Czy Snapchat jest bezpieczny?

prawica.net 3 miesięcy temu

Edgar Cervantes / Android Authority Media społecznościowe są w ciągu ostatnich kilku lat poddawane coraz większej analizie i nie bez powodu — pojawiają się obawy począwszy od problemów z wizerunkiem ciała, jakie powodują, po zagraniczne wpływy polityczne, a choćby ich rolę w powstaniach i ludobójstwach. Snapchatowi udało się jakoś uniknąć najcięższych kontrowersji, ale czy to oznacza, iż ​​korzystanie z niego jest bezpieczne?

Co to jest Snapchat i jak działa?

Krótko mówiąc, Snapchat to aplikacja mobilna na Androida i iPhone'a, która skupia się na zdjęciach, filmach i wiadomościach, które znikają niedługo po udostępnieniu. Koncepcja była pierwotnie bardzo wyjątkowa, ale od tego czasu została skopiowana przez Meta do niektórych funkcji na Facebooku i Instagramie, a choćby Google w formie YouTube Shorts. Snapchat w tej chwili nie znajduje się w centrum uwagi, ale pozostaje niezwykle popularny. Według stanu na III kwartał 2023 r. miała 406 mln aktywnych użytkowników dziennie, a co miesiąc korzystało z niej 750 mln osób. Firma oferuje płatny plan subskrypcji Snapchat Plus, ale jest on całkowicie opcjonalny. Przeważnie oferuje dodatkową personalizację i kilka dodatkowych korzyści, w szczególności wcześniejszy dostęp do nowych funkcji i możliwość częstszego oglądania Stories. A skoro już o tym mowa, oto krótki opis podstawowych komponentów Snapchata.

Funkcje Snapchata

Przyciąganie: Cechą spajającą wszystko w całość, snapem jest zdjęcie, film lub (rzadziej) wiadomość wysłana do innego użytkownika.
Historie: Łącząc kompatybilne snapy, możesz zbudować Historię dostępną dla Twoich obserwujących lub wybranej grupy znajomych. Historie zwykle znikają po 24 godzinach, ale jeżeli Tobie, jako twórcy, naprawdę się podoba, możesz zapisać ją w swoim archiwum Wspomnień.
Wspomnienia: Stosunkowo nowy dodatek, jest to swego rodzaju prywatna „szafka” na snapy i historie.
Odkryć: Jest to jeden ze sposobów, w jaki Snap (firma matka Snapchata) faktycznie zarabia pieniądze. Sekcja Discover w aplikacji zawiera Historie tworzone przez marki korporacyjne i wydawców, więc jeżeli naprawdę zainwestujesz w aplikację, możesz choćby używać jej do uzyskiwania codziennych nagłówków wiadomości.
Reflektor: Podobnie jak w przypadku Discover, ta funkcja wyróżnia filmy firm, profesjonalnych twórców i zwykłych użytkowników.
Czat: Ponieważ ludzie często mają więcej do przekazania, niż ma to sens w przypadku zwykłych snapów, dostępny jest prosty komponent Czat, który obsługuje wiadomości tekstowe, rozmowy wideo na żywo, a choćby wysyłanie pieniędzy.
Filtry: Są to kolor, czas, pogoda, prędkość i inne nakładki, które można zastosować do zdjęcia lub migawki wideo. Szczególnie interesujące są tutaj geofiltry, które są unikalne dla niektórych lokalizacji i wydarzeń. Możesz na przykład otrzymać specjalny geofiltr Tomorrowland, gdy weźmiesz udział w festiwalu EDM.
Soczewki: Wykraczają one poza filtry i umożliwiają zastosowanie efektów rzeczywistości rozszerzonej (AR). Często zmieniają one wygląd człowieka, ale soczewki 3D World mogą zmienić całe otoczenie.
Bitmoji: Chociaż Bitmoji jest technicznie odrębną aplikacją do tworzenia awatarów, jest własnością Snap i jest silnie zintegrowana ze Snapchatem. Po połączeniu obu aplikacji uzyskasz dostęp do Obiektywów dzięki awatara Bitmoji, a także naklejek Bitmoji na czacie.
Mapa przyciągania: Dzięki tej opcji Twoi znajomi i/lub obserwujący mogą zobaczyć Twoją rzeczywistą lokalizację na mapie i odwrotnie. Ludzie są zwykle identyfikowani dzięki ikon Bitmoji.
Kody Snap: Są to kody QR, które możesz zeskanować dzięki aplikacji Snapchat, aby szybciej dodawać nowych znajomych osobiście. Każdy użytkownik ma taki w swoim widoku profilu.
Moja sztuczna inteligencja: Jest to chatbot generujący sztuczną inteligencję oparty na ChatGPT, z pewnymi dodatkami specyficznymi dla Snapchata. Jest to stosunkowo kontrowersyjne, o czym porozmawiamy później.

