Cracker

instytutcyber.pl 1 rok temu
Zdjęcie: cracker


Cracking jest jedną z dziedzin informatyki, która zajmuje się przede wszystkim łamaniem dostępu i zabezpieczeń do różnego rodzaju oprogramowania. Choć teoretycznie jest to jedna z gałęzi informatyki, to zgodnie z polskim prawem, cracking nie jest procesem legalnym. Łatwo można się domyślić, iż osoba, która zajmuje się łamaniem zabezpieczeń, nazywa się crackerem. Jednak kim dokładnie jest cracker?

Kim jest cracker?

Zostało już wspomniane, iż cracker, to osoba zajmująca się crackingiem, czyli łamaniem dostępów i zabezpieczeń komputerowych. Jednocześnie zgłębiając się bardziej w znaczenie tego określenia, warto zauważyć, iż sam cracker nie posiada praktycznie żadnej wiedzy odnośnie rozmaitych zagadnień sieciowych, a także nie musi znać się na większości programów wykorzystywanych przez informatyków do codziennej pracy. W praktyce, wiedza ta nie jest mu absolutnie do niczego potrzebna. Cracker to osoba, która do perfekcji opanowała zagadnienia związane z asemblerem. To właśnie sprawia, iż jest on w stanie przeanalizować szereg procesów, które składają się na działanie choćby najbardziej skomplikowanego programu. Co więcej, dzięki znajomości asemblera, może on także ominąć lub choćby całkowicie usunąć zabezpieczenia systemowe. Ciekawostką może być fakt, iż szczególnie w krajach Europy Wschodniej tworzone były całe sceny crackerskie. Najsłynniejsze z nich działały głównie w Rosji, Polsce, Francji, a choćby i w Finlandii. Często gropy te ze sobą rywalizowały. Jednocześnie w tej chwili słowo cracker nabrało zupełnie nowego znaczenia. Często używa się go w odniesieniu do osoby, która po prostu nielegalnie włamuje się na serwery.

Jak crackerzy włamują się na serwery?

Cracking teoretycznie opiera się o zasady inżynierii wstecznej. Jednak odwołując się do współczesnej definicji samego crackera, jako osoby włamującej się głównie na serwery, można tu wskazać na całkiem inne metody działania. Przede wszystkim cracker znajduje i wykorzystuje istniejące w zabezpieczeniach na serwerze luki. Co więcej, istnieje także inne metody za pośrednictwem ataków hakerskich, które również pomagają złamać systemy zabezpieczeń. Wykorzystywane są wówczas aplikacje webowe. Niestety, ale przyczyną i zachętą dla crackerów są najczęściej nieaktualne programy, za których aktualizację odpowiadają sami użytkownicy.

Czy crackerzy mogą spodziewać się kary?

Zgodnie z polskim prawem, cracking nie jest procesem legalnym. Oznacza to, iż sami crackerzy mogą spodziewać się odpowiedzialności karnej w postaci kary grzywny lub choćby i kary pozbawienia wolności. Oczywiście, by taka odpowiedzialność na nich spadła, muszą oni – kolokwialnie mówiąc “być złapani na gorącym uczynku”. Zdolny cracker jest w stanie przeanalizować luki w zabezpieczeniach w taki sposób, by nie wzbudzić najmniejszych podejrzeń. Z tego też względu, samo ściganie crackerów jest wyjątkowo trudne. W dużej mierze, to sami użytkownicy powinni zadbać o to, by wykonywać bieżące aktualizacje oraz sprawdzać poprawność działania danych programów.

Idź do oryginalnego materiału