Czym jest SMTP i jak wygląda jego konfiguracja?

fotc.com 1 rok temu

Spis treści

 • Czym jest SMTP?
 • Protokół SMTP – jak działa?
 • Czym jest Serwer SMTP?
 • Jak skonfigurować program pocztowy z protokołem SMTP?
  • Serwer poczty przychodzącej Gmail (Gmail IMAP)
  • Serwer poczty wychodzącej Gmail (Gmail SMTP)
  • Dodatkowe elementy potrzebne do konfiguracji
 • Ograniczenia protokołu SMTP
 • Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w zakresie biznesowych kont Gmail?

Komunikowanie się za pośrednictwem wiadomości e-mail stało się tak oczywiste, iż rzadko kiedy ktokolwiek zastanawia się nad technologią, która odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie tego procesu.

I choć większość użytkowników może żyć w słodkiej nieświadomości i nie przejmować się takimi pojęciami jak porty SMTP czy IMAP, to zdarzają się sytuacje, w których taka wiedza może się przydać. Kiedy? Na przykład podczas zakładania kont pocztowych dla pracowników lub instalowania klienta poczty na swoim komputerze.

Zastanawiasz się, jak przebiega uwierzytelnianie na serwerze, co to jest SMTP i jak w łatwy sposób skonfigurować ten protokół? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Czym jest SMTP?

SMTP (skrót od Simple Mail Transfer Protocol) to rodzaj protokołu komunikacyjnego, czyli zbioru ściśle określonych kroków i reguł, które urządzenia wykonują automatycznie w celu połączenia się ze sobą i wymiany danych. W przypadku SMTP mamy do czynienia z protokołem poczty elektronicznej, którego serwery używają do wysyłania wiadomości przez Internet.

Chcąc być jeszcze dokładniejszym, możemy powiedzieć, iż SMTP to protokół tekstowy, w którym określony zostaje co najmniej jeden odbiorca i dzięki którego przekazuje się treść e-maila wysłanego przez nadawcę.

Patrząc na ten proces nieco szerzej, to wygląda to tak, iż po stronie nadawcy mamy protokół SMTP, którego skrzynki pocztowe używają do wysyłania wiadomości. Zaś do ich pobierania niezbędny jest inny protokół o nazwie IMAP (lub starszy POP3).

Wypróbuj profesjonalną wersję Gmaila

Protokół SMTP – jak działa?

SMTP zawiera informacje potrzebne serwisom pocztowym w sieci oraz klientom poczty elektronicznej do utworzenia dwukierunkowego połączenia między serwerami i dostarczenia wiadomości wychodzących do skrzynki pocztowej wskazanego adresata. Dokładny proces wygląda następująco:

 • SMTP rozpoczyna połączenie pomiędzy serwerem wysyłającym i odbierającym. Serwer poczty wychodzącej (SMTP) wysyła komendy, na które odpowiada serwer po drugiej stronie.
 • Po ustanowieniu połączenia i jego potwierdzeniu serwer wychodzący wydaje komendę MAIL, informując tym samym drugą maszynę o tym, iż wiadomość jest wysyłana.
 • Po otrzymaniu tego komunikatu serwer po stronie odbiorcy odpowiada komendą OK.
 • Jest to sygnał dla serwera nadawczego do określenia odbiorcy dzięki komendy RCPT.
 • Jeśli serwer poczty przychodzącej potwierdzi, iż odbiorca został wskazany w prawidłowy sposób, wyda kolejną komendę OK.

Czym jest Serwer SMTP?

Przy wyjaśnianiu sposobu działania protokołu wspomnieliśmy o czymś takim, jak serwer SMTP. Co to jest? To podobny do innych maszyn tego typu serwer, który został zaprojektowany w taki sposób, aby wysyłanie, odbieranie i weryfikowanie wiadomości w Internecie było łatwiejsze. Bez serwerów SMTP e-maile nie trafiłyby na pocztę odbiorców.

Serwery SMTP informują też serwery nadawcy, iż wystąpił błąd z dostarczeniem wiadomości ze względu na nieprawidłowy adres odbiorcy. Ich działanie jest też ważne w przypadku przekierowywania wiadomości lub wysyłania ich do wielu odbiorców jednocześnie – na przykład w ramach kampanii e-mail marketingowej.

Jak skonfigurować program pocztowy z protokołem SMTP?

Jeśli prowadzisz sklep online albo inną stronę internetową, za pośrednictwem której użytkownicy mogą się z Tobą kontaktować, prawdopodobnie wykorzystujesz funkcję automatycznego wysyłania maili. Jednocześnie z jakiegoś powodu możesz nie chcieć, aby wysłanie tych wiadomości odbywało się z serwera, na którym postawiona została ta witryna.

