Ewolucja zagrożeń cybernetycznych

instytutcyber.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: Ewolucja zagrożeń cybernetycznych


2025 rok – nowe wyzwania i trendy

Rok 2025 przyniesie wiele zmian w krajobrazie cybernetycznym. Nowoczesne technologie, uniwersalna sztuczna inteligencja i komputery kwantowe oraz alternatywne sposoby stosowane przez cyberprzestępców będą nie lada wyzwaniem dla zagwarantowania odpowiedniego poziomu cyberbezpieczeństwa.

Sztuczna inteligencja już teraz działa w sektorze cyberbezpieczeństwa. Umożliwia tworzenie bardziej zaawansowanych i szczegółowych ataków, takich jak phishing, dzięki np. deepfake lub automatycznie generowanego złośliwego oprogramowania. Z prognoz wynika, iż ​​dzięki generatywnej AI czas tworzenia i trwania ataku może skrócić się z kilku dni choćby do kilkudziesięciu minut. Taki drastycznie skrócony czas reakcji sprawia, iż ​​tradycyjne metody walki z cyberoszustami będą niewystarczające. Firmy i państwa muszą inwestować w nowe rozwiązania na automatyzację procesów dbających o bezpieczeństwo i ciągle monitorować kierunek rozwoju technologii.

Ataki na infrastrukturę krytyczną, a technologia kwantowa

Odpowiednie zabezpieczenie przed zagrożeniami jakie dotyczą infrastruktury krytycznej jest jednym z najważniejszych zadań dla administracji państwowej – mowa tutaj o sektorach takich jak: energetyka, transport, opieka zdrowotna czy administracja publiczna. W miarę zwiększania liczby urządzeń IoT, zwiększa się również powierzchnia możliwości przeprowadzania cyberataków. Dodatkowo rozwój komputerów kwantowych może zostać wykorzystany do łamania metod szyfrowania jakie w tej chwili są stosowane do ochrony i zabezpieczenia danych. Komputery kwantowe jeszcze nie są dostępne na szeroką skalę, jednak na pewno poprawią możliwości z zakresu przełamywania algorytmów szyfrujących (np. eksperymenty z 50-bitowym RSA). Jest to wyraźny sygnał, iż organizacje i państwa muszą już teraz przygotowywać się na wdrażanie nowych, technologii, które będą mogły wykorzystywać kwanty.

Rola prawna i luki kompetencyjne

Wzrost zagrożenia cybernetycznego idzie w parze z coraz bardziej rygorystycznymi regulacjami. Wprowadzenie NIS2 oraz rozwiązanie DORA, które nastąpi w 2025 roku, wymaga zastosowania zaawansowanego systemu ochrony, analizy zagrożeń oraz procedury reagowania na zdarzenia. Powinno stanowić to fundamentalną część każdej organizacji. Niekompletne wprowadzenie nowych ram prawnych może osłabić możliwość reagowania i walki z cyberzagrożeniami, dlatego inwestycje w szkolenia i rozwój są niezbędne.

Krajobraz cybernetyczny w 2025 roku będzie bardziej zaawansowany niż dotychczas. Generatywna sztuczna inteligencja umożliwi przeprowadzanie ataków w zawrotnym tempie, a bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej oraz technologie kwantowe staną się realnym wyzwaniem. W następstwie rosnących regulacji prawnych oraz niedoborów kompetencyjnych, firmy i organizacje będą musiały inwestować nie tylko w nowe technologie, ale także w rozwoj swoich działań oraz wdrażanie nowych ram prawnych.

Bibliografia

Idź do oryginalnego materiału