Critical Communication World 2023 – znaczenie komunikacji krytycznej

itreseller.com.pl 1 rok temu

W dniach 23-25 maja w Helsinkach odbyły się targi Critical Communication World 2023. Jest to wydarzenie skupiające producentów oraz twórców rozwiązań dla najbardziej newralgicznej infrastruktury jak rozwiązania komunikacyjne w służbach mundurowych, straży pożarnej, ochronie zdrowia.

Targi te pomimo niszowego charakteru przyciągają dużą liczbę wystawców z całego świata, którzy chcą zaprezentować swoje rozwiązania potencjalnym klientom – to oni są głównymi odwiedzającymi to wydarzenie. Jak podają organizatorzy poprzednią edycję odwiedziło ponad 4100 gości, prelekcję wygłosiło 146 ekspertów w dziedzinie komunikacji krytycznej, łącznie na targach wystawiło się 113 wystawców z 71 krajów. Co ciekawe, jak podkreślają organizatorzy, 71% z nich wystawia się na kolejnych edycjach wydarzenia.

Do najważniejszych firm, które w tym roku wystawiły się na targach zaliczamy Motorola Solutions, Ericsson, Leonardo, Savox, Nokia i Airbus, to te firmy miały najbardziej okazałe stoiska, ale pozostali wystawcy, pomimo skromniejszych ekspozycji, wcale nie ustępowali swoimi rozwiązaniami największym firmom w branży.

Głównym sponsorem targów w Helsinkach była firma Motorola Solutions i to jej stanowisko witało nas na wejściu do hali wystawców. Motorola w tej branży znana jest od dawna i jest prekursorem wielu rozwiązań w dziedzinie komunikacji krytycznej. Jej rozwiązania są szeroko stosowane w służbach porządkowych takich jak policja czy wojsko. Są to rozwiązania dobrze znane również w Polsce, ponieważ nasza policja, jako jedna z pierwszych, otrzymuje najnowsze rozwiązania Motoroli w ramach współpracy pomiędzy tą firmą a polskimi służbami. Co więcej w Częstochowie znajduje się największy ośrodek badawczy Motoroli, w Europie, więc bliska kooperacja jest jak najbardziej uzasadniona.

Na targach firma zaprezentowała swój najnowszy ujednolicony system łączności i zarządzania krytycznego dla służb policyjnych, ale nie tylko. System ten składa się z trzech głównych podsystemów:

Zintegrowany Funkcjonariusz, to technologie pozwalające na bezproblemową komunikację funkcjonariuszom Policji w terenie oraz zapewniające im większe bezpieczeństwo. W ramach tego systemu Motorola zaprezentowała swoje najnowsze kamery noszone na ciele, czyli tzw. body-worn camera, w tym najnowsze modele z rodziny V, które obsługują łączność LTE, i dodatkowo łączą się bezprzewodowo z nowymi radiami przenośnymi jak TETRA MXP600, TETRA i LTE MXP7000.

Co więcej, jako iż są to rozwiązania zintegrowane, uruchomienie kamery może otwierać kanał audio w przenośnej radiostacji lub choćby inicjalizować nagrywanie materiału wideo z pobliskiego radiowozu, czy wysłanie sygnału do centrum operacyjnego, by powiadomić, gdzie w danym momencie znajduje się policjant – wtedy w razie potrzeby można otrzymać materiał wideo z kamer miejskiego monitoringu. Oczywiście zastosowań dla tej technologii jest bardzo dużo i możliwości konfiguracyjne są praktycznie nieograniczone. Dla jeszcze lepszego zobrazowania: aktywację kamery policjanta może wyzwolić wyjęcie paralizatora z kabury, system sam wtedy od razu włączy kamerę, by przekazać obraz.

Zintegrowany Pojazd, samochód z wbudowanym systemem komunikacji, który staje się mobilnym centrum dowodzenia. Jest on wyposażony w kilka kamer, które strumieniują materiał wideo bezpośrednio do dyspozytorni, by zapewnić jak najlepszy podgląd miejsca przeprowadzanej akcji. W skład systemu zintegrowanego pojazdu wchodzą inteligentne kamery, które potrafią rozpoznawać obrazy (w tym numery rejestracyjne pojazdów), specjalny system alarmów i nową komunikację głosową zintegrowaną z systemem Apple Car Play, który działa choćby w momencie awarii pozostałych systemów. Wersja wspierająca Android Car jest w przygotowaniu.

