Fidżi położone jest w południowo- zachodniej części Oceanu Spokojnego. Większość prawie miliona mieszkańców egzotycznego archipelagu to chrześcijanie, którzy wysoko cenią wartości rodzinne i oczekują od swych przywódców, iż będą przestrzegać zasad moralności.
W przeszłości w kraju dochodziło do sporów między rdzennymi Fidżijczykami a ludnością pochodzenia hinduskiego. Zdarzały się zamachy stanu. Przez 16 lat twardą ręką rządził polityk i wojskowy Frank Bainimarama. W grudniu 2022 roku premierem został wybrany demokratycznie Sitiveni Rabuka, pułkownik, który wcześniej z takim zapałem uczestniczył w puczach, iż zyskał sobie przydomek „Rambo”. Nie wiadomo jednak, czy długo utrzyma ster władzy, także z powodu narkotykowo-seksualnych przygód członków swego rządu.
W sierpniu 2023 roku minister ds. kobiet 51-letnia Lynda Tabuya oraz jej rówieśnik minister oświaty Aseri Radrodro przyjechali do Melbourne na zaproszenie ministerstwa spraw zagranicznych Australii. Mieli się zapoznać z procedurami parlamentu Wiktorii, który jest organem ustawodawczym australijskiego stanu Wiktoria, i „zacieśniać relacje” z władzami Australii i Nowej Zelandii. Aseri Radrodro przybył w towarzystwie żony Sainiany, z którą ma ośmioro dzieci. Wcześniej polityk ten miał inną małżonkę, którą była córka obecnego premiera Sitiveni Rabuki. Ten opowiadał, iż pewnego dnia Radrodro, skłonny do przemocy domowej, pobił jego córkę „prawie na śmierć”. Kobieta wróciła do rodziców i przeprowadziła rozwód. Radrodro złożył wobec byłego już teścia matanigasau, czyli tradycyjne fidżijskie przeprosiny.
Pikantne esemesy
We wrześniu 2023 roku na wyspach zaczęły krążyć pogłoski, iż para ministrów w hotelu Windsor w Melbourne „urządziła sobie zabawę z alkoholem i marihuaną”. W styczniu 2024 roku portal FijiLeaks, znany z tego, iż rozpowszechnia kontrowersyjne historie z życia fidżijskiej elity, opublikował pikantne esemesy, jakie Lynda Tabuya i Aseri Radrodro wymienili podczas gorącej nocy 23 sierpnia. Zamieścił także fotografię, mającą przedstawiać roznegliżowaną panią minister w stanie dalekim od trzeźwości. Z korespondencji, którą ujawniły Radio New Zealand oraz inne portale, wynika, iż w nocy szef resortu oświaty pozostawił śpiącą małżonkę i podążył do znajdującego się na tym samym piętrze pokoju 223. Tam czekała już oszołomiona marihuaną i alkoholem pani minister, która zachęcała mężczyznę: „Nie przejmuj się swoją żoną” i prosiła: „Jestem pijana, jeżeli przyjdziesz, bądź wobec mnie łagodny. Spokojny seks”. Kochanek najwidoczniej nie posłuchał, gdyż kobieta skarżyła się później: „Nie mogę normalnie chodzić. Byłeś brutalny”.
Powinien ustąpić ze stanowiska
Gdy rozpętał się skandal, Lynda Tabuya oświadczyła, iż padła ofiarą „fake newsów”, a korespondencja została sfabrykowana. Australijski komisarz ds. bezpieczeństwa w sieci zażądał od portali internetowych usunięcia domniemanych fotografii zawianej pani polityk. Wielu mieszkańców Fidżi uważa, iż powinna ustąpić ze stanowiska.
19 stycznia Sitiveni Rabuka zdymisjonował ministra Radrodro, podając jako powód jego niesubordynację (szef resortu edukacji bez zgody premiera zwolnił członków zarządu uniwersytetu). Istnieją obawy, iż partia Sodelpa, do której należy wyrzucony polityk, wyjdzie z rządu, co spowoduje jego upadek. Niektórzy komentatorzy mają jednak nadzieję, iż burza ucichnie, ponieważ Radrodro znów złożył wobec Rabuki tradycyjne matanigasau.