Ericsson, IBM, Intel, Nokia i Grupa Vodafone wezwały polskich polityków do nadania priorytetu inicjatywom cyfrowym po objęciu przez kraj przewodnictwa w UE, ostrzegając przed spadkiem wpływów regionu w przypadku braku zachęt.
Wysocy przedstawiciele firm przedstawili swoje argumenty za priorytetowym traktowaniem inicjatyw cyfrowych przed dzisiejszym spotkaniem z Ministrem Stanu ds. Cyfryzacji Dariuszem Standerskim i Urzędem Komunikacji Elektronicznej.
Firmy nawołują Polskę do stworzenia jednolitego rynku cyfrowego dla Europy, argumentując, iż obecne luki przyczyniają się do spadku konkurencyjności.
Wezwali do „zdecydowanej interwencji”, aby zwiększyć inwestycje w badania i rozwój, wdrażanie infrastruktury 5G i światłowodowej oraz rozwój nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji.
Robert Condon, szef polityki i wsparcia rządowego firmy Ericsson w Europie, powiedział, iż region powinien skoncentrować się na „globalnym rozwijaniu Internetu przemysłowego”. Oprócz sztucznej inteligencji jako najważniejsze obszary wymienił obliczenia kwantowe i autonomiczne sieci 5G.
Ericsson zauważył, iż firmy wykorzystały to spotkanie, aby ponownie wezwać do podjęcia inicjatyw, które uczynią transformację cyfrową kluczowym elementem europejskiej strategii konkurencyjności przemysłowej. Zobowiązali się także do zapewnienia prawodawstwa sprzyjającego zaufaniu i partnerstwu oraz do podjęcia szybkich działań, aby zapewnić regionowi pozycję lidera w dziedzinie obliczeń kwantowych.
Spółki uważają, iż inauguracja polskiej prezydencji w styczniu 2025 r. stwarza „wyjątkową szansę” na kontynuację powiązanych projektów.