Elon Musk kwestionuje śmierć sygnalisty OpenAI. Rodzina Balaji’ego domaga się wznowienia śledztwa

cryps.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Elon Musk


Powraca temat śmierci byłego pracownika OpenAI. 26-letni Suchir Balaji popełnił samobójstwo. Jego śmierć miała miejsce po tym, jak oskarżył byłego pracodawcę o naruszenie praw autorskich. Teraz na ten temat wypowiedział się Elon Musk.


  • Suchir Balaji odebrał sobie życie. Wcześniej zarzucił OpenAI łamanie praw autorskich w czasie prac nad ChatGPT.
  • Niektórzy, w tym Elon Musk, nie wierzą w samobójstwo 26-latka i sugerują, iż ktoś go zabił.
  • Matka 26-latka domaga się wznowienia śledztwa.

Elon Musk wietrzy spisek?

Matka Suchira, Poornima Rao, uważa, iż jej syn został zabity.

Sama zatrudniła już prywatnego detektywa i doprowadziła do tego, iż przeprowadzono drugą sekcję zwłok, która nie potwierdziła przyczyny śmierci podanej przez policję. Czy więc ktoś zabił jej syna?

W poście na X dodała, że “mieszkanie Suchira zostało splądrowane, w łazience widać ślady walki, a na podstawie plam krwi można dojść do wniosku”.

Jej zdaniem FBI powinno wznowić śledztwo i jeszcze raz wszystko zbadać.

To nie wygląda na samobójstwo

– skomentował teraz sprawę Elon Musk.

This doesn’t seem like a suicide

— Elon Musk (@elonmusk) December 29, 2024

Całość faktycznie wygląda podejrzanie. Tym bardziej, iż śmierć Balajiego nastąpiła trzy miesiące po tym, jak publicznie oskarżył on OpenAI o naruszenie amerykańskiego prawa autorskiego, do czego miało dojść podczas prac nad ChatGPT.

O tym, iż OpenAI łamie czy nagina prawa autorskie mówiło się już pod koniec 2022 r. Wywołało to falę pozwów ze strony pisarzy, programistów i dziennikarzy, którzy stwierdzili, iż firma nielegalnie ukradła ich materiały chronione prawem autorskim, aby szkolić swojego chatbota i zwiększyć jego wartość do ponad 150 miliardów USD.

W wywiadzie dla “New York Times” opublikowanym 23 października Balaji argumentował, iż OpenAI zaszkodziło firmom i przedsiębiorcom, których dane zostały wykorzystane do trenowania ChatGPT.

Memecoin drożeje

Wszystko powyższe nagle ma wpływ na rynek. Post Muska doprowadził do gwałtownego wzrostu wartości memecoina nazwanego na cześć Balajiego.

Mowa o skoku kursu o ponad 280% w ciągu kilku godzin po publikacji postu szefa Tesli. Obecna kapitalizacja rynkowa tokena wynosi 16,1 miliona USD.

Warto jednak od razu przestrzec inwestorów: sytuacja ta pokazuje, jak działa rynek memecoinów.

Tutaj nie liczą się fundamenty, a emocje. W końcu memecoin powiązany z byłym programistą OpenAI nie jest związany z żadną nową technologią. To tylko cyfrowy token z konkretną nazwą.

Idź do oryginalnego materiału