Przedstawiciele firmy Revolut udostępnili kolejny raport na temat bezpieczeństwa konsumentów i przestępczości finansowej. Wyniki przeprowadzonego badania są wręcz zatrważające. Okazuje się, iż najbardziej preferowaną platformą do inicjowania oszustw niezmiennie jest Facebook, kolejne miejsca natomiast należą do innych usług firmy Meta. Nic więc dziwnego, iż coraz więcej ekspertów sugeruje podjęcie zdecydowanych działać w celu m.in. weryfikacji reklamodawców i wypłaty rekompensat dla ofiar.
Revolut ostrzega, iż Facebook jest siedliskiem oszustów
Revolut regularnie wprowadza do swojej aplikacji funkcje dbające o bezpieczeństwo i prywatność konsumentów. Kilkanaście dni temu doczekaliśmy się chociażby debiutu trzech przydatnych rozwiązań, które chronią przed utratą pieniędzy w momencie np. kradzieży telefona czy niespodziewanego ataku cyberprzestępcy. Mowa przede wszystkim o narzędziu „Zgubione urządzenie” czy opcji zalogowania się na innym telefonie.
- Sprawdź także: Revolut z nowościami. Ochronią pieniądze przed złodziejami
Teraz przyszedł czas na nieco teorii. Opublikowany właśnie raport nie pozostawia żadnych złudzeń – przez kilka ostatnich miesięcy doszło do dynamicznego wzrostu liczby oszustw z pomocą popularnych komunikatorów: WhatsApp i Telegram (łącznie 35% podejrzanych sytuacji zgłaszanych na terenie naszego kraju). Najwięcej scamerów (58% w Polsce) panoszy się po platformach należących do firmy Meta: Facebook, Instagram czy wyżej wspomniany WhatsApp.

To natomiast dopiero początek. Revolut informuje o coraz tańszych kampaniach phishingowych (sztuczna inteligencja + automatyzacja), co motywuje oszustów do częstszego atakowania mieszkańców europejskiego kontynentu. Co ciekawe, Polska na tle wszystkich 29 badanych państw wypada najlepiej – przynajmniej jeżeli chodzi o liczbę zgłoszonych oszustw na tysiąc klientów. Taki wynik nie jest jednak żadnym powodem do utraty uważności podczas korzystania z sieci.
Facebook (Android) – pobierz aplikację z naszej bazy danych
Najwięcej ataków phishingowych inicjowanych jest na platformie Facebook (36% w Polsce), reszta popularnych usług znacząco odstaje od tego portalu. Drugie miejsce zajmuje bowiem WhatsApp (19%), Telegram (16%), Instagram (3%) oraz Twitter (X) (1%). Warianty oszustw można by wymieniać w nieskończoność, choć do najpopularniejszych wciąż należy ten, gdzie otrzymujemy połączenie telefoniczne z zagranicznego numeru. Po wciśnięciu zielonej słuchawki odzywa się robotyczny kobiecy głos informujący o ważnej informacji otrzymanej w formie wiadomości na jednej z aplikacji.

Kto najczęściej pada ofiarą oszustów?
Warto też wspomnieć, iż przez cały czas dochodzi do wielu oszustw zakupowych. Przestępcy coraz częściej obierają sobie za cel młodsze grupy demograficzne. Mowa przede wszystkim o osobach w wieku 17-24 i 25-34 lat. Ludzie tracą nie tylko oszczędności, ale też zaufanie do poszczególnych korporacji. Do tego dochodzi wysoki koszt dla sektora finansowego oraz zaangażowanych w walkę z przestępczością organów ścigania.
Revolut (Android) – aplikacja dostępna jest w naszej bazie danych
Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa są zgodni co do tego, iż Meta nie podołała z realizacją postulatów mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców naszego kraju. Revolut chwali się, iż jest pod tym względu wręcz opozycją, bowiem w 2024 roku bank zapobiegł utracie przez klientów ponad 3 miliardów złotych. Przedstawiciele firmy postulują interwencję w postaci bardziej rygorystycznych procesów weryfikacji dla reklamodawców i twórców. Chcą również naciskać ogromne koncerny na współfinansowanie rekompensat dla ofiar oszustw.
- Przeczytaj również: Revolut uruchomił nową aplikację. Jest dostępna w Polsce
Przypomniano również o obecności funkcji In-app call, dzięki której rozmowy głosowe z konsultantem realizowane są wyłącznie wewnątrz mobilnej aplikacji. Ogranicza to phishing telefoniczny oraz SMS-owy.
Źródło: Revolut / Zdjęcie otwierające: Revolut