Dawno, dawno temu, gdy ukazała się Java w wersji 8, wielu z nas zachwycało się nowym mechanizmem: metody default! Bo to takie fajne, nowe, można ograniczyć powtarzanie się kodu, no generalnie bajer. Dopiero po chwili niestety, dotarło, iż wprowadzenie takiego rozwiązania to cofanie się w czasie.
Wielodziedziczenie
Podczas lat rozwoju języków programowania pojawił się w pewnym momencie trend aby unikać stosowania rozwiązania zwanego wielodziedziczeniem. Czym jest ten mechanizm? Pozwala on na dziedziczenie z wielu klas bazowych jednocześnie. Unikanie jego stosowania, a choćby unikanie implementacji takiego mechanizmu w nowoczesnych językach jest poparte sensownymi argumentami.Po pierwsze, może wydarzyć się problematyczna sytuacja, w której część z klas bazowych zawiera implementację tej samej metody o dokładnie tej samej definicji. Która w takim razie ma być zastosowana? Oczywiście są pewne domyślne zachowania zależne od języka oraz można zwykle określić, z której należy korzystać ale czy nie wprowadza to tylko zbędnego zamieszania?
Po drugie, zastanawiam się kiedy ostatnio potrzebowałem takiego mechanizmu? Nie przypominam sobie ani jednej sytuacji, w której byłoby mi potrzebne dziedziczenie z kilku klas. Uważam, iż każdy problem jestem w stanie rozwiązać w inny sposób.
Po trzecie, stosowanie wielodziedziczenia jest sprzeczne z ideą stawiania na kompozycję ponad dziedziczenie, której jestem wielkim fanem. O tym napisano baaardzo wiele i tutaj nie dam się przekonać ;).
Ponadto jestem skłonny stwierdzić, iż takie rozwiązanie nie służy pisaniu czystego, zarządzalnego kodu. Po prostu.
Wielodziedziczenie, a interfejsy
No dobra, a dlaczego w takim razie z interfejsami jest wszystko ok? Otóż dlatego, iż interfejs tylko definiuje funkcjonalność, a klasa ją implementuje. Nie ma w tym wypadku miejsca na żadnego rodzaju niejasności.Wracając do tematu
Miałem pisać przecież o metodach default, a cały tekst jest o wielodziedziczeniu. Okazuje się bowiem, iż developerzy Oracle'a wprowadzili nam cichaczem do języka mechanizm wielodziedziczenia pod nazwą metod default. Bo jak inaczej nazwać to, iż interfejs zyskuje możliwość implementacji metody?Wprowadzenie mechanizmu metod default jest uargumentowane potrzebą rozbudowy API Javy (chociażby biblioteki streamów) i jestem to w stanie zaakceptować ale jestem zdania, iż trzeba z niego korzystać ostrożnie i wyłącznie w przypadkach niezbędnych (jak np. chęć rozbudowy biblioteki bez wpływu na działanie korzystającego z niej kodu).