Drukarki i cyberbezpieczeństwo. Europejscy pracownicy biurowi lekceważą zagrożenia.

rzecznikprasowy.pl 17 godzin temu

Brak świadomości i niewystarczające szkolenia zwiększają ryzyko naruszeń danych i cyberataków w firmach. Drukarki wciąż stanowią poważne, często lekceważone zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa firm w Europie. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Sharp Europe, wiodącego dostawcę rozwiązań technologicznych dla biznesu, jedynie 15 proc. pracowników, którzy odbyli szkolenia dotyczące nowych cyberzagrożeń, zostało przeszkolonych w zakresie bezpieczeństwa drukarek.

Badanie, którym objęto 11 tys. pracowników biurowych, wskazuje, iż mimo rosnącej świadomości zagrożeń cyfrowych, wiele firm przez cały czas nie zabezpiecza odpowiednio swoich drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych, a także nie zapewnia pracownikom odpowiedniego szkolenia. W rezultacie organizacje narażone są na poważne naruszenia danych i cyberataki. Co więcej, aż 38 proc. badanych twierdzi, iż ich firmy nie wdrożyły żadnych konkretnych procedur bezpieczeństwa IT obejmujących drukarki.

W okresie pracy zdalnej wielu pracowników biurowych wykształciło złe nawyki w zakresie bezpieczeństwa wydruków. Aż 30 proc. przyznaje, iż drukuje dokumenty przesyłane elektronicznie z prywatnych urządzeń na firmowych drukarkach, a 23 proc. drukuje pliki pobrane bezpośrednio z Internetu, nie zwracając uwagi na możliwe zagrożenia. Szczególnie niepokojące jest to, iż jedynie 16 proc. pracowników zdaje sobie sprawę, iż pozostawienie wydrukowanych dokumentów w podajnikach wyjściowych urządzeń wielofunkcyjnych może stanowić istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa danych.

Co alarmujące, badanie wykazało, iż zaledwie 10 proc. pracowników uważa urządzenia wielofunkcyjne za największe zagrożenie bezpieczeństwa IT w biurze. Pokazuje to, iż firmy wciąż nie dostrzegają ryzyka związanego z pozornie niegroźnymi urządzeniami biurowymi i podkreśla potrzebę zmiany podejścia do cyberbezpieczeństwa w miejscu pracy.

Roland Singer, Vice President of IT Services w Sharp Europe, tak skomentował wyniki badania: „Drukarki są często pomijane przez użytkowników, którzy korzystają z nich na co dzień, nie dostrzegając potencjalnych zagrożeń cybernetycznych. Tymczasem stanowią one doskonałą okazję dla cyberprzestępców. Wyniki naszego badania jasno pokazują, jak ważne jest, aby firmy zabezpieczały wszystkie urządzenia biurowe – w tym drukarki – oraz szkoliły pracowników w zakresie rozpoznawania zagrożeń i zapobiegania atakom. W dzisiejszym środowisku cyberzagrożeń ochrona drukarek musi być integralną częścią kompleksowej strategii bezpieczeństwa IT”.

Więcej informacji i porad dotyczących bezpieczeństwa dla małych i średnich przedsiębiorstw można znaleźć tutaj: https://www.sharp.pl/rozwiazania-wedlug-tematu/bezpieczenstwo

Idź do oryginalnego materiału