W dzisiejszym artykule mam dla was kilka informacji o inicjatywie pod nazwą „Droga do Java Junior Developera”. Jakiś czas temu odezwał się do mnie Marcin Pypeć z pewną interesującą inicjatywą.
Cóż to za inicjatywa?
Marcin chce zostać programistą i przy nauce kierował się moim pragmatycznym planem nauki. Wyszedł on do mnie z propozycją, bym pomógł mu w nauce, nakierował, tłumaczył problematyczne zagadnienia, gdzie wujek Google nie daje jasnej odpowiedzi. W zamian nagrania te będę mógł nagrać i umieścić jako całkiem interesujący materiał na YouTube. Sytuacja win-win.
Zanim jednak zaczęliśmy wrzucać materiały chciałem zakończyć choć fundamenty Javy. Dodatkowo sprawdzić, czy tak naprawdę uda nam się regularnie spotykać… no i czy Marcin da radę. Na szczęście obie rzeczy się potwierdziły i tak do sieci trafiły pierwsze trzy nagrania (obecnie mamy za sobą już 11 spotkań).
Spotkanie #0
Nie jest to typowy wstępniak, bo poza krótkim wstępem i przedstawieniem inicjatywy rozmawiamy również o tym jak się uczyć, jakie są nasze obawy, jaka jest szansa samouka na dostanie pracy, no i jak tę szansę zwiększyć. Poświęcamy również chwilę tematyce bootcampów.
Spotkanie #1
Pierwsze konkretne spotkanie. Zaczynamy od fundamentów Javy. Rozmawiamy o słowie kluczowym var, o enkapsulacji i zasadzie pojedynczej odpowiedzialności w skali mikro. Pojawia się również temat kompozycji funkcji. No i cały czas przewija się czytelność kodu. Robimy również code review zadań.
Spotkanie #2
Lecimy dalej z fundamentami Javy. Rozmawiamy o Google i stack-overflow, kontrolce switch, modelu licencyjnym Javy i skrótach klawiszowych. Wraca temat enkapsulacji i funkcji. Robimy też code review.
Zapraszam do zapisania się na kanał na YT, by być na bieżąco z nowymi materiałami i komentowanie nagrań.