Czy sztuczna inteligencja ma własne poglądy? 🤔

techpigulka.substack.com 1 rok temu

Cześć!

🟠 Sztuczna inteligencja nie może posiadać praw autorskich

  • Sędzia Beryl A. Howell orzekła, iż dzieła stworzone przez sztuczną inteligencję nie mogą być chronione prawem autorskim. Stephen Thaler próbował zarejestrować prawa autorskie do obrazu wygenerowanego przez AI, ale został wielokrotnie odrzucony.

  • Sędzia Howell wskazała, iż prawa autorskie nigdy nie były przyznawane pracom, które powstały bez ludzkiego udziału. W przeszłości podobne decyzje zapadły w sprawach, takich jak m. in selfie małpy. Sędzia zauważyła, iż ludzkość zbliża się do "nowych granic w dziedzinie praw autorskich", gdzie AI będzie (i w zasadzie już jest) narzędziem dla artystów.

  • Stephen Thaler planuje odwołać się od opisywanej decyzji. Istnieją różne opinie na temat tego, jak prawo autorskie w USA będzie się rozwijać w kontekście sztucznej inteligencji, a sama liczba spraw sądowych w tej dziedzinie rośnie.


"Prawo zawsze podąża za technologią, nigdy na odwrót" - rozmowa Magdą Raniszewską ⚖️


🟠 Elon Musk znów kombinuje z Twitterem - sorry, X

  • Elon Musk zapowiedział, iż funkcja blokowania na platformie X zostanie usunięta, z wyjątkiem wiadomości prywatnych. W przeszłości wyrażał swoje niezadowolenie z tej funkcji, sugerując zastąpienie jej "silniejszą formą wyciszenia".

  • Blokowanie oferuje użytkownikom konkretne korzyści, takie jak ochrona przed nękanie czy usuwanie spamu. Wielkie platformy społecznościowe rzadko wchodzą na rynek bez przycisku blokowania. Apple i Google sugerują, iż aplikacje społecznościowe zawsze powinny posiadać funkcję blokowania użytkowników.

  • Chociaż Musk krytykuje obecny kod Twittera, nie jest jasne, jak trudne technicznie byłoby usunięcie funkcji blokowania. Zmiany w platformie X pod kierownictwem Muska obejmują wprowadzenie płatnej wersji TweetDeck (teraz X Pro) oraz potencjalne ograniczanie linków do niektórych stron - w tym niestety, Substacka.

🟠 Apple w końcu przyspieszy ładowanie iPhone’a

  • iPhone 15 ma zastąpić złącze Lightning na rzecz USB-C i według plotek będzie obsługiwać ładowanie z prędkością do 35W. w tej chwili iPhone 14 Pro obsługuje ładowanie do 27W, a zwykły iPhone 14 do 20W. Pełne naładowanie iPhone 14 Pro Max przy tych prędkościach trwa około dwóch godzin.

  • Apple wprowadziło w zeszłym roku nową ładowarkę 35W Dual USB-C, która jest w stanie naładować wszystkie obecne modele iPhone'ów z pełną prędkością. Dla porównania, Samsung Galaxy S23 Ultra obsługuje ładowanie do 45W, co pozwala uzupełnić energię w jego akumulatorze od 0% do 100% w mniej niż godzinę.

  • iPhone 15 będzie miał nowy design z lekko zaokrąglonymi krawędziami, większym wypustem aparatu i cieńszymi ramkami ekranu. Modele Pro będą miały nowy przycisk Action, który zastąpi dotychczasowy przełącznik wyciszenia.

🟠 Czy to już koniec masowych zwolnień w branży tech?

  • Pomimo rosnącego zainteresowania sztuczną inteligencją, firmy technologiczne nie zwiększają zatrudnienia po masowych zwolnieniach w ciągu ostatniego roku. Tempo zwolnień w branży technologicznej spadło w czerwcu i lipcu i prawdopodobnie będzie jeszcze niższe w tym miesiącu, według analizy firmy badawczej Jefferies.

  • W tym roku w sektorze technologicznym odnotowano 342,671 zwolnień, co jest znacznie większą liczbą niż 243,075 w całym ubiegłym roku. Dane z layoffs.fyi potwierdzają ten trend. Mimo to liczba wolnych miejsc pracy w branży technologicznej pozostaje niska.

  • "Zmieniająca się dynamika siły roboczej będzie wymagać od pracowników o niższych kwalifikacjach, którzy są wypierani przez AI, przekwalifikowania i podnoszenia kwalifikacji w poszukiwaniu nowych możliwości zatrudnienia", stwierdzili analitycy z Jefferies. choćby firmy rekrutacyjne mają trudności z prognozowaniem rocznych zarobków w obecnych warunkach rynku pracy.

🟠 Wygląda na to, iż całkiem mocno nabieramy się na podrobiony głos

  • Badanie przeprowadzone przez University College London wykazało, iż ludzie potrafią wykryć fałszywe głosy generowane przez algorytmy deepfake tylko w 73% przypadków, niezależnie od tego, czy mówią one po angielsku czy mandaryńsku. Przez około 27% czasu uczestnicy uważali, iż mowa typu deepfake była prawdziwa.

  • Badacze przewidują, iż w przyszłości technologia deepfake będzie bardziej realistyczna i trudniejsza do wykrycia. choćby w kontrolowanym środowisku, gdzie uczestnicy byli świadomi obecności deepfake, wykrywanie fałszywej mowy nie było wysokie.


Longform:

🟡 Czy ChatGPT ma liberalne poglądy? (czytaj dalej)



Jeśli doceniasz to co robię i chcesz wesprzeć moje działania - to chodźmy na wirtualną kawkę. Dzięki za każde wsparcie! - https://bit.ly/wirtualnakawa

Idź do oryginalnego materiału