Podczas zakupu sprzętu komputerowego, tabletów lub telefonów większość myśli o tym ile pamięci RAM ma mieć to urządzenie, ale kilka osób wie, co to jest pamięć ROM. Do czego jest wykorzystywana i czy faktycznie jest potrzebna w nowoczesnym sprzęcie?
Czym jest pamięć ROM?
Pamięć ROM (ang. Read-Only Memory) jest rodzajem pamięci, w której raz zapisane dane nie mogą być zmienione i służą tylko do odczytu. Dzięki takiej adekwatności, po odłączeniu zasilania zapisane w niej informacje nie znikają. Inaczej jest w przypadku pamięci RAM (ang. Random Access Memory). Pamięci ROM są bardzo trwałe i odporne na utratę danych w wyniku działania przeciążeń itp.
Określenia tego używa się zarówno do pamięci mającej formę kości elektronicznej, jak również do płyt typu CD-ROM lub DVD-ROM, na co wskazuje drugi człon ich nazwy.
Jak wspomniano wcześniej, nie da się zmienić danych w elektronicznej pamięci ROM, ale są jej odmiany, które na to pozwalają. Aby tego dokonać, konieczne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu, zwanego programatorem i modułu przygotowanego do zapisu danych.
Pamięć ROM – rodzaje i zastosowanie
Prócz wymienionych wcześniej rodzajów, pamięć ROM dzielimy ze względu na sposób zapisywania na nich danych i podatność na jej modyfikację lub kasowanie. Mogą one być wykorzystywane w różnoraki sposób.
Rodzaje pamięci ROM
- ROM (Read-Only Memory) – dane są na niej zapisywane w procesie produkcji
- PROM (Programmable ROM) – moduły tego typu są przygotowane do zaprogramowania. Można wgrać do nich dane jednokrotnie, gdyż potem znika możliwość modyfikacji i skasowania tychże danych.
- EPROM (Errasable Programmable ROM) – pamięci, które po zapisaniu można skasować dzięki światła ultrafioletowego. W tym celu mają wbudowane okienko ze szkła pozwalające na zastosowanie tego procesu. Po kasowaniu można ponownie wprowadzić nowe dane.
- EEPROM (Electrically Errasable Programmable ROM) – pamięci, które można kasować i programować elektrycznie.
Zastosowanie pamięci ROM
Nieulotne i bezpieczne pamięci ROM stosowane są adekwatnie w niemal wszystkich urządzeniach elektronicznych.
Można je znaleźć w prostych zabawkach, które wykorzystują zapisane w takiej pamięci melodyjki, odgłosy, a także inne dane potrzebne do działania.
W komputerach i laptopach pamięci ROM stosuje się do zapisywania w nich tak zwanego systemu startowego zwanego BIOSem. Dzięki temu możliwe jest zastosowanie systemu operacyjnego, który korzysta z zapisanych w tej pamięci danych. Podobną rolę pamięć ta odgrywa w tabletach, telefonach, konsolach. Co więcej, jest stosowana także w innych zaawansowanych sprzętach elektronicznych, jak choćby nowoczesnych sprzętach małego i dużego AGD.
Płyty CD, DVD, a także Blu-Ray także są pamięciami typu ROM, gdyż w procesie produkcji zapisuje się na nich dane, których nie można skasować, nie uszkadzając nośnika.
Ilustracja: Wikimedia