Czy sklep na WooCommerce jest naprawdę darmowy?

klubecommerce.pl 1 rok temu

W dzisiejszych czasach, kiedy e-handel staje się jednym z najszybciej rozwijających się sektorów gospodarki, wiele przedsiębiorstw i osób prywatnych decyduje się na założenie sklepów internetowych. Na rynku mamy dostępnych mnóstwo rozwiązań, różniących się funkcjami, możliwościami, kosztami wdrożenia i łatwością obsługi.

Jedną z najczęściej wybieranych platform do budowy sklepów online, jest darmowy WordPress wyposażony w również darmową wtyczkę WooCommerce. Czy jednak wykorzystanie tego rozwiązania faktycznie jest bezkosztowe i idealne na początek? Może lepiej rozważyć wyspecjalizowane aplikacje abonamentowe lub inne oprogramowanie?

Wdrożenie i konfiguracja

Jeśli masz przynajmniej podstawową wiedzę i doświadczenie w zarządzaniu stronami internetowymi opartymi o WordPress, możesz dość gwałtownie i prosto „wyklikać” sobie sklep internetowy. Instalujesz darmowy lub płatny motyw, który Ci się podoba oraz wtyczkę WooCommerce i teoretycznie sklep jest gotowy — wystarczy tylko odpowiednio go skonfigurować. gwałtownie jednak możesz się przekonać, iż masz problemy z ustawieniem sposobów płatności, metod dostawy czy specyficznych funkcjonalności, które wymagają dodatkowych rozszerzeń. Niestety taki właśnie jest urok platformy WordPress, iż jeżeli nie jesteś doświadczonym developerem, praktycznie każdą drobną zmianę lub rozbudowę wykonuje się dzięki wtyczek, które są różnej jakości i niejednokrotnie nie działają adekwatnie.

Alternatywą do samodzielnej budowy jest zlecenie wykonania sklepu specjalistycznej firmie lub freelancerowi. Na rynku dostępne jest mnóstwo mniej lub bardziej doświadczonych developerów, których znajdziesz bez problemu w wyszukiwarce czy na grupach społecznościowych. Ceny za stworzenie gotowego sklepu opartego o WooCommerce zaczynają się już od kilkuset złotych, a kończą choćby na kilkudziesięciu tysiącach — teoretycznie stawka uzależniona jest od profesjonalizmu wykonawcy, ale niestety doświadczenie pokazuje, iż nie zawsze jakość, doświadczenie i terminowość idzie w parze z ceną.

Zakładając jednak, iż masz szczęście lub znajdziesz specjalistę z polecenia, możemy przyjąć, iż koszt wykonania niewielkiego, ale dobrej jakości sklepu na bazie WooCommerce to około 3000-5000 złotych.

Koszty hostingu

Sklep internetowy oparty o WordPress i WooCommerce wymaga do działania odpowiedniego serwera. Platforma ta, wbrew obiegowej opinii, powinna być zainstalowana na wydajnym hostingu, aby zapewnić odpowiednią szybkość działania — jest to kluczowe, aby nie zniechęcić potencjalnych klientów do zakupów powolnym wczytywaniem stron albo błędami.

Idź do oryginalnego materiału