W takim przypadku do przekazywania emaili możesz na przykład wykorzystać serwer swojego konta Google. Jednak jeżeli chcesz połączyć swoje konto Gmail z innymi platformami poczty e-mail, w aplikacji skonfigurowane muszą zostać ustawienia IMAP i SMTP. Na szczęście proces ten jest prosty i zwykle przebiega bez żadnego problemu.

Zacznijmy od włączenia protokołu IMAP, który w Gmailu jest domyślnie wyłączony. jeżeli chcesz to zrobić, wpisz nazwę użytkownika i hasło, aby się zalogować na swoją pocztę Gmail, a następnie wybierz kolejno opcje:

Ustawienia > Zobacz wszystkie ustawienia > Przekazywanie i POP/IMAP > Dostęp IMAP > Włącz IMAP > Zapisz zmiany.

Następnie zaloguj się na koncie poczty elektronicznej innej firmy i podaj tam prawidłowe informacje o protokole IMAP i SMTP.

Serwer poczty przychodzącej Gmail (Gmail IMAP)

Adres serwera IMAP: map.gmail.com

Wymaga SSL: Tak

Port: 993

Serwer poczty wychodzącej Gmail (Gmail SMTP)

Adres serwera SMTP: smtp.gmail.com

Wymagane SSL: Tak

Wymaga TLS: Tak (jeśli jest dostępny)

Wymagane uwierzytelnianie: Tak

Port dla SSL: 465

Port dla TLS/STARTTLS: 587

Dodatkowe elementy potrzebne do konfiguracji

Imię i nazwisko lub Nazwa wyświetlana: Imię i nazwisko

Nazwa konta, Nazwa użytkownika lub Adres e-mail: Twój pełny adres e-mail

Hasło: Twoje hasło do Gmaila (dla zwiększenia bezpieczeństwa możesz wygenerować hasło automatycznie)

Ograniczenia protokołu SMTP

Protokół SMTP, choć w wielu kwestiach bardzo pomocny, ma jedno duże ograniczenie, a mianowicie nie daje możliwości weryfikacji nadawcy wiadomości. Oznacza to, iż choćby prawidłowa konfiguracja serwera SMTP nie zapewnia bezpieczeństwa jeżeli chodzi o ochronę przed phishingiem i spamem. Co więcej, jeżeli padniesz ofiarą ataku hakerów, będą oni mogli podszyć się pod adres w Twojej domenie (w tym pod Twój adres Gmail).

Przykładowe konsekwencje mogą być takie, iż ktoś będzie w Twoim imieniu masowo wysyłał niechciane maile, co najpewniej poskutkuje utratą wiarygodności Twojej domeny. jeżeli tak się stanie, wysyłane przez Ciebie maile zaczną być traktowane przez wiele serwerów poczty przychodzącej jako spam i przestaną trafiać do wskazanych skrzynek odbiorczych. Efekt? Adresat najprawdopodobniej nigdy ich nie przeczyta.

Warto pamiętać, iż osoby korzystające z poczty Gmail dla firm (dostępnego w ramach pakietu Google Workspace) nie muszą się tym martwić – Gmail w swej profesjonalnej odsłonie to jedna z najbezpieczniejszych skrzynek pocztowych na świecie. Wyposażona jest ona w zaawansowane funkcje zwiększające bezpieczeństwo, szczelne filtry antyspamowe i inne zapory chroniące przed phishingiem. Jako osoba korzystająca z Gmaila – zarówno w przeglądarce jak i aplikacji mobilnej – możesz więc spać spokojnie.

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w zakresie biznesowych kont Gmail?

Jeśli poczta, z której korzystasz, nie spełnia Twoich oczekiwań i chcesz zmienić dostawcę usługi albo jeżeli masz jakiekolwiek problemy z kontami Gmail lub innymi aplikacjami Google Workspace, napisz do nas, aby dowiedzieć się, jak możemy Ci pomóc.

Nasz zespół inżynierów oferuje firmom pomoc podczas wdrażania, migracji i konfiguracji usług w chmurze Google. Możemy przeprowadzić audyt ustawień bezpieczeństwa, zapewnić szkolenia i rozwiązać wszelkie problemy, z jakimi borykają się użytkownicy lub administratorzy w Twojej organizacji.

Przeczytaj artykuł Dlaczego warto współpracować z partnerem Google Cloud? Dziesięć korzyści dla Twojej firmy, aby dowiedzieć się, w jaki sposób FOTC może pomóc Ci w pełni wykorzystać środowisko chmurowych narzędzi biurowych.

Idź do oryginalnego materiału