Zintegrowana Sala Kontrolna, pozwala na zarządzanie wieloma zadaniami jednocześnie i koordynację różnych zespołów. Jej najważniejszym składnikiem jest funkcja Push-To-Talk (PTT), która działa na wielu systemach jednocześnie i łączy ze sobą współpracujące zespoły w systemie LMR i PTT

Poza głównymi rozwiązaniami, jakie firma przygotowała na targi w Helsinkach, na stanowisku mogliśmy zapoznać się z szeroką ofertą firmy w dziedzinie komunikacji, ponieważ na jednej ścianie wystawowej znajdowały się wszystkie rozwiązania Motoroli dotyczące przenośnych ręcznych radiostacji, ale też i bardziej zaawansowanych systemów.

W trakcie targów zostały przyznane nagrody w ramach International Critical Communication Awards 2023. Motorola Solutions, zostało zwycięzcą w trzech kategoriach:

  • Najlepsze rozwiązanie w dziedzinie komunikacji w przemyśle gazowniczym, naftowym i górniczym;
  • Najlepsze rozwiązania AI, UAV, SA, dla Motorola Solutions CAPE Drone Software;
  • Najlepsza radiostacja TETRA, Motorola Solutions MXP7000.

Firma Ericsson zaprezentowała swoje najnowsze rozwiązania komunikacyjne 4G/5G dla komunikacji krytycznej, w tym Live demo “5G Mission-Critical Collaboration”, które pokazuje, jak wygląda kooperacja między agencjami rządowymi dzięki wykorzystaniu technologii 5G. Drugą nowością, jaką zaprezentowała szwedzka firma, była prezentacja dedykowanej sieci połączeń dla dronów “Air-Ground-Air for Mission Critical”. Sieć ta zapewnia połączenia dla dronów operującym w pułapie 1500-6000 metrów i prędkości od 200 do 400+ km/h.

Na targach CCW firma Leonardo zaprezentowała swój najnowszy system komunikacji krytycznej, który udanie łączy ze sobą rozwiązania komunikacyjne w standardzie TETRA, DMR z łącznością szerokopasmową LTE, 5G.

Ponadto zostało zaprezentowane kompleksowe rozwiązanie do centrów zarządzania kryzysowego. Mowa o X-2030. Ten system pozwala dużo lepiej zorientować się w sytuacji krytycznej, ponieważ działa w oparciu o dane Big Data i ich analizie oraz dodatkowo proces ten wspierany jest przez sztuczną inteligencję, która potrafi nanieść na mapę wskazówki przydatne dla operatorów w centrum zarządzania krytycznego.

Jak podaje firma Leonardo, z ich usług korzysta ponad 50 krajów.

Savox, czyli jeden z największych dostawców specjalistycznego wyposażenia komunikacyjnego dla służb i wojska, na targach zaprezentował swoją ofertę w postaci wytrzymałych zestawów słuchawkowych dla wojska i policji oraz systemów komunikacyjnych wykorzystywanych w hełmach strażackich.

Nokia jako jeden z największych dostawców infrastruktury łącznościowej i przygotowanych do pracy w trudnych warunkach urządzeń jak tablety, telefony czy manualne stacje radiowe. Na swoim stanowisku prezentowała, jak według nich w niedalekiej przyszłości będzie wyglądała komunikacja krytyczna, dlaczego firmy i służby państwowe powinny połączyć siły z operatorami sieci komórkowych oraz wdrożyć jeszcze lepszą integrację z rozwiązaniami komunikacji IoT.

Wśród swoich rozwiązań firma zaprezentowała systemy masowej komunikacji, w pełni kompatybilne 3GPP, które są łatwe w implementacji i zarządzaniu, systemy monitorujące wykorzystujące chmury dronów oraz systemy zarządzania krytycznego w zakładach produkcyjnych.

Airbus zaprezentował swój system obserwowania Ziemi, który pozwala agencjom rządowym lepiej zapoznać się z kryzysową sytuacją. Co ciekawe, na swoim stoisku, poza wyżej wymienionym systemem, prezentowany był robot firmy Boston Dynamics z wgranym autorskim oprogramowaniem Airbus.

Robot ten działał w dwóch trybach: wartownika i zwiadowcy. Dzięki systemom monitoringu powietrznego Airbus nad robotem można było przejąć kontrolę w dowolnym momencie, żeby lepiej odnaleźć się w kryzysowej sytuacji.

Strefa Fińska na Critical Communication World

Na środku hali wystawienniczej znalazło się miejsce na mniejszych fińskich firm, które zaprezentowały swoje rozwiązania w ramach komunikacji krytycznej oraz swoje pojazdy zaprezentowała fińska policja, w tym mobilne centrum zarządzania kryzysowego i motocykl z systemem wideo i pomiaru prędkości.

