia i wykorzystujących ich dostępność jako wektor ataku na sieci przemysłowe.

W związku z obserwowanym zagrożeniem CERT Polska od roku prowadzi akcję #BezpiecznyPrzemysł w ramach której poszukiwane są w Internecie źle zabezpieczone urządzenia, na które atak mógłby mieć wpływ na polski przemysł. W przypadku wykrycia takiego zdarzenia, tam gdzie to możliwe, powiadamiany jest niezwłocznie właściciel wraz z rekomendacjami co do niezbędnych działań.

W szczególności dotyczy to urządzeń takich jak:

    • Przemysłowe urządzenia sieciowe
    • Moduły komunikacyjne
    • Panele operatorskie
    • Sterowniki PLC

W celu zobrazowania problematyki przedstawione zostaną dwie podatności odkryte przez zespół CERT Polska, które w przeszłości mogły być wykorzystane do zdalnych ataków.

Case Study #1 – Grundfos CIM 500

W grudniu 2019 odkryliśmy podatność w urządzeniach Grundfos CIM 500. Grundfos jest największym producentem pomp na świecie, z produkcją ponad 16 milionów jednostek rocznie. Moduł CIM 500 jest elementem zapewniającym tym pompom łączność sieciową. Moduł ten posiada wbudowany webserver umożliwiający konfigurację urządzenia. W momencie znalezienia podatności w Polsce było kilkanaście urządzeń tego typu widocznych bezpośrednio z Internetu, w tym urządzenia widoczne jako powiązane z oczyszczalniami ścieków.

Znaleziona przez nas podatność pozwalała na pobranie konfiguracji urządzenia bez uwierzytelniania, łącznie z hasłem administratora zapisanym jawnym tekstem. Po zalogowaniu możliwa była m.in. zmiana ustawień sieciowych czy podmiana firmware’u. Podatności zostały nadane numery CVE-2020-10605 oraz CVE-2020-10609. Dla użytkowników tego modułu zaleca się aktualizację systemu urządzenia przynajmniej do wersji 06.16.00.

Dodatkowo, podczas badania widoczności urządzeń z Internetu okazało się, iż znaczna ich część znajduje się również poza granicami Polski. Współpracowaliśmy w tym przypadku z CERT.RO oraz Amerykańską agencją CISA.

Case Study #2 – Plum IK-401

We wrześniu 2020 odkryliśmy podatność w przemysłowych modemach polskiej produkcji – Plum IK-401. Tego typu urządzenia są często wykorzystywane w Polsce w sektorze gazowniczym oraz wodno-kanalizacyjnym. W momencie znalezienia podatności kilka takich urządzeń było widoczne z Internetu, a dodatkowo umożliwiało komunikację z kolejnymi urządzeniami wewnątrz sieci przemysłowej.

W wyniku błędnej konfiguracji webservera znaleziona podatność pozwalała na pobranie bez uwierzytelnienia m.in. pliku konfiguracyjnego zawierającego hash hasła administratora. Po zalogowaniu możliwa była konfiguracja urządzenia oraz bezpośrednio z webaplikacji komunikacja z innymi urządzeniami w sieci wykorzystując protokoły przemysłowe. Poinformowaliśmy o problemie producenta, czego rezultatem było wydanie nowej wersji systemu na początku października. W związku z tym zaleca się aktualizację firmware przynajmniej do wersji 1.02.

Dla podatności został zarezerwowany numer CVE-2020-28946, a oficjalna publikacja jej szczegółów nastąpi krótko po publikacji tego artykułu.

Dalsze działania

Obserwując liczne przypadki możliwości sterowania systemami przemysłowymi przez Internet, rozesłaliśmy szczegółowe rekomendacje dotyczące tego problemu do podmiotów z sektora przemysłowego. Ogólne rekomendacje co do podnoszenia bezpieczeństwa tego typu systemów zostały również opublikowane przez CISA czy ACSC.

W przypadku natrafienia na taki system dostępny z Internetu lub chęci zgłoszenia jakiejkolwiek innej nieprawidłowości mogącej mieć wpływ na cyberbezpieczeństwo instalacji przemysłowych, zachęcamy do kontaktu pod adresem cert@cert.pl lub przez stronę https://incydent.cert.pl. Dodatkowo na naszych social mediach (Facebook, Twitter) w celach edukacyjnych pod tagiem #BezpiecznyPrzemysł, w przypadkach gdy jest to możliwe, dzielimy się informacjami o ciekawych znaleziskach i podatnościach.

Idź do oryginalnego materiału