Czy Snapchat jest bezpieczny dla dzieci i nastolatków?

Edgar Cervantes / Android Authority Małe dzieci nie powinny korzystać ze Snapchata. Stosunkowo dojrzały 11- lub 12-latek hipotetycznie mógłby być w porządku, ale oficjalny wymóg wiekowy wynosi co najmniej 13 lat, a użytkownicy, którzy zostaną uznani za nieletnich, zostaną automatycznie wyrzuceni. Jest to jednak rzadkie, ponieważ jedyna (normalna) weryfikacja wieku w aplikacji polega na podaniu daty urodzenia. Większym problemem jest to, iż na Snapchacie jest mnóstwo dorosłych. Chociaż więc wiele treści jest wyselekcjonowanych i możesz dostosować ustawienia prywatności dla czatu, historii i udostępniania lokalizacji, przez cały czas istnieje ryzyko, iż dziecko zetknie się z wulgaryzmami, bigoterią, konsumpcjonizmem, podtekstami seksualnymi i innymi rzeczami, których nie chcesz wystawiony na. Może się to nie zdarzyć — dzieci często chcą po prostu pstryknąć sobie pamiątki z przyjaciółmi — ale ryzyko istnieje, a większość dzieci jest na tyle sprytna, aby cofnąć zmiany ustawień, jeżeli ma na to ochotę. Być może największym zmartwieniem osób poniżej 18 roku życia są drapieżniki seksualne. Ponieważ Snap dotyczy głównie efemerycznych zdjęć i filmów, drapieżnik może nakłonić dziecko lub nastolatka do udostępnienia mediów o charakterze jednoznacznie seksualnym, bez pozostawienia bezpośrednich dowodów na telefonie ofiary. Tymczasem nic nie stoi na przeszkodzie, aby drapieżnik zapisywał zrzuty ekranu lub nagrania ekranu, a jeżeli jest szczególnie agresywny, może spróbować umówić się na osobiste spotkanie. Wszystko zależy jednak od tego, czy ktoś będzie w stanie znaleźć dane kontaktowe Snapchata docelowej osoby i przedostać się do grupy jej znajomych. jeżeli chcesz pozwolić nastolatkowi korzystać ze Snapchata, upewnij się, iż jest świadomy istniejących zagrożeń i zachęcaj go im możliwość korzystania z funkcji blokowania i raportowania dostępnych w aplikacji. Jako rodzic z pewnością chcesz skorzystać z Centrum rodzinnego Snapchat, które oferuje pomoc w śledzeniu znajomych nastolatków, sprawdzaniu, z kim ostatnio wysyłali wiadomości i ograniczaniu dostępu do „wrażliwych” treści.

Czy Snapchat jest bezpieczny dla dorosłych?