Dla mnie najciekawszą fińską firmą, która zaprezentowała swoje rozwiązania w tej strefie, była niewielka firma Codea, która opracowała własny system wyznaczania trasy dla ambulansów służb zdrowia. Bazuje on na najnowszych mapach drogowych i monitoringu ulic z krajowego centrum monitoringu. Unikatowy jest sam mechanizm wyszukiwania trasy oraz szybkie menu, pozwalające przekazywać informacje co się w konkretnym momencie dzieje z danym ambulansem. System ten aktualnie używany jest przez fińską Służbę Zdrowia.

Pozostali wybrani wystawcy na CCW 2023

Targi Critical Communication World to dosyć niszowe wydarzenie, gdzie wiele firm potrafi zaskoczyć osobę, która nie ślidzi ich działalności pod tym względem. Dla mnie takim zaskoczeniem była firma Zebra, którą kojarzę głównie z rozwiązań druku dla sklepów, jak drukarki fiskalne itp. Okazało się, iż w branży komunikacji krytycznej firma ta ma bardzo szerokie portfolio urządzeń. Zaczynając od odpornych na uszkodzenia telefonów, które bez najmniejszego problemu wytrzymają upadek choćby z paru metrów (co zostało mi zaprezentowane) – co więcej, niestraszna jest im woda czy błoto.

Podobnie odporne okazały się prezentowane na ich stoisku tablety, laptopy czy urządzenia dwa w jednym. Cechą wspólną wszystkich urządzeń jest możliwość wymiany baterii w trybie hot swap, czyli podczas pracy urządzenia. Na całą operację mamy jedną minutę, co jest czasem wystarczającym, by wypiąć i zamontować nową baterię. Za podtrzymanie napięcia przez minutę odpowiada superkondensator.

Na tych targach wiele firm informowało, iż ściśle współpracuje z wojskiem, ale na ich stoiskach nie mogliśmy oglądać omawianych technologii. Wyjątkiem była firma Eviden Ceotronics należąca do gigatnta przemysłowego Atos.

Na swoim stoisku zaprezentowali system komunikacji bazujący na infrastrukturze LTE/5G dla wojska. To system łączności, cyfrowo analogowej, wykorzystywany przez niemieckie wojsko. Nowością jest moduł komunikacyjny wpinany w dowolny telefon przy użyciu złącza USB-C, który następnie łączymy z zestawem słuchawkowym czy kamerą.

Moduł ten występuje w trzech odmianach, w formie dużego “przycisku” push-to-talk, gdzie możemy podłączyć trzy urządzenia analogowe, mniejszego “przycisku”, z możliwością podłączenia jednego urządzenia i w najmniejszej formie, gdzie pozostaje tylko funkcja push-to-talk, bez możliwości podłączania urządzeń analogowych, ale mały przycisk jest bezprzewodowy i można go choćby zamontować na broni.

Jeśli mówimy o komunikacji krytycznej, to nie sposób pominąć zabezpieczeń, w tym tych internetowych, oraz nośników, na których udostępniamy krytyczne lub tajne informacje. Firmą, która mnie zainteresowała pod tym kątem była Advenica, szwedzka firma dostarczająca rozwiązania z dziedziny cyberbezpieczeństwa dla szwedzkiego wojska. Na targach zaprezentowali oni szereg urządzeń, z których każde odgrywało wyspecjalizowaną rolę. Co więcej, ich wszystkie urządzenia spełniają wymagania certyfikatów szyfrowania NATO Confidential, NATO Secret, Hemlig/Top Secret. Pokazany został najnowszy sprzętowy VPN, z wyżej wymienionymi certyfikatami (zdjęcie powyżej).

System jednokierunkowego transferu plików ich monitoringu, certyfikacji i weryfikacji – tego typu systemy są wykorzystywane przy przesyłaniu najtajniejszych wiadomości, gdzie sprawdzana jest integralność pliku oraz czy po drodze nie doszło do próby zhackowania lub ingerencji w zawartość pliku.

Ostatnim produktem, który zaprezentowała Advenica, była pamięć przenośna USB. Służy ona do przenoszenia tajnych dokumentów na zaszyfrowanym pendrivie, który po odczytaniu pliku przez osobę upoważnioną usuwa całą swoją zawartość w sposób niemożliwy do odzyskania. Jak podkreślił właściciel firmy, jest to rozwiązanie nie tylko oszczędzające fundusze, ale również środowisko naturalne, ponieważ wcześniej w szwedzkiej armii korzystano z pendrive’ów w sposób jednorazowy. Każdy pendrive był zapisywany tylko jeden raz, a następnie był on niszczony po otrzymaniu wiadomości.

Opisywane firmy nie wyczerpują listy wystawców na targach CCW 2023 w Helsinkach. To zaledwie niewielki procent firm, które prezentują swoje rozwiązania na tej imprezie. Pełną listę wystawców można sprawdzić na stronie CCW 2023 i uzyskać informacje kontaktowe kontaktem do poszczególnych firm.

Idź do oryginalnego materiału