Gospodarzem tegorocznej edycji była Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego. Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem odbyły się **konsultacje dla chętnych.** Zakres tematyczny był bardzo szeroki. Obejmował publikacje, projekty, bazę czasopism, panel redaktora oraz dane badawcze i multimedia. Stoliki obsługiwane były przez przedstawicieli instytucji korzystających z systemu Omega–PSIR. Był również **„Superstolik”, prowadzony przez przedstawicieli Sages**, przy którym można było konsultować dowolny temat.
**Dni Użytkowników systemu Omega-PSIR** otworzyła Przewodnicząca Rady Bibliotecznej UG prof. dr hab. Małgorzata Kozieradzka-Kiszkurno. W wystąpieniu podkreśliła, iż nowa formuła współpracy, prowadzonej w ramach kształtującej się społeczności użytkowników systemu, daje nadzieję na postępujący rozwój oprogramowania, wzmacnianie silnych stron i eliminacji słabych aspektów.
Następne wystąpienie należało do dyrektor Biblioteki Uniwersytetu Opolskiego Danuty Szewczyk-Kłos. Prelegentka wspomniała **o stworzonej w 2023 roku Radzie Użytkowników systemu Omega-PSIR** oraz przedstawiła efekty jej współpracy.
Dr Halina Bukowiecka z Politechniki Warszawskiej przedstawiła organizację obsługi modułu Projekty, podkreślając pionierskie wdrożenie przez uczelnię. Ciekawym wystąpieniem było również porównanie programów wspierających rozwój nauki w Polsce i Ameryce Łacińskiej przedstawione przez dr Katarzynę Świerk, natomiast Mirosława Prahl z UG omówiła doświadczenia związane z oceną pracowniczą.
Dr Jakub Koperwas, prezes Sages, zaprezentował **narzędzie WCAG AI,** angażujące sztuczną inteligencję w przetwarzanie dokumentów, by stały się one bardziej dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.
Na zakończenie prof. Henryk Rybiński z Politechniki Warszawskiej przedstawił plany rozwojowe Omega-PSIR na najbliższe dwa lata. W kontekście ewaluacji profesor zagwarantował adaptację do ewentualnych **zmian w systemach centralnych (POLon, PBN).**
Drugi dzień **Dni Użytkowników systemu Omega-PSIR** koncentrował się na raportach pivot i otwartej nauce.
Dr Łukasz Skonieczny z PW omówił tworzenie raportów, a dr Anna Łobodzińska z OPI analizowała stan otwartej nauki w Polsce. Panel dyskusyjny **"Czy łatwo być FAIR?"** z udziałem ekspertów z różnych dziedzin, którzy przedstawiali swój punkt widzenia odnośnie poszczególnych zasad FAIR promujących dostępność i użyteczność danych badawczych. Natomiast po panelu dyskusyjnym dr Jakub Koperwas przedstawił poziom dojrzałości wdrożeń Omega-PSIR.
Na zakończenie drugiego dnia Dni Użytkowników systemu Omega-PSIR uczestnicy mogli wziąć udział w jednym z dwóch warsztatów: **"Dydaktyka i popularyzacja Otwartych Danych Badawczych"** prowadzonym przez Agnieszkę Kranich-Lamczyk, Agnieszkę Wasilewską i Zbigniewa Ruszczyka z Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego oraz **"Pivoty i raporty: dobre praktyki uczelni"** prowadzonym przez użytkowników dla użytkowników, podczas którego zaprezentowano przykładowe zestawienia tworzone w instytucjach korzystających z systemu Omega-PSIR.
W imieniu własnym i pozostałych organizatorów wydarzenia tj. Biblioteki Głównej Politechniki Warszawskiej, Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego i Biblioteki Uniwersytetu Opolskiego dziękujemy gościom za udział w wydarzeniu i inspirującą wymianę doświadczeń. Miło nam poinformować, iż kolejna edycja **Dni Użytkowników systemu Omega-PSIR** odbędzie się za rok **na Uniwersytecie Opolskim.**
**Fotorelacja:**
![Sages-OBRAZKI-NA-BLOGA-SAGES-1200x700-KZ-_60_.webp](https://cms.sages.pl/uploads/Sages_OBRAZKI_NA_BLOGA_SAGES_1200x700_KZ_60_4d0e123bd4.webp)
![Sages-OBRAZKI-NA-BLOGA-SAGES-1200x700-KZ-_61_.webp](https://cms.sages.pl/uploads/Sages_OBRAZKI_NA_BLOGA_SAGES_1200x700_KZ_61_a605e12ac6.webp)