Edgar Cervantes / Android Authority Ogólnie rzecz biorąc tak, może choćby bardziej niż serwisy takie jak Facebook czy Instagram. Dostosowując ustawienia prywatności, możesz łatwo uniknąć kontaktu z nieznajomymi w serwisie, jeżeli chcesz. Osoba dorosła ma dwie główne obawy, a są to oszustwa i naruszenia bezpieczeństwa danych. W przeszłości Snap miał wiele incydentów związanych z bezpieczeństwem danych, a jedną z głównych obaw związanych z Moją sztuczną inteligencją jest to, iż Twoje rozmowy są wykorzystywane do ulepszania produktów firmy i wyświetlania reklam. W tym miejscu powinniśmy dodać, iż Moja sztuczna inteligencja może być problematyczna także dla dzieci i nastolatków, nie tylko ze względu na gromadzenie danych, ale także z powodu przyznania się przez Snapa, iż ​​sztuczna inteligencja czasami podaje stronnicze lub wprowadzające w błąd odpowiedzi. Firma pracuje nad wyszkoleniem bota, ale nie wstrzymujemy oddechu. jeżeli chodzi o oszustwa, prawdopodobnie będą one takie same, jak w innych serwisach, takich jak Instagram czy choćby Venmo. Niektóre przykłady obejmują phishing, fałszywe prezenty, programy szybkiego wzbogacenia się lub wady związane z romansami/catfishingiem. Uważaj tylko na to, kogo obserwujesz lub z kim się zaprzyjaźnisz na Snapchacie, i nie wysyłaj nikomu pieniędzy, jeżeli nie znasz tej osoby osobiście. kilka legalnych relacji lub możliwości inwestycyjnych będzie pochodzić z aplikacji przeznaczonej do dzielenia się zabawną wycieczką do SoCal.


Często zadawane pytania

Czy Snapchat umożliwia bezpieczne wysyłanie prywatnych zdjęć? jeżeli ufasz drugiej osobie, wszystko powinno być w porządku. Może to być choćby lepsze niż niektóre inne usługi, ponieważ zdjęcia i filmy znikają automatycznie po ich obejrzeniu. „Zaufanie” jest tutaj adekwatnym słowem, ponieważ nowoczesne telefony ułatwiają robienie zrzutów ekranu i nagrywanie ekranu. Wysyłanie aktów nowo poznanej osobie może skutkować ich wyciekiem do Internetu, a może choćby pojawieniem się na stronie z pornografią zemsty. Czy Snapchat jest bezpieczniejszy niż WhatsApp? Trudno to ocenić w konkretny sposób, ale powiedzielibyśmy, iż tak. Nieznajomym trudniej jest skontaktować się z Tobą na Snapchacie, a WhatsApp ma ponad 2,78 miliarda aktywnych użytkowników miesięcznie, co czyni go bardziej oczywistym celem dla oszustów i drapieżników. Czy rozmowy wideo na Snapchacie są bezpieczne? W takim samym stopniu, jak na każdej innej platformie. jeżeli uważasz, iż nie możesz zaufać innej osobie, nie powinieneś z nią rozmawiać, a tym bardziej pokazywać jej, gdzie mieszkasz. Czy reklamy na Snapchacie są bezpieczne? Ogólnie rzecz biorąc, choćby legalne reklamy online często mają na celu nakłonienie Cię do zainstalowania aplikacji lub udostępnienia danych kontaktowych. Czasami możesz spotkać się z irytującymi reklamami lub zwykłymi oszustwami, więc bądź sceptyczny co do klikania czegokolwiek. jeżeli oferta wydaje się zbyt piękna, aby mogła być prawdziwa, prawdopodobnie taka jest. Czy Snapchat jest bezpieczniejszy niż Instagram? Podobnie jak w przypadku WhatsApp, tego porównania nie możemy ocenić na konkretnych zasadach. Jednak nieznajomym trudniej jest skontaktować się z Tobą na Snapchacie, a Instagram jest bardziej popularną usługą, co czyni go bardziej logicznym celem dla złych aktorów. Uwagi

Idź do oryginalnego materiału